Juniorski sukces w Osijeku

 


Piotr B. Zadora


 

 

 

Juniorski sukces w Osijeku


 

Rozegrane w lipcu w chorwackim Osijeku Mistrzostwa Europy w strzelaniach kulowych i do rzutków przyniosły Polsce aż jedenaście medali. Trudno ocenić ten wynik inaczej niż jako sukces, bo w trzech ostatnich kulowo-śrutowych ME (2003 Pilzno/Brno; 2005 Belgrad; 2007 Granada) reprezentanci Polski zdobyli łącznie 13 medali, co daje średnią 4,33 na jedne mistrzostwa. Tegoroczny wynik jest więc ponad trzykrotnie lepszy od średniej!
 
 
 

 
Jest jednak jedno poważne zastrzeżenie: podobnie jak w ubiegłych latach – większość medali zdobyli juniorzy, a seniorzy się nie popisali. To zjawisko trwałe, powodowane głównie przez patologiczny system finansowania szkolenia, ale dysproporcja między juniorami i seniorami wydaje się i tak zbyt duża. Niestety, w tej dziedzinie PZSS robi niewiele i wszystko wskazuje na to, że medali juniorskich nadal będziemy mieć wielokrotnie więcej niż seniorskich (w tym roku jest ich czteroipółkrotnie więcej). Dwa lata temu w generalnej tabeli medalowej ME (seniorzy i juniorzy) byliśmy na miejscu siódmym, a w Osijeku – pomimo dużo większej liczby medali – uplasowaliśmy się o dwie pozycje niżej. To efekt mniejszej ilości medali złotych, które jeszcze dwa lata temu seryjnie zdobywał w strzelaniu do ruchomej tarczy Łukasz Czapla. Kolejny raz trzeba podkreślić, że rezygnując z prowadzenia strzelań w tej grupie konkurencji PZSS wykonał wzorcowy strzał we własne kolano, pozbawiając się automatycznie kilku medali. W tabeli wyłącznie seniorskiej jesteśmy na szarym końcu (miejsca 23 i 12), w otoczeniu takich „mocarstw” jak San Marino, Portugalia, czy Armenia...

Młodziaki
Wspaniałą passę naszych juniorów zaczęła Joanna Nowakowska w strzelaniu z karabinu w postawie leżąc. Zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz wygrała wynikiem 594 pkt., to 4 pkt. mniej od rekordu świata i 3 pkt. mniej od rekordu Polski. Co ciekawe – 594 pkt. strzelone w konkurencji seniorek dałoby w Osijeku również złoto, bo najlepsza seniorka strzeliła o jeden punkt mniej! Złoty medal Nowakowskiej to wspaniałe zakończenie jej juniorskiej kariery, w zeszłym roku do medalu na MEJ zabrakło jej niewiele, była piąta z wynikiem punktowym identycznym jak brązowa medalistka. W tym roku poprawiła rezultat o trzy punkty i wskoczyła na najwyższe miejsce podium. Młode Polki dobrze strzelały też 50Ksp3x20, indywidualnie Paula Wrońska była druga. Karabiniarka z klubu Lider Amicus Lębork wygrała kwalifikacje, nad drugą zawodniczką miała przewagę aż trzech punktów. Niestety, finał strzeliła słabo i straciła złoty medal. W finale była też Ewa Flak z łódzkiego klubu Społem, która zajęła ostatecznie ósme miejsce. Również nasza drużyna zaprezentowała się bardzo dobrze, zdobywając w tej konkurencji srebrny medal.
 
 
Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 9/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter