Linie lotnicze VARIG

 


Michał Petrykowski


 

 

 

Linie lotnicze VARIG

 

 

 

Brazylia, największe państwo Ameryki Południowej, od chwili narodzin regularnej komunikacji lotniczej wydawała się idealnym miejscem dla rozwoju transportu powietrznego. Tysiące kilometrów kwadratowych tropikalnych lasów oraz niedostępne tereny dorzecza Amazonki powodują, że transport lądowy w większej części kraju jest niemożliwy. 

 Pionierskie próby utworzenia pierwszych połączeń lotniczych w Brazylii zostały podjęte w połowie lat 20. ubiegłego wieku W kraju o powierzchni 8,5 mln km2 znajdowało się wówczas niewiele ponad 30 000 km połączeń kolejowych, które koncentrowały się wokół głównych miast najbardziej rozwiniętych regionów. Nic dziwnego, że jeszcze w 1919 r. ówczesny rząd wydał kilka zezwoleń na rozpoczęcie regularnej komunikacji; obok lokalnych podmiotów inauguracją połączeń były zainteresowane firmy włoskie, brytyjskie (m.in. Handley Page) i francuskie (spółka CGEA należąca do Latécoere). Ostatnia z nich w 1925 r. planowała rozpoczęcie eksploatacji pierwszych połączeń przy użyciu samolotów Breguet 14. W połowie lat 20. na rynek brazylijski wkroczyli Niemcy, którzy dzięki organizacji Condor Syndikat przygotowywali się do uruchomienia przewozów. W założeniach Condor miał promować niemiecki przemysł lotniczy za oceanem i jednocześnie ułatwić międzykontynentalną ekspansję linii Deutscher Aero Lloyd A.G.

Tymczasem lokalny biznesmen niemieckiego pochodzenia, a zarazem były pilot biorący udział w walkach podczas I wojny światowej – Otto Ernst Meyer – planował otwarcie własnego przedsiębiorstwa lotniczego. Pomysł zrodził się z jego doświadczeń związanych z uciążliwymi podróżami „biznesowymi” między Recife a Rio de Janeiro, którą to trasę najszybciej można było wówczas pokonać statkiem. Meyer odwiedził siedzibę Condor Syndikat w Hamburgu i zgodził się przekazać 21% akcji własnego przedsięwzięcia w zamian za łódź latającą Dornier Wal, która miała być dostarczona przez Niemców do obsługi połączeń. Maszyna, nosząca imię „Atlântico”, dotarła do Brazylii pod koniec 1926 r. i otrzymała pierwszą lokalną rejestrację (P-BAAA).

3 lutego 1927 r. łódź latająca Dornier Wal otworzyła pierwszy rozdział w historii transportu lotniczego południowoamerykańskiego państwa, wykonując przelot w pobliżu Rio Grande. Wkrótce przy wykorzystaniu maszyny zostały uruchomione regularne połączenia, które początkowo były realizowane przez Condor Syndicat, a następnie przez brazylijską spółkę Syndicato Condor. Ostatecznie połączenie z Porto Alegre do Rio Grande zostało przejęte przez przedsiębiorstwo VARIG (Empresa de Viaçao Aérea Rio Grandense) utworzone dzięki staraniom Meyera 7 maja 1927 r. Inauguracyjny rejs odbył się 22 czerwca 1927 r., a do końca roku flota linii wzbogaciła się o samolot Dornier Merkur i wypożyczonego od Syndicato Junkersa G-24.

 

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 5/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter