HeliRussia 2008

 


Piotr Butowski


 

Rosyjski przemysł śmigłowcowy szykuje się do

szybkiego wznoszenia

 

Wystawa HeliRussia w Moskwie 15-17 maja 2008 r.

 

W połowie maja odbyła się w Moskwie pierwsza rosyjska specjalistyczna wystawa śmigłowcowa HeliRussia. Jej tłem była trwająca konsolidacja rosyjskich firm śmigłowcowych w jedną grupę przemysłową Wiertoloty Rossiji (Śmigłowce Rosji). Kilka tygodni temu rada dyrektorów holdingu przyjęła niezwykle optymistyczny program pracy, według którego do 2015 r. Rosja planuje czterokrotnie zwiększyć produkcję śmigłowców i zająć 15% światowego rynku. Oczekuje się znaczącego zwiększenia finansowania prac nad nowymi śmigłowcami oraz rozszerzenia współpracy z firmami zachodnimi.

 


  

Począwszy od 2004 r., w wyniku decyzji Prezydenta i rządu Rosji, korporacja OPK Oboronprom kolejno przejmuje państwowe pakiety akcji większości rosyjskich firm, związanych z projektowaniem i produkcją śmigłowców (jednocześnie Oboronprom przejmuje także firmy, zajmujące się silnikami lotniczymi). W grudniu 2006 r. w ramach Oboronpromu została utworzona zintegrowana grupa Wiertoloty Rossiji, której przekazano kierowanie aktywami śmigłowcowymi Oboronpromu. Wiertoloty Rossiji kontrolują obecnie oba rosyjskie śmigłowcowe biura konstrukcyjne Mil (72,38% akcji) i Kamow (49,46%), zakłady produkcyjne Rostvertol w Rostowie nad Donem (17,13%), KWZ w Kazaniu (50,92%) i UUAZ w Ułan-Ude (75,09%), a także producentów najważniejszych komponentów i wyposażenia oraz zakłady remontowe. Niedługo grupie będą przekazane pakiety akcji zakładu Progress w Arsienjewie i KumAPO w Kumertau. W 2008 r. grupa Wiertoloty Rossiji będzie zatwierdzona jako jedyny wykonawczy organ, kierujący przedsiębiorstwami wchodzącymi w skład grupy. Formowanie holdingu Wiertoloty Rossiji ma być zakończone w pierwszym kwartale 2009 r., a pod koniec 2009 r. holding planuje wprowadzić swoje akcje do obrotu giełdowego.

Holding buduje obecnie nowy ośrodek inżynieryjno-innowacyjny w Pankach pod Moskwą, do którego przeniosą się oba biura konstrukcyjne, Kamow i Mil; później zostaną one zintegrowane w jedno biuro konstrukcyjne. Tam także będą umieszczone warsztaty produkcji doświadczalnej i laboratoria do prób. Niedaleko, w Czkałowskij trwa budowa śmigłowcowego ośrodka prób w locie dla holdingu. Ośrodki te będą stopniowo wprowadzane do eksploatacji w latach 2010-2013.

Ciąg dalszy w numerze


 

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter