HammerHead – nowy MALE na rynku

HammerHead – nowy MALE na rynku

Maciej Szopa

26 lutego br., podczas targów IDEX 2015 w Abu Zabi, Siły Powietrzne Włoch zamówiły sześć bezzałogowych samolotów Piaggio Aero P.1HH HammerHead, które wraz z trzema naziemnymi stacjami kontrolnymi mają tworzyć trzy systemy rozpoznawcze. Aparaty, powstałe na bazie turbośmigłowego samolotu dyspozycyjnego P.180 Avanti, zaliczają się dzisiaj do największych BSP na świecie i należą do kategorii MALE (Medium Altitude Long Endurance), a nawet ze względu na pewne zalety są określane przez producenta jako SuperMALE. Jakie nowe możliwości mogą zapewnić Siłom Zbrojnym Republiki Włoskiej, które już są użytkownikami amerykańskich BSP Reaper i Predator?
 
Bezpośredni protoplasta P.1HH - P.180 Avanti II - to oryginalny w układzie konstrukcyjnym samolot (odmiana układu kaczki z dodatkowym klasycznym usterzeniem ogonowym, w połączeniu z profilami laminarnymi powierzchni nośnych i całej bryły kadłuba w celu redukcji oporu aerodynamicznego), napędzany dwoma silnikami turbośmigłowymi Pratt&Whitney Canada PT6A-66B o mocy 634 kW/862 KM, każdy ze śmigłami pchającymi (gondole silników wbudowane w skrzydła). Prace nad samolotem rozpoczęły się w 1979 roku, prototyp został oblatany w 1986 roku, a sprzedaż ruszyła na początku lat 90. XX wieku. Na tle konkurentów samolot wyróżnia się wyższą, w porównaniu z innymi turbośmigłowymi maszynami dyspozycyjnymi, prędkością maksymalną - 737 km/h i przelotową - 732 km/h na 10 000 m, a jednocześnie jest o ok. 40% bardziej ekonomiczny niż samoloty odrzutowe podobnych gabarytów. Dodatkowym atutem jest niska prędkość przeciągnięcia – 172 km/h, którą udało się zachować w konstrukcji bezzałogowego HammerHeada.
Te zalety,  w połączeniu z rozsądnie skalkulowaną ceną (ok. 7 mln USD), pozwoliły firmie Piaggio Aero znaleźć klientów na ponad 220 maszyn - wynik może nie wybitny ale przyzwoity - w kilku odmianach wersji bazowej i, wprowadzonej w 2005 r., ulepszonej wersji Avanti II, z nową awioniką i silnikami w mocniejszej odmianie (PT-6-66B). Jednym z użytkowników tej konstrukcji jest także polskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które zakupiło dwa egzemplarze tego samolotu (Avanti I SP-MXH w 2004 r. i Avanti II SP-MXI w 2007 r.).
Historia, wywodzącego się w prostej linii od Avanti, P.1HH HammerHead nie jest zbyt długa. Pierwsze oficjalne doniesienia na temat prac nad tą wersją pochodzą z roku 2012 r., a na paryskim salonie lotniczym Le Bourget w czerwcu 2013 roku zaprezentowana została jego pełnowymiarowa makieta. W tym samym roku, 14 listopada, w powietrze wzniósł się jego demonstrator technologii, będący bezzałogową, zdalnie sterowaną wersją „klasycznego” samolotu – P.1HH DEMO. Na pokładzie tej maszyny przetestowano, w ramach programu realizowanego z firmą Selex ES z grupy Finmeccanica (partner programu), liczne rozwiązania elektroniczne dotyczące m.in.: kalibracji systemu kontroli lotu, możliwości lotu autonomicznego, zarządzania kołowaniem przy startach i lądowaniach, lądowań i startów przy użyciu systemu koordynacji geograficznej (GCS) oraz systemów transmisji danych. Następnie zajęto się integracją i testowaniem zadaniowego wyposażenia rozpoznawczo-obserwacyjnego, autonomicznie sterowanego przez system zarządzania misją, bazujący na platformie skyISTAR firmy Selex ES.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 4/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter