Celowniki Etroniki

 


Michał Sitarski


 

 


Celowniki Etroniki

 

 

Warszawska firma Etronika powstała w 2002 roku z połączenia firm  Etronic, zajmującej się od 1989 r. projektowaniem i produkcją urządzeń  elektronicznych i Optonika, od 1997 roku projektującej i produkującej urządzenia optyczne. Od momentu połączenia zakres działalności został  rozszerzony o optykę przemysłową i użytkową. Owocami tego są celowniki  optoelektroniczne, zarówno skonstruowane od podstaw, jak też będące modyfikacjami starszych typów, powszechnie używanych w Siłach Zbrojnych RP

 
 

 


W kwietniu br. mieliśmy okazję zapoznać się z kilkoma produktami Etroniki przy okazji strzelań z karabinów wyborowych Alex .338 i Alex .308, które odbyły się na strzelnicy Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie. Warszawska firma pokazała cztery celowniki: ZTOCS-1 Acrab, CeT-1, PPN-3M oraz NSP-3M, zaś piąty – Viki – miał swoją premierę na targach Europoltech pod koniec kwietnia. Dwa pierwsze i ostanie urządzenia to zupełnie nowe opracowania Etroniki, zaś dwa pozostałe stanowią głęboką modernizację znanych celowników, używanych w WP od wielu lat.

ZTOCS-1 Acrab to zintegrowany, termowizyjno- optyczny celownik strzelecki, przeznaczony do obserwacji oraz prowadzenia ognia z broni ręcznej i zespołowej o kalibrze do 12,7x99 mm włącznie. Przystosowany jest do montażu na szynie Picatinny, zgodnej ze standardem MIL STD-1913. Zastosowane rozwiązania pozwalają na celowanie z jego wykorzystaniem zarówno w warunkach nocnych, niezależnie od poziomu oświetlenia, jak i dziennych. Moduł termalny umożliwia obserwację oraz celowanie i prowadzenie ognia w dzień i w nocy, w warunkach zamglenia i zadymienia. Detektorem promieniowania termalnego jest niechłodzona matryca bolometryczna o  rozdzielczości 384x288 pikseli, pracująca w zakresie długości fali 8-12 µm. Moduł dzienny tworzy celownik optyczny 9x36, wyposażony w układ podświetlania znaku celowniczego ułatwiającego celowanie. Podzespół okularu celownika zapewnia możliwość wprowadzenia w pole widzenia wyświetlacza LCD z termalnym obrazem obserwowanego terenu. Celownik umożliwia wprowadzanie poprawek, w sprzężonych z sobą modułach: termalnym oraz dziennym, według zadanych przez strzelca nastaw kątowych w pionie oraz w poziomie. Przy czym wprowadzanie poprawki w jednym z torów powoduje automatyczne przesunięcie znaku celowniczego drugiego toru o takie same wartości. Poprawki wprowadza się za pomocą bębnów, umieszczonych w sposób charakterystyczny dla celowników optycznych – z prawej strony i na górze korpusu. Pozostałe funkcje celownika (włączanie, wyłączanie, zmiana kontrastu, etc.) obsługuje się za pomocą niewielkich przycisków, zabezpieczonych przed wpływem warunków atmosferycznych gumowymi uszczelkami, umieszczonych na lewej stronie obudowy. Ciekawe jak to rozwiązanie zostanie  ocenione przez wojskowych podczas ewentualnych prób, bo przyciski są słabo wyczuwalne w trakcie obsługi „bezwzrokowej” – prawdopodobnie w zupełności wystarczy zastosowanie bardziej wystających przycisków tak, aby były wyraźnie wyczuwalne pod palcami. Przełączanie trybów pracy z dziennego na nocny i odwrotnie możliwe jest dzięki dźwigni, umieszczonej po lewej stronie obudowy, w pobliżu okularu celownika. W każdym z położeń blokowana jest ona zapadką, zwalnianą przez naciśnięcie przycisku na dźwigni – tu warto rozważyć zastosowanie że wygodniejszego zatrzasku kulkowego. Przy przejściu z trybu nocnego do dziennego możliwy jest szybki powrót do poprzedniego ustawienia bez ponownego włączania celownika termowizyjnego (co trwa 13 sekund) w czasie 10 sekund. Można go bez problemu wydłużyć (Acrab pokazany na wystawie Europoltech pozwalał na szybkie przełączanie już w ciągu aż 20 minut), gdyż tę funkcję obsługuje się programowo w dowolnym zakresie. Urządzenie zasilane jest trzema bateriami AA – nie wiadomo czy potencjalny odbiorca nie zażyczy sobie zmiany ogniw zasilających na bardziej popularne w wojskowych urządzeniach ogniwa CR 123. Dobrze byłoby gdyby Etronika zawczasu pomyślała o osłonach obiektywów typu flip-up, bo ewentualny nabywca niemal na pewno ich sobie zażyczy.

 

Pełna wersja artykułu w magazynie NTW 5/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter