L-Cat – desantowy katamaran

 


Tomasz Grotnik


 

 


L-Cat – desantowy katamaran

 

 

Francuska grupa Constructions Industrielles de la Méditerranée (CNIM) promuje nowy środek bliskiego transportu morskiego. Zaprezentowane cztery lata temu wizje artystyczne jednostki, które wówczas zdawały się nazbyt awangardowe, dziś przekuto w metal.
 
 

 

Duża prędkość w czasie operacji desantowej techniki i wojska z morza na brzeg, to atut wręcz konieczny. Jednak większość eksploatowanych w tym celu środków desantowych – z wyjątkiem kosztownych poduszkowców – taką cechą się nie charakteryzuje. Konstrukcja niemal każdej barki desantowej używanej obecnie przez floty świata pamięta czasy inwazji w Normandii. Nie inaczej ma się sprawa we francuskiej Marine Nationale. 15 barek amerykańskiego typu LCM(8) zapewnia przerzut sprzętu z pokładów dwóch okrętów projekcji i dowodzenia typu Mistral oraz dwóch okrętów desantowych typu Foudre. Choć są relatywnie młode, wady odziedziczone po historycznych protoplastach skłoniły Delegaturę Generalną Uzbrojenia (DGA) do ogłoszenia już w 2000 r. zapytania ofertowego na nowy typ małej desantówki. Niestety, ze względów finansowych projekt został zawieszony i powrócono do niego dopiero po trzech kolejnych latach. Program wymiany barek zapisany jest w obecnym budżecie paryskiego ministerstwa obrony i będzie rozpatrzony przez parlament wiosną bieżącego roku. Ewentualny kontrakt mógłby zostać zawarty najwcześniej około 2010–2011 roku.

Geneza
LCM(8) to płaskodenne jednostki o ograniczonej dzielności morskiej, pod obciążeniem rozwijają prędkość około 8–10 w., która i tak jest mocno uzależniona od stanu morza, ponadto ich manewrowość przy małych prędkościach również jest niska. Stąd wziął się pomysł wykorzystania w konstrukcji nowej barki desantowej zalet układu katamarana. Prace badawcze i projektowe pochłonęły około 10 mln euro. Projekt opracowany przez CNIM nie mógł zostać zrealizowany samodzielnie z powodu braku możliwości technicznych. Budowę katamarana ze stopów aluminium zlecono zatem stoczni Chantiers Naval Gamelin z La Rochelle. Zakład ten specjalizuje się w budowie jednostek pływających (m.in. jachtów) z tego materiału. Prototypowy L-Cat (Landing Catamaran) zwodowano 4 sierpnia 2008r. Stoczniowe próby techniczne zakończono we wrześniu, a 7 października 2008 r. L-Cat dotarł do Tulonu, gdzie został zaprezentowany przedstawicielom Marine Nationale. Jesienią ub. r. rozpoczęto próby współpracy jednostki z okrętami typów Mistral i Foudre. Ich zakończenie jest planowane na maj tego roku, a ich dokładny grafik jest uzależniony od chwilowej dostępności dużych okrętów desantowych, uczestniczących w bieżących działaniach floty.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 1/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter