KADEX 2010

 


Miroslav Gyűrösi


 

 

 

KADEX 2010 po raz pierwszy

 

 

W stolicy Kazachstanu – Astanie, w dniach 26–29 maja 2010 r., na terenie tamtejszej bazy Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej Republiki Kazachstanu, odbyła się pierwsza w historii tego, leżącego na pograniczu Europy i Azji, kraju międzynarodowa wystawa uzbrojenia i sprzętu wojskowego KADEX 2010.


 


Organizatorami pierwszej edycji Kazakhstan Defence Expo, notabene pierwszego tego typu przedsięwzięcia w regionie Azji Środkowej, były: Ministerstwo Obrony Republiki Kazachstanu, Republikańskie Przedsiębiorstwo Państwowe Kazspeceksport MO RK oraz firma wystawienniczaAstana-Expo KS. Jednym z głównych celów wystawy była analiza możliwości kazachskich przedsiębiorstw w zakresie technologii militarnych i pokrewnych oraz perspektyw ich rozwoju, w związku z potrzebami sił zbrojnych, formacji paramilitarnych i innych struktur bezpieczeństwa Kazachstanu. Ekspozycje 261 wystawców i uczestników z Kazachstanu, Austrii, Białorusi, Czech, Chińskiej Republiki Ludowej, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Niemiec, Polski (stoiska informacyjne Huty Stalowa Wola S.A. oraz Radmor S.A., przedstawiciele m.in. Bumar Sp. z o.o. i Kontener Sp. z o.o. z Płocka) Republiki Korei, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych,Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch, zajmujące ok. 15 000 m2, rozmieszczono w czterech pawilonach oraz na wystawie plenerowej. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał prezydent Republiki Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

Nowości Sił Zbrojnych Republiki Kazachstanu

Fakt, że miejscem wystawy była wojskowa baza lotnicza, został wykorzystany przez dowództwo SiłPowietrznych i Obrony Przeciwlotniczej Republiki Kazachstanu do prezentacji ich uzbrojenia i wyposażenia, w tym takiego, które wprowadzone zostało do służby w ostatnich miesiącach. Poza elementami przeciwlotniczego systemu rakietowego S-300PS, na płaszczyźnie postojowej lotniska wystawione zostały śmigłowce: Mi-17W-5, Mi-24P, Mi-26, samoloty szturmowe Su-25K i MiG-27D, samoloty myśliwskie MiG-29 i MiG-31. Największe zainteresowanie budził jednak zmodernizowany naddźwiękowy wielozadaniowy samolot myśliwski Su-27UBM2, który jest obecnie najnowocześniejszą maszyną kazachskiego lotnictwa wojskowego. Kontrakt na generalny remont i modernizację 10 samolotów Su-27 i Su-27UB został podpisany przez przedstawicieli Ministerstwa Obrony Republiki Kazachstanu i lotniczych zakładów remontowych 558. ARZ z Baranowicz na Białorusi 14 września 2007 r. Pierwsze dwie spośród wyremontowanych i unowoczesnionych maszyn wróciły do Kazachstanu w grudniu 2009 r. Zmodernizowane myśliwce służą w eskadrze uderzeniowej Barsy-Żetysu stacjonującej w 604. Bazie Lotniczej w Tałdykorganie.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 7/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter