International Fleet Review 2016

International Fleet Review 2016

Tomasz Witkiewicz

 

4-8 lutego odbyły się w Vishakhapatnam ćwiczenia międzynarodowe, znane jako International Fleet Review 2016. Ideą przewodnią tego wydarzenia jest chęć pokazania własnej floty społeczeństwu oraz sąsiadom i zaproszonym delegacjom innych, niekiedy bardzo odległych krajów. Rewia okrętów organizowana w trakcie ćwiczeń nawiązuje poniekąd do parad organizowanych przez Brytyjczyków na wodach Spithead od czasów króla Anglii Edwarda II i początków wojny stuletniej. Indie, podobnie jak inne kraje, takie jak Kanada i Australia, nawiązują do tradycji brytyjskich w dziedzinach morskich, czego dowodem jest zorganizowanie już jedenastu takich wydarzeń. Pierwsza rewia miała miejsce w 1953 roku, czyli 6 lat po uzyskaniu niepodległości. Każdorazowo patronat nad tym wydarzeniem obejmował urzędujący Prezydent Indii, w praktyce oprócz pierwszego z nich Rajenda Prasad’a, każdy następny przewodził takiej rewii.

W tym roku rewii towarzyszyła wystawa morskiego przemysłu obronnego zorganizowana zgodnie z ideą Make in India, prezentująca osiągnięcia rodzimych producentów, ze szczególnym naciskiem na sprzęt opracowany przez nich samodzielnie i produkowany w kraju.

Pierwszego dnia, tj. 4 lutego, złożono wieńce pod pomnikiem „Victory at Sea Memorial” upamiętniającym wojnę z Pakistanem w 1971 roku i ofiary w niej poniesione na morzu.

Drugiego dnia zorganizowano konferencję głównodowodzącego siłami morskimi (Chief of Naval Staff of India) admirała Robin’a K Dhowan’a, który m.in. powitał 50 delegacji państw uczestniczących w wydarzeniu. Później nastąpiło oficjalne rozpoczęcie na stadionie bazy szkolnej załóg okrętów podwodnych INS Satavahana.

Dniem najbardziej atrakcyjnym dla publiczności był 6 luty, gdy odbyła się parada burtowa jednostek uczestniczących w wydarzeniu. Paradę, po odebraniu salutu narodowego z 21 armatnich wystrzałów, odbierał Prezydent Indii Shri Pranab Mukherjee, zaokrętowany na patrolowcu INS Sumitra (P 59) typu Saryu służącym, jako jacht prezydencki. Uczestniczyły w niej jednostki marynarki wojennej, służb państwowych, statki cywilne i zaproszone okręty innych państw. Tradycja indyjska różni się od innych państw tym, że okręty uczestniczące w rewii są zakotwiczone, oświetlone, obsadzone załogami w paradzie burtowej i są przeglądane przez Prezydenta przemieszczającego się na pokładzie okrętu lub jachtu prezydenckiego. Hinduskie załogi oddają salut Prezydentowi, przez zdjęcie nakryć głowy i trzykrotny okrzyk. W tym roku w przeglądzie wzięły udział 72 jednostki pływające (ustawione w 6 rzędach), w tym 24 zagraniczne oraz 45 statków powietrznych.

Pełna wersja artykułu w magazynie[nbsp MSiO Nr Specjalny 1/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter