Lafayette G. Pool – teksańska furia

Lafayette G. Pool – teksańska furia

Przemysław Skulski

 

Dokonania alianckich asów pancernych w okresie II wojny światowej zdecydowanie pozostają w cieniu wyczynów załóg Panzerwaffe czy radzieckich tankistów. Chodzi nie tylko o liczby zniszczonych czołgów przeciwnika, jakie zapisano na konta najlepszych czołgistów, ale także estymę, jaką otaczano ich wyczyny. W dużym stopniu wynikało to z tego, że w armiach alianckich do indywidualnych sukcesów nie przywiązywano tak dużej wagi, jak w przypadku Niemców czy Rosjan. Dla zachodnich aliantów liczyły się przede wszystkim sukcesy jednostek. Tak też podchodzono do problemu asów pancernych w US Army.

Nie znaczy to jednak, ze bohaterowie byli całkowicie bezimienni. Tyle tylko, że ich dokonania nie były powszechnie znane. Znakomitym przykładem jest Lafayette G. Pool, który w ciągu 80_dni walk w Europie miał uzyskać 12 zwycięstw w starciach z niemieckimi czołgami, a ponadto zapisał na swoim koncie blisko 250 pojazdów pancernych przeciwnika. Szybki, zdecydowany i nieustępliwy Teksańczyk przez wiele lat pozostawał postacią znana głównie w kręgu weteranów amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej. O jego wojennych wyczynach przypomniano sobie dopiero po jego śmierci na początku lat 90. XX w.

Chłopak z Teksasu

Lafayette G. Pool urodził sie 23 lipca 1919 r. na farmie niedaleko teksańskiego miasteczka Odem. W 1938 r. ukończył szkołę średnią w Taft i wraz z bratem bliźniakiem chciał wstąpić do amerykańskiej marynarki. John Thomas Pool został przyjęty, ale podanie Lafayette’a G. Poola, z powodu uszkodzenia oka, zostało odrzucone. Mocno rozczarowany chłopak kontynuował naukę najpierw w_Akademii Katolickiej, a potem w A&I College (Wydział Inżynierski) w Kinsville. Studiów jednak nie ukończył, ponieważ w czerwcu 1941 r. ponownie zgłosił sie do armii i tym razem został przyjęty. Podstawowe szkolenie wojskowe przeszedł w Fort Sam Houston, a następnie Dodd Field w San Antonio. Po jego ukończeniu trafił do ośrodków szkoleniowych w Luizjanie – najpierw Camp Beauregard, a potem Camp Polk. Od tego momentu dalsza kariera L. G. Poola w US Army związana była z jednostki pancernymi. Początkowo służył w 40. Pułku Pancernym, ale w styczniu 1942 r. został przydzielony do kompanii I w 3. Batalionie 32. pułku pancernego. Jednostka ta była częścią nowo powstającej 3._Dywizji Pancernej „Spearhead”. W tym okresie pułk Poola był wyposażony w czołgi średnie M3 Lee.

Pełna wersja artykułu w magazynie Polign 3/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter