Creotech centrum kompetencyjnym CERN

Creotech centrum kompetencyjnym CERN

Firma otrzymała warte ponad 0,5 mln złotych zlecenie na dostawę zaawansowanych systemów elektroniki pomiarowej na potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Kilka tygodni wcześniej spółka Croetech Instruments S.A. zawarła także z CERN 3-letnią umowę ramową dotyczącą projektowania elektroniki pomiarowej zyskując, jako pierwsza firma w naszej części Europy, status centrum kompetencyjnego tej najbardziej prestiżowej jednostki badawczej na świecie.

Creotech Instruments coraz silniej rozwija swoją współpracę z wiodącymi jednostkami naukowymi w Europie i na świecie. W 2017 roku firma zrealizowała już znaczną dostawę zaawansowanej elektroniki pomiarowej dla super nowoczesnego centrum naukowego ELI w Republice Czeskiej. Odbiorcą sprzętu był Instytut Fizyki Czeskiej Akademii Nauk, który prowadzi projekt ELI: EXTREME LIGHT INFRASTRUCTURE, zwany czeską „Gwiazdą Śmierci”. Wartość zlecenia, obejmującego dostawę niemal 200 podzespołów zaawansowanej elektroniki pomiarowej, przekroczyła 0,5 mln złotych.

W tym roku technologiczna firma z Piaseczna dostarczyła także instrumenty pomiarowe do brazylijskiego synchrotronu Sirius. Wartość tego zlecenie wyniosła około 3 mln PLN i obejmowała kilkaset różnych modułów pomiarowych.

Pod koniec roku Creotech zanotował kolejny sukces w zakresie produkcji zaawansowanych systemów pomiarowych dla świata nauki, która to, obok zaangażowania w projekty kosmiczne i przetwarzanie danych satelitarnych, stanowią jeden z filarów działalności firmy.

- Wygraliśmy przetarg na dostawę zaawansowanych systemów elektroniki pomiarowej na potrzeby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN – mówi dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instrument S.A. – Wartość zamówienia, obejmującego około 250 elementów elektroniki pomiarowej, przekracza 0,5 mln złotych. Część produktów, które dostarczymy do Szwajcarii została opracowana w ramach projektu HETMAN realizowanego w tzw. Szybkiej Ścieżce NCBiR od roku 2016 – dodaje Brona.

Jedyni w naszej części Europy

Warte pół miliona złotych zlecenie to tylko jeden z przykładów zacieśniania współpracy spółki z ośrodkiem CERN w Genewie. W listopadzie Creotech wygrał otwarty konkurs i stał się jednym z czterech w Europie centrów wspierających laboratorium CERN w projektowaniu elektroniki dla przyszłych akceleratorów i eksperymentów fizyki wysokiej energii działających przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

- Umożliwi to Creotech ubieganie się o zamówienia inżynieryjne w procedurze pozaprzetargowej, która daje istotny poziom swobody w przyszłej współpracy z CERN – wyjaśnia dr Brona - W ramach konkursu Creotech musiał wykazać posiadanie odpowiedniego zaplecza technologicznego obejmującego specjalistyczne oprogramowanie, urządzenia produkcyjne, sterylne zaplecze produkcyjne, kontrole wizyjną, systemy do naprawy zaawansowanej elektroniki i komorę klimatyczna oraz dostęp do całego szeregu światowej klasy specjalistów zajmujących się elektroniką analogową i cyfrową, pracowników legitymujących się doktoratem w obszarach związanych z wydajnymi pomiarami oraz specjalistów od jakości z certyfikatami niezależnych organizacji np. ESA – wylicza.

Umowa ramowa między CERN i Creotech podpisana została na 3 lata z możliwością jej przedłużenia. Władze firmy podkreślają, że w ramach otwartego konkursu CERN wybrał 4 firmy, ale Creotech jako jedyna z nich wywodzi się z kraju „nowej Europy”

Creotech Instruments S.A. w 2017 roku po raz kolejny znalazł się w rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie środkowo-wschodniej Deloitte Technology Fast 50. Firma zajęła 22 odnotowując najwyższy awans w rankingu spośród wszystkich polskich spółek.

***

Creotech Instruments S.A. (CTI) To spółka założona przez grupę wybitnych polskich naukowców. Firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi obiektów przelatujących w jej pobliżu oraz tzw. ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Creotech Instrument wyspecjalizował się także w produkcji oraz dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

Żródło: Creotech

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter