Laugo Arms Czechoslovakia ALIEN

Laugo Arms Czechoslovakia ALIEN

Bartosz Szołucha, Michał Sitarski

W połowie września 2018 redakcja „Strzału – magazynu o broni” została zaproszona przez Laugo Arms Czechoslovakia na oficjalną premierę nowego pistoletu, który z pewnością można nazwać wyczynowym. Alien, czyli z angielskiego „obcy”, jest naprawdę kosmiczny! Przedstawiciele mediów z całego świata mieli okazję zapoznać się z pierwszymi egzemplarzami pistoletów o niespotykanej wcześniej konstrukcji produkowanymi przez Laugo.

Pierwsze informacje o nowym pistolecie pojawiły się pod koniec czerwca, kiedy producent rozesłał do mediów na całym świecie krótką zajawkę o zbliżającej się premierze broni o unikalnej konstrukcji. No właśnie, nazwa Laugo Arms nie mówi zbyt wiele. Kim oni są? Na pewno nie są początkującymi w tej branży, ponieważ początki działalności w niej osób związanych z tą firmą sięgają 2001 roku, kiedy w słowackim Trenczynie (słow. Trencin i łac. Laugaricio) Jan Luciansky oraz Frank Gasparik założyli niezależne biuro projektowe, w którym powstał pistolet maszynowy M8A SMG Laugo kalibru 9 mm Parabellum. Zapewne wielu Czytelnikom nazwa ta zupełnie nic nie powie, projekt ten jednak jest powszechnie znany, ponieważ stał się bazą dla popularnego pistoletu maszynowego CZ Skorpion EVO 3 – Ceska Zbrojovka odkupiła projekt i wdrożyła go do produkcji, dlatego na części Skorpionów znajduje się napis DESIGNED BY LAUGO. W 2013 roku współpraca została zakończona, a Laugo Arms zdecydowało się na samodzielną produkcję broni, która miała nie powielać schematów i wykraczać poza utarte ścieżki. Kolejnym etapem w rozwoju firmy było przeniesienie siedziby do Pragi (w 2017 roku) oraz dołączenie do zespołu projektanta Daniela Selichara oraz Ondreja Podela, który wcześniej pełnił stanowisko dyrektora marketingu w CZ.

Opracowany przez Laugo Arms pistolet Alien kalibru 9 mm Parabellum działa na zasadzie wykorzystanie odrzutu zamka półswobodnego z opóźnionym otwarciem, blokowanego siłą gazów prochowych napierających na tłok. Brzmi znajomo? Tak, podobne rozwiązanie zastosowano w pistoletach H&K P7 opracowanych w połowie lat 70. XX wieku. Układ tłoka i sprężyny powrotnej w Laugo różni się od tego z P7 ułożeniem – w niemieckim pistolecie tłok umieszczony był pod lufą, zaś sprężyna powrotna wokół niej, zaś w Alienie tłok umieszczony jest nad nisko osadzoną lufa i połączony belką z żerdzią z osadzoną na niej sprężyną powrotną. Taki układ usuwa najpoważniejszą wadę P7, czyli szybkie nagrzewanie się szkieletu w okolicy kabłąka, co uniemożliwiało strzelanie, a co próbowano wyeliminować poprzez montowanie wkładki z tworzywa sztucznego w górnej części kabłąka. Stalowa lufa Aliena o długości 124 mm jest osadzona nieruchomo i nie porusza się podczas strzału. Co więcej, jej oś umieszczona jest bardzo nisko, niemal w linii z nadgarstkiem strzelca, co przekłada się na rewelacyjną kontrolę nad odrzutem i podrzutem. Laugo Arms twierdzi, że Alien jest pistoletem, w którym oś lufy jest najniżej na świecie, i co może być prawdą, bo nawet w rewolwerach z nisko osadzoną lufą (np. od Mateby) znajduje się ona wyżej – w nowym czeskim pistolecie, jeśli jest ona w linii wyprostowanego palca wskazującego dłoni obejmującej chwyt.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 7-8/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter