Dostawy robota PIAP GRYF dla armii Korei Południowej

Dostawy robota PIAP GRYF dla armii Korei Południowej

W lutym 2016 roku zrealizowana będzie kolejna dostawa robotów PIAP GRYF dla południowokoreańskich sił zbrojnych.

 

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP jest dostawcą mobilnych robotów pirotechnicznych do większości rodzajów sił zbrojnych Republiki Korei tj. marynarki wojennej, sił powietrznych i wojsk lądowych.

Realizowany obecnie kontrakt dotyczy robotów PIAP GRYF, które wykorzystywane są do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych. Za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczek chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest doskonała manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota oraz jego modułowa konstrukcja pozwalają na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Robot mobilny PIAP GRYF jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in.: wyrzutniki pirotechniczne (np. RE 70M3 Plus – Chemring, Proparms Recoilless 12,5 mm i 20 mm), strzelba (np. Benelli), urządzenie RTG (np. Vision-X MK5), czujnik oparów materiałów wybuchowych (np. M0-2M), nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

 

Na życzenie południowokoreańskiego klienta zmodyfikowano pierwotną konstrukcję robota. „Dalekowschodni” robot PIAP GRYF został wyposażony w:

  1. Bank narzędzi zamontowany na bazie mobilnej. W jego skład wchodzą m.in. nożyce do przecinania przewodów elektrycznych i wybijak do szyb. Zwiększa to taktyczne możliwości użycia robota.
  2. Podwójny uchwyt wyrzutnika pirotechnicznego. Umożliwia on oddanie dwóch strzałów bez konieczności powrotu robota do operatora celem przeładowania. 
  3. Wizualizację położenia manipulatora na ekranie pulpitu sterowniczego. Operator jest w stanie ocenić położenie manipulatora nawet wtedy, gdy robot znajduje się poza zasięgiem jego wzroku.
  4. Podgląd z czterech kamer jednocześnie na ekranie pulpitu sterowniczego. Dzięki temu rozwiązaniu operator robota ma pełny obraz przestrzeni operacyjnej.
  5. Nowe, szybsze silniki. Dzięki temu robot porusza się z prędkością do 10 km/h.

 

Informacje o PIAP:

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP to polskie centrum robotyki, automatyki i pomiarów powstałe w 1965 roku. W warszawskiej siedzibie Instytut zatrudnia ponad 300 specjalistów – połączeni w interdyscyplinarne zespoły prowadzą prace badawcze nad nowymi technologiami odpowiadającymi na zapotrzebowania polskiej gospodarki zgodnie ze światowymi trendami.

PIAP jest pierwszym i największym w kraju producentem najwyższej jakości mobilnych robotów do zastosowań specjalnych, w tym antyterrorystycznych i pirotechnicznych. Roboty pełnią służbę w kilkunastu krajach na terenie Europy, Azji i Afryki.

Klientom polskim i zagranicznym PIAP oferuje też usługi z zakresu automatyki przemysłowej, robotyzacji stanowisk i linii technologicznych, automatyzacji montażu, systemu transportu międzyoperacyjnego, ważenia i dozowania, kontroli wizyjnej, a także technologii informatycznych i kosmicznych oraz druku 3D.

PIAP każdego roku zgłasza kilkadziesiąt wniosków patentowych. Corocznie zdobywa ponad 40 prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie innowacyjności, m.in. Godło Teraz Polska, Polski Produkt Przyszłości, Defender, a ponadto nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz medale międzynarodowych targów innowacji w Brukseli, Chinach czy Moskwie.

PIAP działa na rzecz transferu technologii i promocji robotyki. Organizuje „Dni Robotyki” dla użytkowników robotów przemysłowych, seminarium i warsztaty „RoboScope” dla operatorów robotów mobilnych oraz popularnonaukową imprezę „Noc Robotów PIAP” dla fanów robotyki. Współorganizuje „Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON” oraz międzynarodową „Konferencję Naukowo-Techniczną AUTOMATION”.

Więcej informacji o PIAP dostępnych jest na stronie: www.piap.pl i www.antyterroryzm.com.

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter