Jubileuszowy IDEX

 


Miroslav Gyűrösi


 

 

 

Jubileuszowy IDEX

 

cz. 1


 

W dniach 20–24 lutego 2011 r., w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja wystawy i konferencji International Defence Exhibition and Conference IDEX. Choć rozpoczyna ona w latach nieparzystych sezon wystawienniczy w branży obronnej, tradycyjnie już jest największym pod względem liczby wystawców i wartości zawieranych kontraktów przedsięwzięciem tego typu w danym roku. Podobnie będzie zapewne i w roku 2011.


 


Dziś kompleks wystawienniczy należący do firmy ADNEC (Abu Dhabi National Exhibition Centre), gdzie odbywają się IDEX-y, już tylko nazwą i lokalizacją przypomina miejsce, w którym w 1993 r. wystawa odbyła się po raz pierwszy. Od kilku lat kompleks jest rozbudowywany i – obok hal wystawienniczych oraz konferencyjnych – obejmuje hotele, parkingi oraz wszystko to co potrzebne jest ludziom do życia, tworząc niewielkie, samodzielne miasteczko. Chociaż nadal jest to plac budowy, już dziś można mówić o olbrzymiej infrastrukturze. Po zakończeniu inwestycji, siedziba ADNEC-u będzie naprawdę gigantyczna, jak zresztą wiele budowli na obszarze Emiratów. Za rozbudową centrum wystawienniczo- konferencyjnego nadąża także rozwój samej imprezy, a w ciągu dwudziestu lat istnienia IDEX zyskał sobie pozycję niekwestionowanego lidera wśród analogicznych przedsięwzięć w regionie oraz jednego z kilku największych i najważniejszych na całym świecie. W bieżącym roku znaczenie imprezy w Abu Zabi po raz kolejny wzrosło, a to za sprawą włączenia do niej wystawy NAVDEX 2011, dedykowanej okrętom i uzbrojeniu morskiemu. Częścią kompleksu ADNEC jest także poligon, na którym (i nad którym) odbywają się pokazy dynamiczne z udziałem żołnierzy Sił Zbrojnych ZEA oraz funkcjonariuszy tamtejszych służb bezpieczeństwa, a prezentowane podczas nich są nie tylko lekkie pojazdy jednostek specjalnych i pododdziałów antyterrorystycznych, ale także wiele egzemplarzy „większego kalibru” kołowych i gąsienicowych wozów bojowych oraz sprzętu lotniczego różnych rodzajów i typów.

Lokalna niespodzianka
Wzmożone zainteresowanie analityków z całego świata, specjalizujących się w tematyce obrony przeciwlotniczej, od dłuższego czasu budzi hybrydowy zestaw przeciwlotniczy 96K6 Pancyr-S1E. Chociaż od początków realizacji tego projektu minęło już wiele lat (patrz szerzej w NTW 6 i 8/2010), nadal wokół niego nie brakuje znaków zapytania. Z jednej strony przedmiotem gorących dyskusji są osiągi i możliwości deklarowane przez producenta, zaś z drugiej to, w jakim stopniu finalny produkt je naprawdę spełnia. Pierwszym odbiorcą tego zestawu są właśnie Siły Zbrojne ZEA, które – dzięki swemu udziałowi finansowemu w całym przedsięwzięciu – sprawiły, że zestaw Pancyr w ogóle powstał. Podczas tegorocznego IDEX-u dwa przeciwlotnicze wozy bojowe zestawu 96K6 Pancyr-S1E miały swą światową publiczną premierę. Szkoda tylko, że nie były one prezentowane na wystawie statycznej, ale jedynie przez kilkadziesiąt sekund można było je podziwiać podczas przejazdu po poligonie, w ramach codziennego pokazu dynamicznego Sił Zbrojnych ZEA. W konfiguracji dla ZEA bazą przeciwlotniczego wozu bojowego 72W6-E jest czteroosiowy, terenowy samochód ciężarowy MAN SX-45 z opancerzoną kabiną.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 4/2011

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter