Globalna ciężarówka BAE Systems

 


Mateusz J. Multarzyński


 

 

 


Globalna ciężarówka BAE Systems

 

 

 

W bieżącym roku koncern BAE System znacząco zwiększył swoją aktywność na polskim rynku i zaprezentował w naszym kraju kilka ze swoich produktów, należących do sektora pojazdów wojskowych i militarnych pojazdów logistycznych. Jednym z nich jest rodzina wojskowych ciężarówek średniej ładowności – FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles), której przedstawiciela wystawiono na MSPO, a w październiku br. zorganizowano multimedialną prezentację najnowszego pojazdu – GTV (Global Tactical Vehicle). Jego premiera miała miejsce na odbywających się we wrześniu w Londynie targach DSEI.


 


Pokaz, tradycyjnie już dla tego typu przedsięwzięć, zorganizowano na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku, choć tym razem miał on nietypowy przebieg, gdyż „na żywo” nie zaprezentowano pojazdu GTV (Global Tactical Vehicle), a jedynie standardową ciężarówkę FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) M1078A1 (egzemplarz ten również stał na stoisku BAE Systems na MSPO 2009). Mimo wszystko dla zaproszonych gości, w tym również przedstawicieli NTW, bardzo wartościowa była okazja do zapoznania się zarówno z możliwościami trakcyjnymi podstawowej średniej ciężarówki US Army, jak i zastosowanymi w niej rozwiązaniami, często bardzo prostymi, przez co znacznie ułatwiającymi obsługę pojazdu. GTV to odmiana FMTV stworzona z myślą o działaniu także w warunkach konfliktu asymetrycznego, gdzie istnieje duże zagrożenie atakamina szlaki komunikacyjne i kolumny transportowe. Jest ona przystosowana do spełnienia m.in. europejskich wymagań dotyczących wyposażenia pojazdów, jak również normy emisji spalin Euro V. Można by rzec, że tym samym historia tych ciężarówek zatoczyła koło, gdyż ich protoplasta powstał w Europie.

Europejskie korzenie
Korzenie rodziny samochodów ciężarowych FMTV sięgają połowy lat 80. XX wieku, kiedy to w austriackiej firmie Steyr-Daimler-Puch AG opracowano, a później uruchomiono produkcję ciężarówek nowej generacji Steyr 12M18/12M21. W ich układach napędowych zastosowano sześciocylindrowe, turbodoładowane wysokoprężne silniki Steyra o mocy 130 kW (177 KM) – model 12M18 lub 154 kW (210 KM) – model 12M21, 9-biegowe manualne skrzynie biegów oraz dwuprzełożeniowe skrzynie rozdzielcze. Do produkcji trafiła przede wszystkim podstawowa wersja – 12M18, wyposażona w odchylaną wagonową kabinę, za którą montowano metalową skrzynię ładunkową z zamocowanymi do burt składanymi ławkami dla 18 żołnierzy. Masa własna ciężarówki wynosiła 6300 kg, a maksymalna ładowność 5200 kg. Trafiły one przede wszystkim do armii austriackiej (ponad 2000 szt.), ale zostały także zakupione przez Siły Zbrojne Kanady dla stacjonujących w Europie jednostek inżynieryjnych. Ciężarówki Steyr 12M18 stały się też bazą do opracowania rodziny średnich samochodów taktycznych (FMTV) dla US Army. Na swojego partnera w programie FMTV Steyr-Daimler-Puch wybrał firmę Stewart&Stevenson z Houston w stanie Teksas.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 12/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter