Europejskie oddziały U.S. Army testują kamuflaż mobilny Saab Barracuda

Europejskie oddziały U.S. Army testują kamuflaż mobilny Saab Barracuda

Stacjonujący w Vilseck, w Niemczech 2 Pułk Kawalerii Wojsk USA (U.S. Army´s 2nd Cavarly Regiment) testuje obecnie na pojazdach opancerzonych Stryker mobilny system kamuflażu (MCS, Mobile Camouflage System) firmy Saab Barracuda. Będzie to pierwszy poligonowy sprawdzian skuteczności rozwiązania MCS, przeprowadzony przez armię amerykańską. MCS, za którego rozwój odpowiedzialna jest jednostka biznesowa Saab Barracuda, zapewnia stałą ochronę dla pojazdów podczas postoju, w ruchu i podczas działań bojowych. MCS jest obecnie testowany przez 2. Pułk Kawalerii U.S. Army w trakcie szkolenia operacyjnego w Hohenfels, w Niemczech. Działania te, prowadzone razem z wojskami sojuszniczymi z NATO, odbywają się w ramach operacji Atlantic Resolve i misji Enhanced Forward Presence, wzmacniającej wschodnią flankę NATO.

"Mobilny kamuflaż i zabezpieczenie przed wykryciem jest obecnie ważniejsze, niż w ciągu ostatnich 15 lat, zwłaszcza na europejskim teatrze działań. Fakt, że nasze systemy są obecnie testowane przez armię amerykańską w Europie jest dowodem na zaangażowanie Saaba w wsparcie żołnierzy i kontynuowanie współpracy z siłami zbrojnymi USA ", powiedział Scott Caldwell, dyrektor ds. rozwoju biznesu w jednostce biznesowej Barracuda.
"Saab jest wiodącym dostawcą najnowocześniejszych systemów kamuflażu dla U.S. Army od ponad 20 lat i jesteśmy dumni, że cały czas wyposażamy armię amerykańską w światowej jakości, niezwykle zaawansowane technologicznie produkty", MCS redukuje wielozakresowo właściwości fizyczne pojazdów bojowych i pozwala skuteczne wtopić się w otoczenie. System znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia wzrokiem lub przez techniczne środki obserwacji np. w paśmie bliskiej podczerwieni (NIR), średniej podczerwieni (MIR) i dalekiej podczerwieni (FIR) oraz radiolokacji. Każdy system projektowany jest jak dodatkowe poszycie pojazdu, które nie utrudnia prowadzenia działań, nie ogranicza parametrów pojazdu oraz możliwości jego serwisowania.
"Bieżące wysiłki na rzecz wsparcia armii amerykańskiej poprzez wdrożenie MCS mogą wyeliminować potrzebę używania na pojazdach kamuflaży improwizowanych oraz przemalowywania pojazdów w celu dopasowania do warunków operacyjnych. Żołnierze U.S. Army, którzy pracują z naszym kamuflażem mówią nam, że MCS z powodzeniem zmniejsza emitowane widma pojazdów, jest niezwykle trwały oraz łatwy w użyciu. Opisują także swoją satysfakcję ze współpracy z firmą Saab w celu opracowania skutecznego systemu redukowania widm, ponieważ przyczynia się do zwiększenia przeżywalności ich sprzętu", dodał Scott Caldwell.

źródło: Cook Communications

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter