Infantry Symposium 2009

 


Bartosz Szołucha


 

 

 

Infantry Symposium 2009

 

 

 


We wrześniu w dolnosaksońskim Unterlüß odbyła się pierwsza  konferencja Infantry Symposium 2009, zorganizowana przez koncern Rheinmetall Defence. Głównym przedmiotem spotkania była prezentacja rozwiązań mających zwiększyć możliwości żołnierza wojsk zmechanizowanych oraz specjalnych na współczesnym i przyszłym polu walki.

 


W konfliktach asymetrycznych systematycznie zwiększa się rola żołnierza, dlatego w wielu państwach, w tym w Niemczech, prowadzi się badania mające zmaksymalizować jego możliwości bojowe oraz zwiększyć szanse na przeżycie w rejonie konfliktu zbrojnego. Firma Rheinmetall Defence, będąca obecnie głównym realizatorem programu Infanterist der Zukunft (IdZ), podjęła decyzję o systemowym podejściu do jego koncepcji i nieprojektowaniu wszystkich podzespołów samodzielnie, a wykorzystaniu doświadczeń kooperujących firm odpowiedzialnych za poszczególne „klocki” składające się na system - od elektroniki do obuwia.

IdZ-ES
Niemiecki program żołnierza przyszłości Infanterist der Zukunft, spajający w jedną całość żołnierza, jego uzbrojenie, wyposażenie elektroniczne oraz systemy łączności i dowodzenia, został zainicjowany w 2004 roku i przez ostatnich pięć lat przechodził szereg zmian – wstępne założenia do jego aktualnej wersji, oznaczonej IdZ-ES (niem. Erweitertes System lub ang. Enhanced System), powstały w sierpniu 2006 roku i uległy od tamtego czasu znaczącym przemianom. Pierwsze dwa kompletne demonstratory systemu dla dwóch drużyn piechoty, liczących w sumie dwudziestu żołnierzy (dwa systemy dla dowódców drużyn i osiemnaście w wersji podstawowej), dostarczone zostały  Bundeswehrze w kwietniu 2008 roku, dostawy seryjne planowane są na rok 2010, zaś wejście do masowego użycia na lata 2012-2015. Podczas prac projektowych wykorzystywane są doświadczenia potencjalnych użytkowników, a także wyniki testów prowadzonych w Niemczech oraz na poligonie w El Paso w Stanach Zjednoczonych. Zasadniczym celem postawionym wersji ES jest pełna integracja z cyfrowym systemem dowodzenia wojsk lądowych i zarządzania informacją FüInfoSyS H (Führungsinformationssystem Heer, FüInfoSys Heer/FIS-H) oraz ze wszystkimi pojazdami znajdującymi się w wyposażeniu niemieckiej armii, w szczególności najnowszymi typu Boxer, Puma oraz nowo projektowanymi wozami dla wojsk aeromobilnych. Założeniem jest, że każda drużyna piechoty będzie mieć do dyspozycji swój własny pojazd, który będzie dla niej jednocześnie stacją bazową. Gdy żołnierze znajdują się na pokładzie, podłączają się do jego sieci elektrycznej, co umożliwia im ładowanie akumulatorów systemu, ale nadal zachowują łączność z osobami znajdującymi się na zewnątrz. Przewidywana jest też przenośna stacja bazowa do wykorzystywania w warunkach, gdzie nie będzie możliwe wykorzystanie pojazdów. Serce systemu IdZ-ES stanowi komputer z procesorem o częstotliwości taktowania zwiększonej z 200 do 400 MHz, łączący w sobie system nawigacji GPS Thales Solar 400E wraz z radiostacją operującą w zakresie 225–400 MHz i oferującą transmisję danych z prędkością do 384 kbps, z dousznym zestawem słuchawkowym będącym jednocześnie aktywnym zestawem ochrony słuchu, bateryjne źródło zasilania oraz różnego typu czujniki umieszczone na oporządzeniu żołnierza, a kontrolowane bezprzewodowo przez manipulator HHD, przypominający duży joystick z niewielkim wyświetlaczem. W manipulator został wbudowany również czytnik kart pamięci SD. Wcześniej poszczególne elementy, poza kontrolerem oczywiście, były oddzielnymi urządzeniami, teraz zostały umieszczone w jednej obudowie mieszczącej się w plecaku. Podstawowymi funkcjami pełnionymi przez komputer pod kontrolą systemu operacyjnego opartego na platformie Linux są: optymalne zarządzanie źródłem zasilania (przez przechodzenie w stan wstrzymania modułów niewykorzystywanych), kontrola, monitoring oraz obróbka danych spływających z poszczególnych komponentów systemu i zobrazowanie ich w formie przystępnej dla użytkownika.

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 11/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter