9. Noc w Instytucie Lotnictwa
Ponad 20 statków powietrznych – w tym myśliwiec F-16, specjalna strefa wystawowa ze śmigłowcami wojskowymi i cywilnymi, spotkanie z jedynym polskim kosmonautą, Mirosławem Hermaszewskim, prelekcja i wystawa zdjęć najsłynniejszego polskiego fotografa lotniczego Sławomira „Hesji” Krajniewskiego, panel dyskusyjny z udziałem wyjątkowych kobiet związanych z lotnictwem – to tylko niektóre ze 130 atrakcji 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa, która odbędzie się w piątek, 12 października 2018 w godz. 17-23 w al. Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Program imprezy zawiera wiele nowości, ale także sprawdzone i uwielbiane przez warszawską publiczność atrakcje.
Do Instytutu Lotnictwa zawitają: F-16, CASA C-295M, M-28B/PT Bryza, Antonow An-28TD, samoloty AT3, Cessna 172, Aviat Husky, An-2 (z możliwością wejścia do środka), TS-11 Iskra (planowane trzykrotne odpalenie silnika odrzutowego w wyznaczonych godzinach), samolot Kukułka, samolot akrobacyjny Extra 330LX oraz samoloty zabytkowe związane z historią polskiego lotnictwa. Dodatkową atrakcję będzie stanowić wyposażenie bojowe samolotów oraz F-16 Tiger Demo Car w lotniczym malowaniu, który będzie ustawiony tuż obok amerykańskiego „Jastrzębia”.
Wśród wojskowych śmigłowców pojawi się majestatyczny W-3WA Sokół SAR oraz Mi-2, Mi-8 oraz Mi-17. Po raz pierwszy zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem obserwacyjnym śmigłowca policyjnego. Do wystawy dołączą także dwa śmigłowce Robinson 44 oraz śmigłowiec Sikorsky/Schweizer 333.
Gwiazdą całego wieczoru będzie jedyny polski kosmonauta, Mirosław Hermaszewski. O fotografii lotniczej opowie natomiast niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie – Sławomir „Hesja” Krajniewski.
– W tym roku czeka nas wiele wyjątkowych spotkań. To, co jednak może być hitem tegorocznej edycji to panel dyskusyjny, do którego udało nam się zaprosić siedem wyjątkowych kobiet związanych z lotnictwem. Zaproszenie przyjęła kpt Adelajda Szarzec-Tragarz, która jest pilotem Dreamlinera w LOT. Dołączy do nas także kpt nawigator Patrycja Balcerowska z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, por. pil. Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, por. pil. Mariola Andrasik z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, inż. Dorota Dorn-Okoń z GE Aviation oraz stewardesa Olga Buława z LOT i spadochroniarka Barbara Węgrzyn, Sky Dive Girl, ze Skydiving. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Hadała, redaktor bloga Lotnicze Podkarpackie. Będziemy mówić o roli kobiet w typowo męskich zawodach, dowiemy się także jakie trudności stoją przed kobietami, które chcą spełniać swoje podniebne marzenia – mówi Magda Wiejacha, organizatorka Nocy.
Impreza tradycyjnie przeznaczona jest dla każdego niezależnie od wieku. Najmłodszych pasjonatów przyciągną liczne konkursy, interaktywne gry i zabawy. Będzie można zobaczyć sokoły strzegące lotnisk, zajrzeć do wozów strażackich, obejrzeć eksponaty Muzeum 303, występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina i pokaz ratownictwa drogowego. Dostępne będą także symulatory lotu i wirtualnej rzeczywistości oraz żyroskopy.
Fanów militariów i akcji specjalnych przyciągnie na pewno oferta Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, które pokaże m.in. lekki transporter opancerzony, broń strzelecką, umundurowanie, ochronę balistyczną i sprzęt noktowizyjny oraz wyważeniowy. Będzie także okazja do wypróbowania się na strzelnicy ASG Green Beret oraz zapoznania się z wyposażeniem grup rekonstrukcyjnych.
Zwiedzający będą mogli oglądać także zmagania informatyczne podczas drugiej edycji EDC Hackathon 2018 - Flight Simulator organizowane przez Engineering Design Center.
Ta jedyna noc w roku będzie rzadką okazją zwiedzenia laboratoriów Instytutu Lotnictwa. Będzie można zobaczyć m.in. tunel aerodynamiczny, w którym trenowali polscy skoczkowie narciarscy, rakietę ILR-33 „Bursztyn”, która po ostatniej edycji Nocy zaliczyła swój pierwszy udany start, bezzałogowiec MOSUPS, system antydronowy SUDIL, robot do układania taśm kompozytowych oraz silniki lotnicze.
Udostępniony zostanie także taras widokowy, z którego będzie można zrobić wyjątkowe zdjęcia lub obejrzeć gwiazdy przez teleskop.
Na wszystkich odwiedzających będą czekać drobne upominki, muzyka klubowa, niezwykłe oświetlenie oraz grill.
Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz stulecia lotnictwa polskiego.
Szczegółowy program i harmonogram atrakcji: www.nocwinstytucielotnictwa.pl/atrakcje.
****
O Nocy w Instytucie Lotnictwa:
Każdego roku rośnie liczba odwiedzających Instytut Lotnictwa gości oraz zainteresowanie mediów. W ósmej edycji, Instytut odwiedziło ponad 37 000 osób!
Podczas dotychczasowych imprez na Nocy zaprezentowało się ponad 180 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem oraz instytuty badawcze, linii lotnicze, organizacje, stowarzyszenia, szkoły i przedsiębiorstwa przemysłowe.
Impreza jest skierowana do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki oraz dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. W trakcie imprezy można spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, przedstawicieli warszawskich lotnisk, inżynierów, astronomów, kosmonautów, naukowców, studentów i wielu innych wspaniałych ludzi. Podczas wystaw i spotkań prezentowane są atrakcje związane z lotnictwem, nowymi technologiami, kosmosem oraz innymi pokrewnymi branżami.
O Instytucie Lotnictwa:
Instytut Lotnictwa należy do najstarszych placówek badawczych w Europie. Oficjalnie powstał w 1926 roku. Przez 92 lata swojej działalności wniósł ogromne zasługi dla rozwoju nie tylko polskiej, ale także światowej aeronautyki. Misją Instytutu Lotnictwa jest świadczenie najwyższej jakości usług badawczych na światowym rynku badań naukowych. Siłą Instytutu jest doświadczona, wysoko wykwalifikowana kadra oraz bogate zaplecze badawcze w postaci nowoczesnych laboratoriów, posiadających wszelkie międzynarodowe akredytacje.
Więcej informacji: www.ilot.edu.pl.