Kolejne dostawy robota PIAP GRYF® do Indonezji i Korei Południowej

Kolejne dostawy robota PIAP GRYF® do Indonezji i Korei Południowej

 

W pierwszym kwartale 2017 roku Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował kolejne dostawy robotów PIAP GRYF® dla południowokoreańskich i indonezyjskich sił zbrojnych.

Roboty PIAP GRYF®dla armii indonezyjskiej wyposażone zostały w dodatkowe urządzenia, takie jak uchwyt do zamrażarki FNK i nawijarka światłowodowa. Dzięki zastosowaniu uchwytu roboty będą mogły współpracować z urządzeniem, które za pomocą ciekłego azotu zamrozi ładunek wybuchowy lub podejrzany obiekt zanim dojdzie do wybuchu. Automatyczna nawijarka światłowodowa umożliwi sterowanie robotem nawet w przypadku silnych zakłóceń radiowych na odległość do 300 metrów.

Z kolei na rynek południowokoreański w skład wyposażenia robota PIAP GRYF® weszło aż 16 rodzajów akcesoriów dodatkowych, m.in.: uchwyt do strzelby, uchwyt do wyrzutnika pirotechnicznego, magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych, urządzenie do przebijania opon, do przecinania kabli oraz wkrętarka. Te ostatnie narzędzia pobierane są automatycznie z tzw. banku narzędzi zamontowanego na bazie mobilnej robota.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest dostawcą mobilnych robotów pirotechnicznych dla sił zbrojnych Indonezji od 2013 roku a dla Republiki Korei od 2015 roku.

Współpraca PIAP z dalekowschodnimi klientami zaowocowała szeregiem modyfikacji pierwotnej konstrukcji robota PIAP GRYF®, z których korzystają także polscy użytkownicy. Najważniejsze z nich to:

  1. Podgląd obrazu z czterech kamer wyświetlany jednocześnie na ekranie pulpitu sterowniczego. Dzięki temu rozwiązaniu operator robota ma pełny obraz przestrzeni operacyjnej.
  2. Nowe, szybsze silniki. Dzięki temu robot porusza się z prędkością do 10 km/h.
  3. Wizualizacja położenia manipulatora na ekranie pulpitu sterowniczego. Operator jest w stanie ocenić położenie manipulatora nawet wtedy, gdy robot znajduje się poza zasięgiem jego wzroku.
  4. Bank narzędzi zamontowany na bazie mobilnej. W jego skład wchodzą m.in. nożyce do przecinania przewodów elektrycznych i wybijak do szyb. Zwiększa to taktyczne możliwości użycia robota.
  5. Podwójny uchwyt wyrzutnika pirotechnicznego. Umożliwia on oddanie dwóch strzałów bez konieczności powrotu robota do operatora celem przeładowania. 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter