CTM uruchomił system walki Kormorana II – na razie w laboratorium

CTM uruchomił system walki Kormorana II – na razie w laboratorium

Maksymilian Dura

9 kwietnia 2015 r. w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni uruchomiono Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych. Jego obecna konfiguracja obejmuje większość stanowisk okrętowego systemu walki, przeznaczonego dla niszczyciela min Kormoran II. Zgodnie z informacją przekazaną przez przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej w czasie uroczystości, w programie budowy tego okrętu „nie odnotowuje się najmniejszego opóźnienia.”

Laboratorium Integracji Systemów Okrętowych stanowi obecnie istotny element w realizacji programu niszczyciela min Kormoran II. Z jednej strony prowadzone są typowe prace stoczniowe – związane z budową kadłuba i jego wyposażaniem, z drugiej zaś trwa proces tworzenia oraz integracji elementów okrętowego systemu walki, czyli niezbędnego sprzętu i oprogramowania, pozwalających na wspomaganie procesu dowodzenia okrętem oraz zintegrowanie sensorów i efektorów przewidzianych dla tego systemu.
Metodologia budowania tak skomplikowanych systemów wymaga, by urządzenia i systemy montowane na Kormoranie II były wcześniej, zanim trafią na okręt, sprawdzone i zintegrowane w warunkach laboratoryjnych. Nowe laboratorium spełnia ten wymóg, ponieważ jest miejscem, gdzie można wstępnie zbadać i przetestować pełen kompleks urządzeń i systemów. Dlatego obecna konfiguracja laboratorium otwartego przez OBR CTM w niezbędnym zakresie odwzorowuje organizację bojowego centrum informacji (BCI) nowego niszczyciela min.
Utworzenie Laboratorium w OBR CTM to konsekwencja szczegółowego podziału zadań, jakiego dokonano w ramach konsorcjum zadaniowego realizującego pracę rozwojową Kormoran II w składzie: stocznia Remontowa Shipbuilding (lider), Stocznia Marynarki Wojennej S.A. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. OBR CTM pełni w nim rolę systemowego integratora, jest odpowiedzialne za dostarczenie na ten okręt głównych podwodnych sensorów (sonarów), a także systemu wspomagania dowodzenia i kierowania walką (łączącego w logiczną całość wszystkie sensory i efektory, w tym wszystkie systemy i środki do zwalczani min oraz system łączności). Ośrodek odpowiada także za minimalizacje podwodnych sygnatur okrętu.

Obecna organizacja nowego laboratorium
Konfigurując laboratorium z uwzględnieniem potrzeby projektu nowego niszczyciela min zorganizowano kilkanaście stanowisk operatorskich. W tym trzy z nich zbudowano w oparciu o modele konsol, jakie będą wykorzystywane na okręcie (jedna opisana została jako wielofunkcyjna konsola operatora i dwie jako wielofunkcyjne konsole broni podwodnej). Pozostałe powstały z wykorzystaniem odpowiednio oprogramowanych zestawów komputerowych. Były one przy tym opisane jako: konsole wojny minowej, wielofunkcyjne konsole broni podwodnej i konsola obrony biernej. Dodatkowo zorganizowano stanowisko dla operatora symulatora i dla kontroli z pulpitem autoryzacji.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 6/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter