Crossbow - okulary balistyczne z Eye Safety Systems

Crossbow - okulary balistyczne z Eye Safety Systems

Krzysztof M. Płatek

Wzrok jest zmysłem odpowiedzialnym w największym stopniu za dostarczanie bodźców człowiekowi i odpowiada za ponad 70% odbieranych wrażeń. Bez niego wiele czynności jest znacznie bardziej utrudnionych, a wykonywanie całej gamy zawodów staje się wręcz niemożliwe. Niektóre  z tych ostatnich, nie tylko na nim bazują, ale także narażają go na sytuacje, w których może dojść do jego nagłego uszkodzenia bądź całkowitej utraty. Do takich profesji zaliczamy z pewnością fach żołnierza, policjanta, czy strażaka, i między innymi to z myślą o nich już w drugiej połowie XIX wieku pojawiły się pierwsze próby stworzenia specjalnych środków ochrony wzroku.

Amerykańska firma Eye Safety Systems Inc. (ESS), z główną siedzibą w Los Angeles, została założona w 1998 roku z misją, aby służyć i chronić tych, którzy na co dzień służą i chronią nas. Realizuje ją poprzez wytwarzanie jednych z najbardziej wytrzymałych systemów ochrony oczu na świecie. Firma wytwarza je na potrzeby: wojska, policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, a także użytkowników strzelnic. Obecnie ESS jest jedynym autoryzowanym dostawcą okularów i gogli balistycznych do United States Marine Corps, ale również pełni wiodącą rolę w zaopatrywaniu w powyższe produkty innych służb podległych Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych. Systemy ochrony wzroku sygnowane marką ESS trafiają także na rynki ponad 100 krajów świata, w ręce żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz użytkowników komercyjnych, takich jak: strzelców-sportowców i hobbystów, myśliwych, czy innych osób angażujących się w aktywności, podczas których ich oczy i twarze mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne powodowane przez małe elementy mogące je razić z dużą prędkością.
Istnieją trzy standardy służące do określenia skuteczności poziomu ochrony zapewnianego przez systemy ochrony oczu. Zaliczamy do nich: U.S. civilian standard American National Standards Institute (ANSI) Z87.1-2010, U.S. military standard MIL-PRF-31013 oraz European Standard wg czterech poziomów: EN 166, EN 169, EN 170 i EN 172. Cała linia produktów ESS spełnia minimum standard określony przez ANSI Z87.1-2010, który ocenia poziomy zabezpieczenia narządu wzroku użytkownika przed narażeniem na niebezpieczeństwo wynikające z działania na nie takich czynników jak: deszcz, ochlapanie wodą, uderzenie drobnymi obiektami (ta norma nie opisuje jednak poziomu ochrony balistycznej, która jest dopiero szacowana wg standardu Z87+), promieniowanie świetlne, pył, drobny kurz i zaparowanie. Wiele produktów spełnia jeszcze bardziej wyśrubowane kryteria narzucane m.in. przez wojskowe standardy, gdzie uwzględnia się szczegółowo poziomy ochrony balistycznej, komfort użytkowania, ochronę przed czynnikami chemicznymi, czy stabilność cech produktu po narażeniu go na różne zakresy temperatur, wilgoci, czy nacisk.
Otrzymane do przetestowania przez redakcję okulary balistyczne ESS Crossbow, są produktem, który wybiega właśnie znacznie dalej niż standardowy jeśli chodzi o poziom ochrony oczu. Są one zgodne z kryteriami U.S. Federal OSHA, ANSI Z87.1-2010, CE EN 166 i MIL-PRF-32432. Ten ostatni narzuca wytrzymałość balistyczną na poziomie trafienia odłamkiem wielkości .15 cala (3,8 mm, masa 0,376 g) z prędkością 200 m/s, natomiast norma europejska wymaga zapewnienia ochrony powierzchni przed trafieniem stalowym obiektem o średnicy 6 mm i masie 0,86 g lecącym z prędkością przynajmniej 45 m/s. W praktyce spełnienie tych kryteriów w pełni zapewnia bezpieczeństwo narządowi wzroku przed uderzeniami łusek nabojów do broni ręcznej, czy drobnych obiektów poderwanych z gruntu na skutek silnego podmuchu, czy eksplozji.

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 2/2015

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter