Jubileuszowy IDEX 2011

 


Miroslav Gyűrösi


 

 

 

Jubileuszowy IDEX 2011

 

(cz. 2)


 

W dniach 20–24 lutego 2011 r., w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja wystawy i konferencji International Defence Exhibition and Conference IDEX. W bieżącym numerze NTW kontynuujemy omawianie nowości zaprezentowanych na tej imprezie. 


Po Caracalu - CSR
Zjednoczone Emiraty Arabskie od kilku lat konsekwentnie rozwijają własne zdolności w zakresie produkcji broni strzeleckiej. Firma Caracal z Abu Zabi, będąca spółkącórką potężnego holdingu przemysłowo-handlowego Tawazun, została specjalnie powołania właśnie w tym celu. Godny podkreślenia jest fakt, że oferowane wzory broni są własnymi opracowaniami. Pierwszy był pistolet, w bazowej wersji na amunicję 9x19 mm Para – o nazwie Caracal – zaprezentowany po raz pierwszy na salonie IDEX 2007. W kolejnych latach uruchomiono produkcję jego trzech wersji – F, C i SC (wszystkie w układzie bezkurkowym), które osiągnęły spory sukces rynkowy w regionie Bliskiego i Środkowego Wschodu. Na tegorocznej wystawie premierę miała kolejna wersja Caracala – pistolet Caracal H w wersji z kurkowym (zewnętrznym) mechanizmem uderzeniowym tupu SA. Teraz Caracal ma zawojować także inny segment rynku broni strzeleckiej – broni wyborowej. Świadczy o tym tegoroczna uroczysta prezentacja prototypów powtarzalnego karabinu wyborowego CSR (Caracal Sniper Rifle) kalibru 7,62 mm (.308 Win), opracowywanie którego rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Broń cechuje nowoczesny design i jest oferowana jako rozwiązanie modułowe, co czyni ją łatwą do przystosowania do specyfiki potrzeb konkretnego użytkownika. Bazowy wariant jest przeznaczony do zastosowań wojskowych, może być wzbogacony o wyposażenie montowane na szynach Picatinny i jedną z dwóch luf – o długości 600 lub 510 mm (CSR Compact). Długość całkowita z lufą 600-mm wynosi 1160 mm, szerokość 45–70 mm (w zależności od celownika i wyposażenia), a wysokość na dwójnogu, bez celownika, 190 mm. Masa CSR bez wyposażenia wynosi 5,5 kg. Siła spustu może być regulowana w zakresie 6–18 N, zasilanie może odbywać się z magazynków o pojemności 7 lub 10 nabojów. Donośność skuteczna wynosi 600 m w przypadku wersji standardowej oraz 550 m w wersji Compact, ale producent przygotował także broń na amunicję .300 Win Mag, która zapewnia podwojenie zasięgu.

Jeszcze o nowościach z Rosji
Wśród eksponatów prezentowanych przez firmy z Rosji znalazły się także dwie nowości związane z przenośnymi przeciwpancernymi zestawami rakietowymi, które – szczególnie Kornet – zostały zakupione przez kilka państw regionu, dla którego IDEX jest najważniejszą wystawą w swej kategorii. Właśnie do Korneta przeznaczony jest nowy celownik termowizyjny, wystawiony przez KBP z Tuły. Nosi on oznaczenie 1PN79M-3 i oferowany jest obecnie wszystkim klientom zainteresowanym zakupem Korneta, a także – w ramach upgrade’u – jego dotychczasowym użytkownikom. 1PN79M-3 montowany jest na wyrzutni 9P163M1. Celownik wykorzystuje detektor z matrycą 256x320 punktów chłodzoną systemem Stirlinga. Możliwe jest przełączenie pomiędzy dwoma polami widzenia – szerokim 5,9°x7,3° i wąskim 1,9°x2,4°. Zasięg termowizora umożliwia wykorzystanie ppk w pełnym zakresie, a więc także strzelanie na odległość maksymalną 5500 m. Masa wraz z akumulatorem Ni-Mh wynosi 8,7 kg, a zakres temperatur roboczych zawiera się w przedziale od –20° do +60°C. Czas osiągnięcia przez termowizor gotowości do pracy nie przekracza 7 minut, a czas nieprzerwanej pracy to 1,5 h (z jednym akumulatorem i przy temp. zewnętrznej +20°C). W zestawie znajduje się także urządzenie kontrolne 9W679M-1.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 5/2011

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter