Wiosenne nowości CPW HSW

 


Andrzej Kiński


 

 

 

Wiosenne nowości CPW HSW

 

 

Każda dziennikarska wizyta w Hucie Stalowa Wola S.A. - Centrum Produkcji  Wojskowej przynosi nowości – i to zazwyczaj namacalne – związane z realizowanymi tam programami. To dziś nieczęsta sytuacja w przedsiębiorstwach polskiej  „zbrojeniówki”, ale HSW S.A. jest obecnie jednym z największych beneficjentów środków MON, tak jeśli chodzi o bieżące zamówienia, jak i prace badawczo-rozwojowe. Co zatem działo się w halach Huty na początku kwietnia?

 


Przypomnijmy, że HSW S.A. prowadzi aktualnie, na mocy umowy z Departamentem Zaopatrywania Sił Zbrojnych Ministerstwa Obrony Narodowej, modernizację polowych wyrzutni rakietowych BM-21 systemu Grad do standardu WR-40 Langusta, produkuje kolejne Uniwersalne Maszyny Inżynieryjne UMI 9.50, kontynuuje – na zlecenie Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON – prace wdrożeniowe nad dywizjonowym modułem ogniowym 155 mm samobieżnych armatohaubic Krab (kryptonim Regina) i badawczo-rozwojowe nad kompanijnym modułem ogniowym 120 mm moździerzy samobieżnych (kryptonim Rak). Gotowy jest także kołowy wariant platformy minowania narzutowego (PMN) Kroton (szerzej w NTW 9/2009), którego dostawy – dla Wojska Polskiego oraz na eksport – mogłyby rozpocząć się niemal „z marszu”, oczywiście gdyby pojawiło się zamówienie. Wiele wskazuje na to, że niedługo powstaną inne pojazdy specjalistyczne na podwoziu LPG (zmodernizowany nośnik Goździka) – na razie realizowane są odmiany wozów dowodzenia: wozy dowódcze i dowódczo-sztabowe dla Reginy/Raka. Myśli się o paru kolejnych projektach, ale na pisanie o nich jest jeszcze zbyt wcześnie. Na razie zatem dokonajmy przeglądu aktualności w realizowanych obecnie programach.

Langusta
Spośród będących przedmiotem aktualnych zamówień 48 Langust (44+4 w opcji kontraktowej), HSW S.A. dostarczyło do połowy kwietnia br. jednostkom Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych aż 35. W 2008 (pierwsze 8 lipca) i 2009 r. 18 zmodernizowanych wyrzutni przejął dywizjon artylerii rakietowej 5. lubuskiego pułku artylerii z Sulechowa, zaś 21 stycznia 2010 r. pierwsze wyrzutnie WR-40 Langusta otrzymał 3. dywizjon artylerii rakietowej 1. Mazurskiej Brygady Artylerii z Węgorzewa. W styczniu dostarczono pięć wyrzutni, a na przełomie lutego i marca dziesięć kolejnych. Pozostałe trzy na początku kwietnia przechodziły w Stalowej Woli ostatnie próby w ramach procesu odbioru wojskowego przez 6. Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe. Do Węgorzewa miały trafić na przełomie kwietnia i maja, tym samym zakończone zostałoby przezbrojenie w Langusty drugiego dywizjonu artylerii rakietowej WRiA. W międzyczasie artylerzyści z 3. dar 1. MBA, w ramach treningu kierowania ogniem Puma 10, który odbył się w dniach 23–24 marca br. na OSP WL w Bemowie Piskim, przeszli ze swym sprzętem chrzest ogniowy, przeprowadzając pierwsze strzelanie z Langust. Do końca roku HSW S.A. zamierza przekazać wszystkie pozostałe zamówione zmodernizowane polowe wyrzutnie rakietowe.

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 5/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter