15-letnia umowa Airbus Helicopters i rumuńskiej firmy IAR

15-letnia umowa Airbus Helicopters i rumuńskiej firmy IAR

Airbus Helicopters i IAR, wiodąca rumuńska firma działająca w przemyśle lotniczym, zdecydowały się rozszerzyć swoją wyłączną współpracę dotyczącą śmigłowców wielozadaniowych H215M. Zgodnie z tym porozumieniem IAR stanie się głównym dostawcą H215M w ramach wszystkich przyszłych zamówień złożonych przez rumuńskie Ministerstwo Obrony w celu zastąpienia floty starszych śmigłowców. Umowa, początkowo zawarta na 5 lat, została przedłużona do lat 15, co podkreśla zobowiązanie Airbus Helicopters i IAR do wspólnego udziału w modernizacji floty śmigłowców wielozadaniowych rumuńskich sił zbrojnych.
Ogłoszenie porozumienia miało miejsce podczas oficjalnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Bukareszcie i w obecności prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.
„Jesteśmy dumni, że rozszerzyliśmy tę umowę, będącą efektem długotrwałego zaufania pomiędzy IAR a Airbus Helicopters”, powiedział Neculai Banea, Dyrektor Generalny IAR. „IAR zbudowało w ciągu ostatnich dziesięcioleci ponad 360 śmigłowców na licencji Airbus Helicopters, co pozwala nam wierzyć w przyszły sukces H215M”, dodał.

Zgodnie z umową, IAR będzie odgrywać rolę głównego wykonawcy wszystkich przyszłych zamówień na H215M, które mogą zostać złożone przez rumuńskie Ministerstwo Obrony. Obejmuje to również współpracę między Airbus Helicopters i IAR w zakresie produkcji, montażu, wyposażania zgodnie z wymaganiami nabywcy, wsparcia i obsługi śmigłowców H215M przeznaczonych dla sił zbrojnych w Rumunii i ich eksportu, jeśli pojawią się takie możliwości.
„Ta 15-letnia umowa stawia IAR i Airbus Helicopters w najlepszej sytuacji, aby sprostać przyszłym potrzebom rumuńskich sił zbrojnych, które zamierzają odnowić swoją flotę średnich i ciężkich śmigłowców wielozadaniowych”, powiedział Olivier Michalon, wiceprezes Airbus Helicopters, szef na Europę. „Naszym celem jest dostarczanie klientom z Rumunii doskonałej wartości, oferując najbardziej kompletną linię produktów i usług, podkreślając niezmienne zobowiązania Airbusa względem Rumunii. Każda główna jednostka Airbusa bezpośrednio przyczynia się do wzmocnienia europejskiej bazy przemysłu obronnego. Dzisiaj Airbus tworzy już ponad 5000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w Rumunii, za pośrednictwem działów: śmigłowcowego, obronnego i kosmicznego oraz samolotów pasażerskich z firmą Premium Aerotech, a także partnerów przemysłowych, takich jak Aerostar, Turbomecanica, Aeroteh, Aerofina, itp., co czyni z niego największego inwestora w przemyśle lotniczym w tym kraju”, dodał.

Airbus Helicopters jest obecny w Rumunii od ponad piętnastu lat dzięki centrum obsługi klienta, Airbus Helicopters Romania, które od początku z powodzeniem wykonuje swoje zadania i które osiągnęło około 75% obrotów dzięki umowom eksportowym. W 2016 r. w Rumunii otwarto zakłady Airbus Helicopters Industries z siedzibą w Braszowie, o powierzchni 10 000 m², w których będą produkowane H215.

źródło: Airbus Helicopters

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter