Kodiak: Niedźwiedziówki z Lombardii


WOJCIECH WEILER


 

 

 

 

Kodiak:

 

 

Niedźwiedziówki z Lombardii

 

 

 

Kiedyś ludzie polowali z broni odprzodowej na wszelką zwierzynę, z Afrykańską Wielką Piątką włącznie – bo innej broni po prostu nie było. Dziś tacy następcy Old Shatterhanda z jego Niedźwiedziówką uchodzą za ekscentryków.

 

 

Marka Pedersoli kojarzy się jednoznacznie: to słynny producent broni odprzodowej i akcesoriów do niej. Historia włoskiej firmy z lombardzkiego Gardone Val Trompia w prowincji Brescia, rozpoczęła się w roku 1957, kiedy to nieżyjący już pan Davide Pedersoli otworzył manufakturę produkującą myśliwskie dubeltówki – zarówno klasyczne, jak i boki o pionowym układzie luf. Trzy lata później do oferty dołączyły repliki historycznej broni odprzodowej, przeznaczone dla tych, którzy chcieliby odbyć podróż w czasie i poczuć się trochę jak ci wszyscy mniej lub bardziej legendarni bohaterowie opowieści, książek czy filmów – nieśmiertelni i odporni na zapomnienie strzelcy minionych wieków. Pomysł trafił w dziesiątkę! Broń czarnoprochowa w ciągu kilkunastu lat stała się asortymentem na tyle dominującym w firmie, że w roku 1973 podjęto decyzję o zakończeniu produkcji nowoczesnych strzelb, by skoncentrować się tylko na konstrukcjach odprzodowych.

Obecna oferta obejmuje wszelkiej maści broń czarnoprochową, od jednostrzałowych pistoletów pojedynkowych, przez rewolwery kapiszonowe, pistolety i karabiny tarczowe, strzelby, muszkiety, zestawy do samodzielnego montażu, aż po repliki broni dawnej na współczesną amunicję scaloną, elaborowaną prochem bezdymnym. Włoski producent wypracował sobie bardzo dobre kontakty z historykami, naukowcami, kolekcjonerami i grupami rekonstrukcji historycznych.

Rok 1982 był początkiem nowego okresu w życiu firmy Davide Pedersoli & C. – powstały wówczas działy produkcji elementów drewnianych, luf i części drobnych, dzięki czemu uniezależniono się od zewnętrznych kooperantów. Całkowita autonomia produkcji sprawia, że wszystko co potrzebne do złożenia gotowej broni powstaje wewnątrz firmy, dzięki czemu da się tu śledzić każdy etap – od projektu, przez konstruowanie, poszczególne stadia produkcji, aż po montaż wyrobu finalnego. Nowoczesne systemy komputerowego wspomagania prac inżynierskich i sterowane cyfrowo obrabiarki pozwalają na osiągnięcie wysokiej dokładności obróbki i powtarzalności wymiarowej części, a w razie konieczności – na natychmiastowe zmiany lub modyfikacje. Kilka lat temu firma otworzyła własną strzelnicę, gdzie w krytym tunelu przebiegają próby prototypów oraz testy celności przy wyeliminowanym wpływie wiatru czy deszczu. Wszelkie potrzebne do strzelania czarnoprochowego dodatki produkowane są w stworzonej specjalnie w tym celu firmie-córce Universal Special Accessories, w skrócie U.S.A.

Powtarzające się rekordy i duża liczba medali zdobywanych na różnych międzynarodowych zawodach sportowych w strzelectwie czarnoprochowym świadczą najlepiej o jakości produktów firmy. Ta jakość spopularyzowała broń Davide Pedersoli & C. pośród strzelców tarczowych i myśliwych używających replik broni historycznej Każdy wyrób w całym procesie produkcyjnym przechodzi ponad czterdziestokrotną kontrolę wymiarów i prawidłowego funkcjonowania, zakończoną etapem ostatecznym: oficjalnymi testami (w tym próbą wysokiego ostrzału) według przepisów CIP, przeprowadzanymi przez stosowną instytucję państwową – Banco Nazionale di Prova w Gardone Val Trompia.

Zakład wciąż utrzymuje rodzinny charakter i obecnie zarządza nim syn założyciela, Pierangelo Pedersoli wraz ze szwagrem, Giovannim Gottardim. Broń objęta jest dwuletnią gwarancją producenta, w Polsce przedstawicielami marki są warszawski Kaliber i Przedsiębiorstwo Handlowe Michał Kuropatwa z Ozorkowa, nieopodal Łodzi.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 7-8/2013

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter