Grotowisko, odsłona druga

Grotowisko, odsłona druga

Michał Sitarski

 

Druga edycja konferencji zorganizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej, poświęconej karabinkowi Grot w Siłach Zbrojnych RP, a nazwanej Grotowisko 22 odbyła się 3 – 4 czerwca br..

Kolejna odsłona konferencji różniła się od ubiegłorocznej w sposób diametralny: zaczynając od miejsc organizacji, a kończąc na programie. Przede wszystkim, tegoroczne spotkanie odbywało się w kompleksie K-0151 – pod tym oznaczeniem nie kryje się żadna tajna instytucja czy laboratorium, lecz siedziba Dowództwa WOT, w Zegrzu (obiekt dawnej Oficerskiej Szkoły Wojsk Łączności) oraz, drugiego dnia, na naszej ulubionej strzelnicy Bellona w Maryninie, czyli 10-hektarowym obiekcie dysponującym 21 osiami od 25 do 500 metrów.

Pierwszy dzień był „typowo konferencyjny” i składały się nań wystąpienia i prezentacje dotyczące karabinka Grot w różnych aspektach, rozmowy w kuluarach oraz końcowa debata użytkownicy kontra konstruktorzy i producenci.

Otwierające wystąpienie należało oczywiście do gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy WOT, który po powitaniu uczestników wydarzenia dokonał krótkiego podsumowania całego okresu użytkowania karabinków Grot w WOT oraz Wojskach Operacyjnych. Bardziej szczegółowo wnioski z eksploatacji Grota w WOT przedstawił płk Tadeusz Binko, szef Oddziału Gestorstwa WOT. Po nich głos zabrał płk Paweł Wiktorowicz, dowódca 9. Łódzkiej Brygady OT – wszystkie te wystąpienia miały charakter oficjalny i, siłą rzeczy, dość ogólny, choć padły w nich ciekawe informacje, jak na przykład dane dotyczące odsetka reklamacji nowej wersji Grot C16 FB-A2, który wynosi... 0,18%. Oczywiście mowa była także o „dogrywaniu się” użytkownika z nową bronią, wyciąganiu wniosków z jej eksploatacji oraz o ścisłej współpracy z producentem w celu eliminowania niedociągnięć oraz wypracowywania kolejnych zmian i nowych wersji karabinka. Właśnie na brak wersji parawyborowej oraz karabinka wsparcia zwrócono największa uwagę, także w kolejnych wystąpieniach (np. por. Bartosz Szkopek). Te późniejsze wystąpienia, skupiające się już bardziej na szczegółach technicznych i użytkowaniu karabinka były najciekawszą częścią konferencji, bo wypowiadali się użytkownicy broni, zarówno z WOT, jak i cywile korzystający z Grota w szkoleniach taktycznych (albo bojowych, jak kto woli), jak Piotr „Soyers” Sojka, czy tez niżej podpisany dzielący się wnioskami z używania Grota w zestawieniu z karabinkami AR różnych wersji.

Dobrze, że nie starano się ucinać dyskusji prowadzących z salą, z której padały ciekawe pytania i uwagi, które znalazły swój finał w ostatniej części pierwszego dnia. Ale zanim do niej doszło, swoje wystąpienia mieli także płk w st. spocz. Ryszard Woźniak, pod którego kierownictwem pracował zespół projektujący Grota oraz członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik”-Radom Seweryn Figurski. Jego wystąpienie dostarczyło bardzo ciekawych informacji o zmianach, jakie wprowadzono w Grocie od wersji A0 do A2. Powiem tylko, że będzie z tego ciekawy artykuł, bo informacji było naprawdę multum, a zmiany obejmują znacznie więcej elementów niż iglica, zamek i plastiki.

Zakończenie pierwszego dnia to debata użytkowników z konstruktorami i przedstawicielami producenta, podczas której ci pierwsi przedstawiali swoje uwagi i potrzeby odnośnie modyfikacji karabinka i wdrażania jego kolejnych odmian (ale nie iteracji karabinka podstawowego), a ci drudzy wyjaśniali, „dlaczego tak, a nie inaczej” i uszczegóławiali informacji otrzymywane od użytkowników.

Generalnie, po pierwszym dniu padło sporo konstruktywnych uwag i próśb o zmiany. Prawdopodobne wydaje się więc, że kolejna wersja Grota będzie miała bezpiecznik pracujący, jak w typowym AR, czyli o skoku 180°, dwuoporowy spust pozostanie, ale ma się zmienić jego charakterystyka, rozważane jest wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia szczeliny napinacza przed zanieczyszczeniem oraz prawdopodobnie nowy regulatora gazowy. Padły propozycje kształtu rękojeści napinacza, zastąpienie dźwigni zatrzasku zespołu ruchomego elementem aluminiowym oraz... wprowadzenia do wojska adaptera do kolby od karabinków AR, a w zasadzie dostarczenia kolejnej iteracji karabinków z takim wyposażeniem. I to wszystko po dyskusji na temat cywilnych modyfikacji jednego Grota... ;)

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2022

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter