15° Stormo. Śmigłowcowy SAR po włosku

15° Stormo. Śmigłowcowy SAR po włosku

Mauro Finati i Paolo Rollino

 

Należące do Aeronautica Militare Italiana (AMI – Włoskich Sił Powietrznych) jednostki SAR i CSAR przechodzą właśnie proces modernizacji, który został zapoczątkowany w 2012 roku wprowadzeniem do służby śmigłowców AgustaWestland (obecnie Leonardo) AW139 w zastępstwie AB-212ICO, aktualnie trwa natomiast wymiana śmigłowców HH-3F na niedawno zakupione najnowsze HH-101A Caesar.

15. Skrzydło, którego mottem jest maksyma Nec In Somno Quies (łac. Czuwa nawet, gdy śpi), ma dość złożoną strukturę organizacyjną, ponieważ jego jednostki rozrzucone są po całych Włoszech, obejmując swoim zasięgiem większość terytorium państwa. 5 października 2010 r. dowództwo jednostki zostało przeniesione z Practica di Mare (Rzym) do Cervia (Rawenna), gdzie niegdyś bazowały myśliwce F-16ADF z 5° Stormo. Tutaj znalazły swoją siedzibę dowództwo 15. Skrzydła oraz jego główne struktury wsparcia i logistyki, wraz z centrum remontowym dla używanych w jednostce statków powietrznych. Do podległych skrzydłu jednostek lotniczych należy między innymi 81° CAE (81° Centro Addestloodo Equipaggi – 81. Centrum Szkolenia Załóg), które jest obecnie wyposażone w pojedynczy TH-500B (NH-500E), jeden HH-139A, a także posiada wszystkich sześć dotychczas dostarczonych HH-101 Caesar. Jednostka ta jest odpowiedzialna za szkolenie załóg, pilotów, mechaników pokładowych i ratowników lotniczych (ARS), jak również początkowy rozwój taktyki użycia operacyjnego śmigłowców Caesar. Jednostką operacyjną z bazą w Cervia jest 83° Gruppo CSAR (83. Dywizjon CSAR), wykorzystująca trzy śmigłowce HH-139.

Pozostałe jednostki operacyjne podległe skrzydłu to: 82° Centro SAR (82. Centrum SAR) w Trapani-Birgi, 84° Centro SAR w Gioia del Colle oraz 85° Centro SAR w Pratica di Mare. Każde centrum lub dywizjon SAR posiada po trzy HH-139A, a tylko jeden śmigłowiec tego typu na stałe jest przypisany do CAE, gdzie jest używany do celów szkoleniowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, CAE może łatwo pozyskać kolejne maszyny z bazującej na tym samym lotnisku 83° Gruppo SAR. Każde centrum SAR posiada również pojedynczy TH-500B do zadań łącznikowych. Jedyny wyjątek stanowi 84° Centro SAR z Gioia del Colle, które ma dwa takie śmigłowce na stanie.

Zadaniem 15° Stormo jest wykonywanie misji poszukiwawczych i ratowniczych załóg lotniczych przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, nad lądem i morzem. Jednostka świadczy również usługi na rzecz sektora publicznego, np. wykonuje pilny transport medyczny. Od czasu utworzenia 15° Stormo do dnia dzisiejszego jednostka ocaliła około 7200 osób. Załogi interweniowały już w takich sytuacjach jak powodzie, trzęsienia ziemi, tonące statki, pożary, ewakuacje medyczne ze statków i wysp Morza Śródziemnego oraz podczas zabezpieczania imprez masowych.

Ponadto ze względu na duże możliwości które oferuje znajdujące się na pokładach śmigłowców wyposażenia (FLIR, NVG, itp.), jednostka jest często wzywana do akcji nocnych.

Pełna wersja artykułu w magazynie Lotnictwo 12/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter