IWA 2010

 


Bartosz Szołucha


 

 

 

IWA 2010

 

 

 
W dniach 12–15 marca 2010 roku w Norymberdze odbyła się trzydziesta siódma już edycja targów IWA Outdoor&Classics, dedykowanych głównie branży myśliwskiej i outdoorowej. Po raz trzeci towarzyszyła im również impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, gromadząca wystawców i klientów związanych ze służbami mundurowymi.

 


Pod dachami siedmiu (z trzynastu w całym kompleksie Messezentrum) hal wystawienniczych zgromadzonych zostało 1141 wystawców z 55 państw, związanych przede wszystkim z niezwykle rozwiniętym w Niemczech sektorem łowieckim oraz branżą sportową. O randze targów niech świadczy liczba 30 000 zwiedzających, którzy je odwiedzili. Coraz większą część ekspozycji – podczas aktualnej edycji całą halę i część stoisk w innych – zajmują produkty przeznaczone dla służb mundurowych, co od trzech lat dzieje się już zupełnie oficjalnie, a nie, jak kilka lat wcześniej, gdy typowo wojskowe karabiny wyborowe kalibru 12,7 mm prezentowano jako broń sportową albo wręcz myśliwską, co związane było z niechęcią niemieckich urzędników do tego rodzaju wyposażenia. Tegorocznym targom towarzyszyła też zamknięta konferencja European Policetrainer Conference, przeznaczona dla instruktorów ze służb mundurowych.  Pośród szerokiej gamy różnorodnych produktów pojawiło się wiele wartych uwagi, zaprezentowanych po raz pierwszy, a mogących zainteresować tak wojskowych odbiorców, jak i reprezentujących szeroko rozumiane służby ochrony porządku. Poniżej przedstawiamy, naszym zdaniem, najciekawsze z nich.

Transformational Defense Industries
Europejską premierę podczas tegorocznych targów miał bardzo interesujący pistolet maszynowy KRISS Super V Vector SMG kalibru 11,43 mm, reklamowany jako najbardziej innowacyjna konstrukcja broni palnej, jaka powstała w ciągu ostatnich 120 lat. Producent zapewnia bowiem, że dzięki zaprojektowaniu pistoletu maszynowego całkowicie za pomocą oprogramowania komputerowego, udało się stworzyć broń zapewniającą niezwykłą celcelność, dużą szybkostrzelność (deklarowana na 1000 strz./min.) oraz niewielką masę własną. Odpowiadająca za, nieco futurystycznie wyglądającego KRISS-a, firma Transformational Defense Industries twierdzi, że dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom, broń ma zredukowany o 60% odrzut i o 95% podrzut lufy, w porównaniu do konkurencji. KRISS jest bronią o bardzo kompaktowych wymiarach i małej masie, co pozwala na jej skryte przenoszenie pod odzieżą wierzchnią lub noszenie w kaburze na pasie. Co ciekawe, pistolet maszynowy zasilany jest standardowo z 13-nabojowego magazynka od pistoletu Glock 21, a dłuższy magazynek o pojemności 30 nabojów jest wyposażeniem dodatkowym. Wykonany niemal w całości z wysoko wytrzymałego tworzywa sztucznego KRISS ma szynę Picatinny na całej górnej powierzchni komory zamkowej przeznaczoną do montażu celowników, integralny chwyt przedni stanowiący jednocześnie ochronę przed wsunięciem dłoni pod wylot lufy oraz składaną kolbę.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 4/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter