Czołgi brytyjskie. Na drodze do czołgu uniwersalnego

Czołgi brytyjskie. Na drodze do czołgu uniwersalnego

Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński

 Wielka Brytania do końca II wojny światowej stosowała podział na czołgi piechoty (samodzielne brygady czołgów Churchill) i na czołgi do działań manewrowych w przestrzeni operacyjnej (Cromwell, Centaur, Comet, Challenger, a przede wszystkim amerykańskie Shermany w dywizjach pancernych). Do samego końca wielkiego konfliktu w 1945 r. nie pojawił się jeden typ uniwersalnego czołgu średniego. Udało się to dopiero po wojnie, kiedy do uzbrojenia wprowadzono czołg Centurion.

We wszystkich innych krajach w toku drugiej wojny światowej podział ten zaniknął. Stany Zjednoczone produkowały jeden uniwersalny typ czołgu – M4 Sherman, wykorzystywany i do wsparcia piechoty (w samodzielnych batalionach) i do działań manewrowych w głębi operacyjnej (w dywizjach pancernych). W ZSRR produkowano czołgi średnie T-34 używane do wsparcia piechoty (w samodzielnych brygadach) oraz do działań manewrowych w głębi taktyczno-operacyjnej (w korpusach pancernych) i do działań manewrowych w przestrzeni operacyjno-strategicznej (w armiach pancernych). W obu tych krajach wprowadzono też do uzbrojenia czołgi ciężkie przełamania obrony wroga.

Nawet w niemieckim misz-maszu w dziedzinie eksploatacji dziesiątek typów pojazdów pancernych o różnorodnym przeznaczeniu też można było dostrzec pewną prawidłowość, choć poziom różnorodności sprzętu nie miał sobie równych w skali światowej, ani przedtem, ani potem. Do wsparcia piechoty – Sturmgeschütz III, a później Sturmgeschütz IV. No i jeszcze ciężkie wozy przełamania Brummbär i Sturmtiger. A jako czołgi średnie w dywizjach pancernych do działań manewrowych – Panzer III i Panzer IV, a później Panzer IV i Panzer V Panther. No i jeszcze czołgi ciężkie do wsparcia czołgów średnich, Panzer VI Tiger i Königstiger (tę samą rolę w ZSRR dla odmiany odgrywały ciężkie działa samobieżne), nie mówiąc już o licznych typach niszczycieli czołgów.

Czołgi piechoty, to brytyjska specjalność. Ciężkie powolne wozy bojowe torujące drogę nacierającym żołnierzom do końca II wojny światowej były w uzbrojeniu jedynie armii brytyjskiej. O ile w kampanii afrykańskiej używano czołgów Matilda i Valentine, wozy o podobnych właściwościach i możliwościach bojowych, ale pochodzące od różnych producentów, to w czasie działań na kontynencie europejskim armijne brygady czołgów wyposażono w nowy, bardzo udany wóz tej klasy, Churchill.

Pełna wersja artykułu w magazynie TW Historia Spec.4/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter