EXPOMIL 2009

 


Miroslav Gyűrösi


 

 

 


EXPOMIL 2009

 

 

 

Pomimo oddziaływania globalnego kryzysu ekonomicznego, Rumunia – od 29 marca 2004 r. członek NATO, a od 1 stycznia 2007 r. Unii Europejskiej – nie zaniedbuje zagadnień związanych z modernizacją sił zbrojnych i ze swym bezpieczeństwem. Ta sfera jest na tyle istotna z punktu widzenia przedsiębiorstw nią zainteresowanych, że odbywają się tu aż dwie niezależne wystawy przemysłu obronnego i firm działających w branży szeroko pojętego bezpieczeństwa.

 

 


Pierwszą z nich jest Expomil, organizowany od 1999 r. przez rodzime podmioty, a drugą Black Sea Defence & Aerospace (BSDA), w organizacji której partycypują departamenty handlu i obrony Stanów Zjednoczonych. Szósta edycja wspomnianego Expomilu odbyła się w dniach 11–14 listopada 2009 r. w bukareszteńskim centrum targowym Romexpo. Konkurencyjna BSDA odbędzie się z kolei w kwietniu br. na stołecznym lotnisku Băneasa. Expomil organizowany jest przez firmę wystawienniczą Romexpo we współpracy z rumuńskimi ministerstwami: gospodarki, obrony, spraw wewnętrznych, Rumuńską Służbą Wywiadu (SRI), Rumuńską Izbą Przemysłowo-Handlową oraz innymi strukturami komercyjnymi. Skala przedsięwzięcia nie jest zbyt imponująca – w ubiegłorocznej edycji wzięło udział łącznie 105 wystawców z Rumunii, Izraela, Luksemburga, Niemiec, Polski, Austrii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Rumuńskie „pancerne” nowości
Przed dwoma lat, podczas wystawy Expomil 2007 (patrz NTW 12/2007 i 1/2008), przedsiębiorstwo rozwojowo-produkcyjne Uzina Mecanica Bucuresti S.A. (UMB) po raz pierwszy zaprezentowało publicznie, wówczas jeszcze nieukończony, prototyp specjalnego ciężkiego pojazdu rozminowania DMT-85M1 (rum. dragor de mine pentru tanc). Wówczas było to w zasadzie zmodyfikowane podwozie średniego czołgu TR-85M1 Bizonul, do którego doczepiono trał wykopowy brytyjskiej firmy Pearson Engineering, zaś na stropie wieżyczki dowódcy zamontowano stanowisko strzeleckie PTCCA rumuńskiej konstrukcji, z 12,7 mm wkm DSzK. W ubiegłym roku UMB zademonstrowało seryjny pojazd wprowadzony po pomyślnie zakończonych próbach do uzbrojenia Sił Zbrojnych Rumunii. Widoczną na pierwszy rzut oka różnicą było wyposażenie wozu w żuraw, wzbogacono także zestaw sprzętu rozminowującego, zainstalowano system znakowania przetrałowanego rejonu, zamontowano ramę do przewożenia elementów zestawu rozminowania, a także zupełnie nowy typ zdalnie sterowanego stanowiska strzeleckiego.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 1/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter