Druga oficjalna prezentacja S-400

 


Miroslav Gyűrösi


 

 

 

Druga oficjalna prezentacja S-400

 

 

Rosyjski rakietowy system obrony przeciwlotniczej nowej generacji – S-400, pomimo systematycznego przenikania do opinii publicznej nowych informacji na jego temat, nadal budzi duże emocje wśród specjalistów oraz miłośników uzbrojenia z całego świata. Druga publiczna prezentacja jego elementów dla przedstawicieli rosyjskich mediów, zorganizowana przez Połączone Dowództwo Strategiczne Obrony Powietrzno-Kosmicznej, niestety nie stała się przełomem jeśli chodzi o wiedzę na ten temat.

 


W mroźne, ale słoneczne przedpołudnie 17 lutego 2010 r., a więc na kilka dni przed Dniem Obrońcy Ojczyzny – świętem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, na terenie przeciwlotniczego pułku rakietowego w miejscowości Elektrostal, odbył się pokaz niektórych elementów przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400, dumy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Tym razem rosyjscy dziennikarze mogli obejrzeć: kabinę dowodzenia bojowego 55K6 z zestawu środków dowodzenia systemu 30K6, wielofunkcyjną stację radiolokacyjną podświetlania celów i naprowadzania rakiet 92N6, trójwspółrzędną stację radiolokacyjną wykrywania celów 96Ł6-1 oraz dwie odmiany wyrzutni 5P85TM, wchodzące w skład przeciwlotniczego zestawu (dywizjonu) rakietowego 98Ż6 systemu S-400. Po raz pierwszy umożliwiono zapoznanie się z jednostką antenową radioliniowego systemu łączności współpracującego z S-400. Pierwszym i jak dotąd jedynym użytkownikiem S-400 jest Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, które jeszcze niedawno deklarowało plany zakupu 23 „kompleksów ogniowych“, czyli dywizjonów. Dostawy zestawów dla Rosji, zamówionych w ramach tej – pierwszej – fazy zakupów, Koncern Obrony Przeciwlotniczej Ałmaz-Antiej zrealizować ma do 2015 r. S-400 mają zostać zakupione, według dostępnych obecnie informacji, do uzbrojenia Połączonego Dowództwa Strategicznego Obrony Powietrzno- Kosmicznej, które powstało w lipcu 2009 r. na bazie Dowództwa Specjalnego Przeznaczenia (dawny Moskiewski Okręg WWS i PWO), a także szeregu innych struktur Wojsk Lotniczych i Wojsk Kosmicznych.

Pierwszy zestaw (dywizjon) S-400 do eksploatacji doświadczalno-bojowej przekazano wojsku w 2007 r. Rozkaz o przyjęciu systemu do uzbrojenia Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej został zatwierdzony przez rząd 28 kwietnia 2007 r. W tym czasie trwał proces szkolenia obsług pierwszego dywizjonu, a zwieńczeniem intensywnego treningu stały się udane bojowe strzelania na poligonie w Aszułuku koło Astrachania, przeprowadzone w dniach 12–13 lipca 2007 r. Dyżury bojowe, nadal w ramach ostatniego etapu prób konstrukcyjnych i wojskowych, pierwsze operacyjne elementy systemu S- 400 rozpoczeły 6 sierpnia 2007 r., na pozycji w pobliżu miasta Elektrostal (wschodni sektor obrony powietrznej Moskwy i obwodu moskiewskiego).

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 4/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter