Kieszonkowa Gwiazdeczka

 


Wojciech Weiler


 

 

 

Kieszonkowa Gwiazdeczka

 

 

Angielskim słowem „cub” określa się małe, młode – w sensie potomstwa, często zwierzęcego, choć nie tylko. I tak cub w odniesieniu do lwa będzie lwiątkiem, słonia – słoniątkiem, foki – foczką, a naszej testowanej Astry (czyli Gwiazdy) – Gwiazdeczką. Astra Cub: nazwa ciekawa, ładna i pasująca jak ulał do broni, której się dziś przyglądamy.

 W lipcu 1908 roku dwaj Hiszpanie – Juan Salvador Esperanza i Pedro Unceta – założyli w Eibarze fabrykę P.Unceta y J.Esperanza, zajmującą się „sprzedażą maszyn i wyposażenia wszelakich typów”. I choć obaj panowie byli miłośnikami broni, to pierwsze pistolety wyszły z ich fabryki dopiero po pięciu latach jej funkcjonowania i przeniesieniu zakładu do Guerniki. W roku 1914 przedsiębiorstwo zarejestrowało kilka marek, w tym najpopularniejszą – Astra. W historii hiszpańskiego przemysłu zbrojeniowego Astra Unceta y Cía zapisała się złotymi zgłoskami, produkując broń aż do roku 1977, kiedy to w zamachu organizacji bojowników o niezależność Kraju Basków (osławiona ETA) zginął ostatni właściciel i spadkobierca założycieli, Augusto Unceta-Barrenechea. Resztki podupadłego przedsiębiorstwa przejął Star, kolejny wielki producent hiszpańskiej broni. Interes funkcjonował przez pewien czas jako Astar (Astra + Star), w końcu jednak zbankrutował. Astra Unceta y Cía miała niemałe doświadczenie w produkcji kieszonkowych pistoletów kalibru 6,35 mm. W latach 1920-1967 produkowano Astrę 200 (do Stanów importowaną jako Firecat), klon Browninga M1906 – powstało niemal ćwierć miliona egzemplarzy. W międzyczasie pistolet doczekał się poważnej modernizacji: otrzymał kurkowy mechanizm uderzeniowy – rozwiązanie nie należące do najpopularniejszych (i najmądrzejszych) pośród kieszonkowych szóstek. Astra 1000 z odkrytym kurkiem to już właściwie broń konstrukcyjnie niemal identyczna z testowaną przez nas Gwiazdeczką. Pistolety kalibru 6,35 mm nie gościły dotąd zbyt często w naszym dziale testowym. Zmieniła się jednak ustawa o broni, i teraz także osoby chcące re kreacyjnie postrzelać mogą kupować i rejestrować szóstki jako broń sportową. Czy mała Astra Cub oka że się ciekawą odskocznią od pistoletów na poważniejsze naboje centralnego zapłonu?

Zasada działania
Pistolet samopowtarzalny działający na zasadzie wykorzystania energii zamka swobodnego. Mechanizm spustowy bez samonapinania. Kurkowy mechanizm uderzeniowy, z kurkiem zewnętrznym i przerzutową iglicą w trzonie zamka. Sprężyna powrotna owinięta na żerdzi, pod odłączaną od szkieletu lufą. Sprężyna uderzeniowa w chwycie broni. Zabezpieczenia: bezpiecznik nastawny (pełniący też funkcję zaczepu demontażowego) oraz ząb wstępnego napięcia kurka. Przyrządy celownicze stałe. Jednorzędowy magazynek siedmionabojowy w chwycie broni. Pistolet stalowy, okładki rękojeści z tworzywa sztucznego.


Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 7-8/2011

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter