Impala Plus versus Favorix i X-Line

Impala Plus versus Favorix i X-Line

Marek Czerwiński

 

Broń turecka nie cieszy się zbyt dobrą reputacją na naszym rynku. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest sukces (w dużym stopniu) wynika z embarga na broń rosyjską. Dlatego zdecydowałem się na sprawdzenie modeli nieco droższych (przedział zbliżony do 3000 zł), uważanych za lepsze jakościowo i wybrałem trzy strzelby samopowtarzalne: Impalę Plus firmy Istanbul Silah, Favorix od Francolina oraz X-Line firmy Ermox.

Wszystkie modele przeznaczone są do celów łowieckich i oferowane wyłącznie w kalibrze 12/76 Magnum.

Strzelby Impala Plus oraz Favorix wykorzystują nowoczesny system inercyjny (bezwładnościowy). Śrutówki nie mają tłoka gazowego, dzięki czemu czyszczenie jest łatwe, obejmuje praktycznie tylko lufę i zamek.

Lufy Impali Plus mogą mieć różne długości: od 470 do 760 mm. Wszystkie pokrywane są wewnętrzną warstwą twardego chromu, co zapewnia dużą odporność na korozję oraz ścieranie. Wszystkie lufy pochodzące z fabryki Istanbul Silah są dokładnie sprawdzane – każda jest prześwietlana i odbywa testy nabojami wysokociśnieniowymi. Firma dostarcza lufy do amerykańskich strzelb Winchester SX3 i SX4, co potwierdza ich jakość.

Wszystkie strzelby mogą strzelać śrutem stalowym, przy czym nie należy w tym przypadku stosować czoków silniejszych od ½.

Dużym ułatwieniem podczas celowania jest światłowodowa, zdejmowana muszka.

Zamek Impali Plus wyposażony jest w sześć przednich rygli zaporowych – bardzo rzadko spotyka się tak silne ryglowanie w broni śrutowej. Jest to oczywiście poważny plus, bo gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a samo ryglowanie zachodzi w lufie, a nie w komorze zamkowej. Rączka zamkowa jest odłączana, ułatwia to pełne rozkładanie broni.

Komora zamkowa broni wykonana jest z duralu, ale stalowy zamek nie ma z nią kontaktu. Podzespół ten przesuwa się po dwóch wewnętrznych prowadnicach wykonanych ze stali o identycznej twardości.

Broń zasilana jest z magazynka tulejowego, umieszczonego równolegle pod lufą. Ładowanie następuje poprzez ręczne wprowadzanie pojedynczych nabojów w okno pod lufą. Standardowe modele myśliwskie mają magazynek na cztery naboje, a piąty można wprowadzić do komory nabojowej. Dostępne są wersje sportowe Maxima z magazynkiem o pojemności 10 nabojów. Nakrętka magazynka jest tak profilowana, by można ją łatwo ją odkręcić, nawet w zimowych rękawiczkach.

Po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka zamek pozostaje w tylnym położeniu, co ułatwia doładowanie, a po jego zakończeniu wystarczy wcisnąć przycisk zwalniania zamka, by nabój został wprowadzony do komory nabojowej. Przycisk znajduje się z prawej strony komory zamkowej i ma kształt trójkąta skierowanego wierzchołkiem w dół. Także trójkątny jest dwupozycyjny bezpiecznik przetykowy umieszczony w tylnej części kabłąka spustowego.

Osady dwuczęściowe strzelby Impala Plus wykonane są z tureckiego orzecha lub tworzywa sztucznego. W ukompletowaniu broni znajdują się wymienne wstawki pozwalające na indywidualne dopasowanie awantażu, a co ciekawe, można zmienić także pionowy kąt osadzenia kolby. W miejscach styku osady syntetycznej z dłońmi strzelca wprowadzono gumowe wstawki antypoślizgowe.

Łoża syntetyczne mogą być wykonane w wielu barwach wykończenia: prócz tradycyjnej czerni mamy możliwość nabycia broni w kolorach szarym, zielonym, piaskowym oraz w licznych kamuflażach.

Podstawowa, najtańsza odmiana nosi oznaczenie Nero S (S od słowa Synthetic). Strzelba charakteryzuje się osadą z czarnego tworzywa i taką sama barwą oksydy. Nero Wood różni się tylko łożem z tureckiego orzecha, Emerald to zaś odmiana strzelby z osadą z tureckiego orzecha wyższej klasy. Broń zachwyca także jasnym wykończeniem części metalowych. Odmiana Elite Grey także ma jasne pokrycie, ale łoże wykonano z tworzyw sztucznych w kolorze szarym. Dark Desert ma łoże w kolorze pustynnym i identyczne wykończenie metalu. OD Green z kolei dobrze maskuje w lesie, bo wykończenie ma kolor khaki.

Oznaczenie Slug sygnalizuje przeznaczenie broni na zwierzynę grubą. Slugi firmy Istanbul Silah charakteryzują się skróconymi lufami bez czoków i mechanicznymi przyrządami celowniczymi typu sztucerowego. Lufy mogą mieć długość 470, 510, 560 lub 610 mm. Muszki pochodzą z renomowanej firmy TruGlo. Szczerbinki są regulowane w obu płaszczyznach.

Standardowa strzelba na dziki ma tylko muszkę i szczerbinkę. Część produkowanych strzelb jest jednak wyposażona nie tylko w mechaniczne przyrządy celownicze, lecz także w szynę montażową typu Picatinny umieszczoną nad komorą zamkową, na wysięgniku montowanym na lufie. Pozwala to na osadzenie biegówki lub kolimatora bez styku z komorą z duralu. Szyna Picatinny nie przeszkadza przy celowaniu z muszki i szczerbinki. Odmiany z szyną oraz łożem z tworzywa mogą być wyposażono w nakładkę na kolbie. Zapewnia ona idealny skład przy lunecie biegowej, a jeśli lunety nie ma, to nakładkę można zdjąć. Wymaga to odkręcenia stopki oraz śruby na grzbiecie kolby.

Brak czoka w lufie Sluga ułatwia strzelanie brenekami, ale obniża zasięg skuteczny śrutu. Da się oczywiście strzelać i trafiać ze śrutu, ale tylko z mniejszej odległości. Warto więc zaopatrzyć się w wymienną, długą lufę z czokami.

Najlepszym Slugiem jest luksusowy Rampart, oferowany w wykończeniu Green lub Grey.

Ciężka odmiana Maxima dysponuje lufą trapową (760 mm) i przedłużonym magazynkiem. Maxima Red przeznaczona jest do sportu, więc ma akcenty w czerwonym kolorze.

Wszystkie lufy dłuższe od 610 mm mają wentylowane szyny celownicze i zestaw wymiennych czoków. Przedni uchwyt do pasa nośnego znajduje się w nakrętce magazynka, dzięki czemu nakrętki nigdy nie zgubimy. Tylny uchwyt może być wyprofilowany w kolbie syntetycznej lub (w przypadku orzecha) wkręcony w jej spodnią część.

Favorix to propozycja firmy Francolin Arms. Podobnie jak Impala Plus korzysta z nowoczesnego systemu inercyjnego.

Lufy strzelby mają długość 660 lub 711 mm. Celowanie ułatwia stosunkowo wysoka szyna wentylowana oraz muszka z czerwoną wstawką ze światłowodu. W ukompletowaniu strzelby znajdują się trzy wymienne czoki.

Broń zasilana jest z tulejowego magazynka stałego na cztery naboje. Bezpiecznik przetykowy umieszczono w tylnej części kabłąka spustowego, a przycisk do zwalniania zamka w przednie położenie znajduje się z prawej strony komory zamkowej, tuż pod rączką zamka.

Osada dwuczęściowa może być wykonana z dobrego tureckiego orzecha lub z czarnego tworzywa sztucznego.

Najnowsze wersje broni (o oznaczeniu Favorix F2) są praktycznie kalką doskonale sprawdzonej strzelby Benelli M2.

Omówmy teraz broń konkurencyjną czyli X-Line firmy Ermox.

X-Line korzysta ze sprawdzonego systemu gazowego włoskiej firmy Benelli, zastosowanego po raz pierwszy w strzelbie taktycznej M4.

Samopowtarzalna Benelli M4, po ostrych testach poligonowych (prowadzonych m.in. w Arktyce i na pustyni) trafiła do wyposażenia amerykańskich Marines jako M1014. Sukces zawdzięczała wysokiej jakości wykonania oraz automatycznemu systemowi regulacji gazu, nazwanego A.R.G.O. (skrót od Auto Regulating Gas Operated). Innowacyjność polegała na wykorzystaniu dwóch równoległych tłoków umieszczonych tuż przy komorze nabojowej. Zapewniało to uzyskanie bardzo wysokiego ciśnienia gazów i w rezultacie wyjątkowo niezawodne działanie, także z nabojami o niskiej (słabszej) naważce.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 5-6/2022

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter