Heckler & Koch SP5K – pierwsze spotkanie

Heckler & Koch SP5K – pierwsze spotkanie

Borys Kulka

 

HK SP5K to długo oczekiwana cywilna wersja legendarnego pistoletu maszynowego Heckler & Koch MP5, dzięki której strzelcy sportowi i kolekcjonerzy otrzymali możliwość nabycia broni pochodzącej z Oberndorfu i nie muszą już dłużej posiłkować się jej kopiami lub licencyjnymi wersjami ze wszystkich stron świata.

Pistolet maszynowy MP5 to jeden z najbardziej popularnych modeli broni strzeleckiej wykorzystywanej przez wojsko oraz służby mundurowe na całym świecie. Od przyjęcia do uzbrojenia w 1966 roku przez niemiecką policję federalną i straż graniczną jako „Maschinenpistole 5” (oryginalne oznaczenie producenta to tak naprawdę HK54), zrobił oszałamiającą karierę, choć początkowo nikt mu takiej nie wróżył – w pewnym momencie, zwłaszcza po operacji Nimrod, czyli odbiciu zakładników z ambasady irańskiej w Londynie w 1980 roku przez brytyjski Special Air Service, który zapewnił niemieckiemu producentowi doskonałą reklamę, stał się wręcz symbolicznym uzbrojeniem elitarnych jednostek i błyskawicznie wyparł popularny do tej pory izraelski Pm Uzi, od którego okazał się znacznie bardziej celny i wygodniejszy w obsłudze. Od tamtej pory MP5 przez lata nie schodził z piedestału i dopiero w ostatnim czasie, wraz ze zmierzchem pistoletów maszynowych w uzbrojeniu jednostek specjalnych, zaczął ustępować miejsca nowoczesnym karabinkom. Oprócz tego, że MP5 można było zauważyć w rękach Brytyjczyków z SAS-u czy Niemców z GSG9, używali go też Amerykanie z oddziałów specjalnych wojska i wszelkiej maści policji lub innych służb, policji na całym świecie, ochronie VIP-ów w niebezpiecznych rejonach świata, a nawet w arsenale papieskich gwardzistów w Watykanie. Ponoć nawet STASI miała je w swojej zbrojowni, a na pewno widywano je w rękach członków rosyjskich jednostek specjalnych. Polska policja również MP5 stoi, ale tylko jeśli mówimy o oddziałach antyterrorystycznych – zwykły policjant może liczyć najwyżej na Glauberyta. Chętnych do zapoznania się ze szczegółową historią rozwoju konstrukcji Maschinenpistole 5 odsyłamy do archiwalnego wydania magazynu „STRZAŁ” 5-6/2014.

Wersje

Konstrukcja MP5 to w sporym uproszczeniu zminiaturyzowany karabin G3 przebudowany do amunicji pistoletowej 9 mm Parabellum. Przez wiele lat produkcji pojawiło się mnóstwo wersji pistoletów maszynowych MP5 – z kolbami stałymi i składanymi (oznaczane literą), ze zintegrowanymi tłumikami dźwięku (SD), skrócone K i K-PDW ( MP5K był także przystosowany do strzelania z wnętrza specjalnej walizki, a wersja ta pojawiła się w roku 1976 ze względu na zapotrzebowanie, które napłynęło z Południowej Ameryki), w różnych wersjach kalibrowych (podstawowe 9 mm Parabellum, ale również produkowane były wersje na bamunicję 10 mm Auto i .40 S&W). Do tego doszły setki akcesoriów, oryginalnych i produkowanych przez niezależne firmy, a także produkcja licencyjna w wielu państwach świata.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2017

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter