Grot S16/S10 FB-M1 vs Grot 762N

Grot S16/S10 FB-M1 vs Grot 762N

Michał Sitarski

Wracamy do porównania i sprawdzenia, ile i czego jest w karabinku Grot – dziś zobaczymy, jak dużo w „małym” Grocie jest „dużego” Grota (albo odwrotnie), czyli zestawimy ze sobą karabinek Grot S16/S10 FB-M1 oraz karabin Grot 762N.

Grot S16 FB-M1 obecny jest na rynku już mniej więcej dwa lata, a my mamy z nim do czynienia od lat trzech. Od pewnego czasu korzystamy też z karabinu wyborowego Grot 762N zasilanego amunicją 7,62 mm x 51 NATO (.308 Win) z lufą o długości 20” (planowana jest także lufa 16-calowa). Ten drugi nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży i na razie walczy z konkurencją z Tarnowa o wcielenie do wojska w charakterze następcy mocno już przestarzałych i pewnie równie mocno wyeksploatowanych karabinów wyborowych SWD. Prace nad karabinami wyborowymi rodziny MSBS strzelającymi amunicją 7,62 mm x 51 NATO rozpoczęły się na przełomie roku 2015 i 2016, po ogłoszeniu przez Inspektora Uzbrojenia dialogu technicznego na następcę już wówczas dobiegających kresu swoich dni SWD. Na szczęście Grot 7,62N jest „inwencją własną” Fabryki Broni Łucznik-Radom realizowanym przy wsparciu Wojskowej Akademii Technicznej (prace prowadzi zespół konstruktorów w składzie: Paweł Madej (FB), Janusz Pawlak (FB), Joanna Romanowska (konstruktor prowadzący projekt MSBS-7,62 ze strony Fabryki Broni), Łukasz Szmit (WAT), Ryszard Woźniak (WAT) i Mirosław Zahor (WAT)), powstającą niejako „z boku” całego programu MSBS i nie jest objęta „restrykcjami” gestora, co miało miejsce w przypadku karabinka MSBS/Grot na amunicję 5,56/.223. Oznacza to, że do wejścia na rynek cywilny „dużego” Grota nie trzeba czekać na zgody czy decyzje MON, a producent może zrobić to samo, bo to właśnie fabryka jest zarówno autorem, jak i właścicielem projektu.

Karabin kalibru .308 Grot 762N jest – najprościej rzecz ujmując – „przeskalowanym” karabinkiem Grot. Zachowano w nim układ konstrukcyjny, mechanizmy i rozwiązania techniczne występujące w mniejszym bracie, dostosowując całość do strzelania znacznie silniejszą amunicją oraz opracowując nowe, dodatkowe elementy, których potrzeba wprowadzenia wynikała z charakteru i przeznaczenia broni. Zachowuje więc identyczny układ manipulatorów oraz wykorzystuje zastosowane w nich rozwiązania konstrukcyjne, odpowiednio przewymiarowane na potrzeby broni strzelającej silniejszą amunicją karabinową.

Z oczywistych względów karabiny są cięższe od karabinków 5,56 – wersja z lufą o długości 20' ma masę nieco poniżej 5 kg, wariant 16-calowy zaś około 4,2 kg. Są więc wyraźnie cięższe od karabinków, a pamiętajmy, że mówimy tu o masie samej broni. Nasz Grot S16FB-M1 z lunetą EOTech VUDU 1-6, latarką Olight Odin Mini i pełnym magazynkiem ma masę około 4,7 kg – po dołożeniu do karabinów wyborowych optyki, dwójnogów i amunicji ich masa znacząco wzrośnie, ale w końcu to broń strzelająca silną, karabinową amunicją i do tego wyborowa (wystarczy wspomnieć podobny karabin HK G28 DMR w konfiguracji „standard” i „patrol”).

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1-2/2021

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter