Gripeny uświetnią tegoroczny Słowacki Międzynarodowy Festiwal Lotnictwa (Slovakia’s International Air Festival, SIAF) 2017, który odbędzie się 26 – 27 sierpnia w bazie lotniczej Sliač na Słowacji.

Gripeny uświetnią tegoroczny Słowacki Międzynarodowy Festiwal Lotnictwa (Slovakia’s International Air Festival, SIAF) 2017, który odbędzie się 26 – 27 sierpnia w bazie lotniczej Sliač na Słowacji.

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab po raz kolejny zostanie partnerem generalnym Słowackiego Międzynarodowego Festiwalu Lotnictwa (Slovakia’s International Air Festival, SIAF) 2017, który odbędzie się 26 – 27 sierpnia w bazie lotniczej Sliač na Słowacji. Myśliwiec JAS39 Gripen w barwach Czeskich Sił Powietrznych wykona dynamiczny pokaz swoich możliwości podczas każdego z dwóch dni imprezy, zaś Gripen Węgierskich Sił Powietrznych będzie prezentowany na wystawie statycznej. 

Saab jest partnerem generalnym SIAF już siódmy rok z rzędu i przedstawi część swojego portfolio produktowego w hangarze Saab Experience, zlokalizowanym tuż obok Gripena, należącego do węgierskich Sił Powietrznych. Zwiedzający będą mogli sprawdzić swoje umiejętności pilotażu na taktycznym symulatorze myśliwca Gripen, strzelania na symulatorze przenośnego systemu obrony przeciwlotniczej RBS 70 oraz na trenażerze Ground Combat Indoor Trainer SAVIT. Zapaleni gracze komputerowi staną w szranki w turnieju gry komputerowej Gripen Fighter Challenge, którego zwycięzca zdobędzie wyjątkową nagrodę - możliwość spędzenia dnia z pilotami JAS39 Gripen Czeskich Sił Powietrznych, w bazie lotniczej Čáslav.

"Cieszę się, że Saab i Gripen znów uczestniczą w tegorocznej edycji SIAF. W sobotę i niedzielę piloci czeskich Gripenów zaprezentują swoje umiejętności w powietrzu, chętni i odważni będą mieli okazję do spróbowania swoich sił na symulatorze lotu Gripenem, a zwycięzca turnieju gry w Gripen Fighter Challenge otrzyma szansę spędzenia dnia w bazie, w której stacjonują czeskie myśliwce Gripen” - powiedział Daniel Boestad, Dyrektor programu Gripen na Europę Środkową i Wschodnią w Saab. "Szerokie możliwości myśliwca JAS39 Gripen oraz niezrównane niskie koszty obsługi sprawiają, że jest samolotem wybieranym przez co raz więcej sił powietrznych na całym świecie. Jestem przekonany, że jest to najlepszy możliwy wybór dla Słowacji i innych państw z regionu" dodał Boestad.

Saab ma ugruntowaną pozycję w Europie Środkowej. Siły Powietrzne Czech i Węgier operują liczącymi po 14 jednostek flotami wielozadaniowych, w pełni interoperacyjnych z NATO, naddźwiękowych myśliwców JAS39 Gripen. Samolot został zakwalifikowany na pierwszym miejscu w ramach trwającego postępowania na zakup nowych myśliwców dla Sił Powietrznych Bułgarii. Saab ma ponadto zamiar zaoferować Gripena na Chorwacji w odpowiedzi na zapytanie ofertowe na zakup nowych myśliwców dla sił zbrojnych.

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter