Kupiłem na targu nóż sprężynowy...

Kupiłem na targu nóż sprężynowy...

Maciej „el Prezes” Stopniak

Prawdopodobnie żaden inny rodzaj noża nie budzi tyle emocji co nóż sprężynowy. Kojarzony z przestępczym półświatkiem lub scenami ze szpiegowskiego kina akcji, nóż sprężynowy obrósł wieloma mitami.

Firmą, która zbudowała swoją potęgę na produkcji takich noży automatycznych, w tym OTF (ang. Out The Front) – wysuwanych do przodu, jest amerykańskie rodzinne przedsiębiorstwo Microtech Inc. z Karoliny Północnej. Marka, pozostająca nadal relatywnie mało znana na polskim rynku „taktycznym”, poza wąskim gronem hobbystów, obchodzi w tym roku swoje 25-lecie istnienia.

Historia firmy

Założyciel firmy i głowa rodzinnego biznesu, Tony Marfione, zaczynał produkować amatorsko noże w 1992 roku. Dwa lata później, 20 kwietnia pod marką Microtech Inc. w zakładzie w Vero Beach na Florydzie ruszyła pierwsza niskoseryjna produkcja. Marfione początkowo zajmował się rusznikarstwem, między innymi w Knights Armaments, ale stopniowo noże stały się jego główną pasją. Gdy dorastał, miał ograniczone finanse i nie mógł sobie pozwolić na naprawdę dobry nóż, więc postanowił zrobić go sam. Jednym z pierwszych modeli był mały nóż sprężynowy określany przez klientów jako micro-knife. Nazwa się przyjęła i projekt stał się rynkowym sukcesem. Na wystawie noży w Orlando Tony pokazał swój projekt dyrektorowi handlowemu jednego z największych amerykańskich dystrybutorów noży, który mu powiedział, że kupi 10 000 szt. jego prototypu, jeżeli je wyprodukuje. To dało impuls do założenia firmy Microtech, której logo stworzył jeden z pierwszych pracowników zatrudnionych przez Tony’ego Marfione’a. Mentorem założyciela na początku rozwoju firmy był legendarny knifemaker Chris Reeve.

Przez ostatnie 25 lat firma zaliczyła kilka wzlotów i upadków odzwierciedlających zmianę skupienia uwagi biznesowej jej założyciela. Na przykład kiedy w 2007 Tony podjął decyzję o produkcji broni (zaprojektował i wyprodukował w całości swój własny klon popularnego karabinka Steyr AUG – STG-556 pod marką Microtech Small Arms Research), odbiło się to znacznie na jakości produkowanych noży i poziomie obsługi klienta. W roku 2009 firma przeniosła się do miasta Fletcher w Karolinie Północnej i ponownie skupiła na produkcji wysokiej jakości noży automatycznych, dzięki czemu odbudowała zaufanie klientów i powróciła do dawnych, wysokich standardów jakości. Na przestrzeni lat Microtech współpracował ze znanymi projektantami noży, takimi jak Ernest Emerson, Bob Terzuola, Mick Strider, Walter Brend, Mike Turber, Greg Lightfoot, Reese Weiland, a ostatnio także z knifemakerem Sebastianem Berenjim znanym z marki Borka Blades.

Ultratech

Flagowym modelem Microtecha jest Ultratech – średniej wielkości nóż automatyczny DA (Double Action). W modelach DA ostrze jest otwierane i chowane automatycznie po przesunięciu przycisku przez użytkownika. Ostrze blokowane jest w pozycji otwartej z minimalnym luzem, gdyż w automatach OTF zawsze występuje tzw. blade play, ale dzięki idealnemu spasowaniu wszystkich elementów w produktach Microtech jest ono minimalne. Ultratech jest wyposażony w hartowany zbijak do szyb, w nomenklaturze firmy nazywany skull-crusher, pod którym zainstalowany jest odwracalny klips do przenoszenia noża w kieszeni. Każdy nóż ma unikalny numer seryjny (chociaż znane są przypadki, gdzie numer został fabrycznie zdublowany) oraz miesiąc i rok produkcji nazywany „urodzinami” noża. Jest to istotne. gdyż każdy „rocznik” danego modelu jest inny. Gdyby ułożyć obok siebie „takie same” noże Ultratech, zakupione na przestrzeni 10 lat, to każdy z nich będzie różnił się drobnymi detalami oraz iteracjami modelu. Korpus noża składa się z dwóch połówek z frezowanego stopu aluminium skręconych razem specjalnymi śrubami. Na próżno tutaj szukać końcówek typu philips, posidrive lub torx. Microtech skręca swoje konstrukcje własnymi, opatentowanymi śrubami. Bez specjalnych końcówek ich demontaż jest niemożliwy.

Ostrze noży Microtech może mieć kilka standardowych geometrii: bowie, interceptor, hellhound, tanto, bayonet, spartan, double-edge lub single edge. Dostępne są również ząbkowania – częściowe lub pełne. Dodatkowo powierzchnia ostrza może być wykończona na kilka sposobów: satin, beadblast, stonewash, apocalyptic, bronze, D.L.C. lub malowane. Cały nóż może być wyposażony w dodatki: śruby, przycisk, klips i skull crusher w trzech podstawowych kolorach: bronze, black i beadblast. Korpus noża jest dostępny w podstawowych kolorach: black, desert tan oraz OD Green, jednak wersje signature są dostępne w kolorze niebieskim, różowym, żółtym, fioletowym i innych.

Noże Microtech są produkowane również w krótkich tematycznych seriach kolekcjonerskich takich jak „Star-Wars” albo „Zombie Apocalypse”. Pełna permutacja kolorów korpusu i stylów ostrza skutkuje listą teoretycznie dostępnych modeli obejmującą około 5750 pozycji (tak, to naprawdę prawie 6000 wersji). Szansa, że spotka się dwóch właścicieli noża Microtech z identycznym modelem w ręku, jest niewielka, nawet jeżeli kupili je w tym samym roku.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 3-4/2020

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter