Celowniki firmy Arken Optics

Celowniki firmy Arken Optics

Marek Czerwiński

 

Na naszym rynku pojawiły się lunety celownicze amerykańskiej firmy Arken Optics. Oferta obejmuje trzy celowniki optyczne: model EP-5 o parametrach 5-25 x 56 oraz II generację serii SH-4, o parametrach 4-16 x 50 i 6-24 x 50. Już na pierwszy rzut oka widać zasadnicze przeznaczenie tych celowników – strzelania długodystansowe, zarówno typu taktycznego, jak i sportowego.

Czy optyka firmy Arken Optics spełnia surowe kryteria i sprawdzi się w zawodach Long Range? Czy nadaje się dla strzelców wyborowych i snajperów? Odpowiedź na tak postawione pytania wymaga „rozebrania” lunet na czynniki pierwsze.

Pierwszy rzut oka na optykę przynosi bardzo pozytywne wrażenia – solidne wykonanie i matowe wykończenie. Lunety wydają się wręcz pancerne, a to powoduje, że ich masa jest znaczna: model o parametrach 5-25 x 56 to ponad 1,1 kg, pozostałe są o 0,1 kg lżejsze. Niestety, tutaj nie da się oszczędzić – praw fizyki nie oszukamy.

Lunety wykonane są na maszynach CNC, ze stopu aluminium, a wypełnienie ich obojętnym gazem zabezpiecza przed zaparowaniem przy nagłych skokach temperatury.

Jednym z podstawowych warunków oceny lunety dla snajpera jest jak największy zakres regulacji siatki, zwłaszcza w płaszczyźnie pionowej.

I ten warunek jest spełniony – wszystkie modele mają tubus o „taktycznej” średnicy 34 mm. Przekłada się to na znacznie większy zakres regulacji w obu płaszczyznach (w stosunku do celowników o średnicy 30 mm) oraz dużą wytrzymałość na udary mechaniczne. Zakres na bębnach lunety 5-25 x 56 z siatką w MRAD jest bardzo duży i wynosi w pionie 320 cm/100 m, w poziomie 160 cm/100 m. Jeden pełny obrót bębna wybiera 10 MIL (100 cm/100 m). Relatywnie zakres regulacyjny w lunecie 4-16 x 50 sięga 360 cm/100 m (pion) i 140 cm/100m (poziom). Obrót bębna wybiera 8 MIL (80 cm/100m). Dla lunety 6-24 x 50 będzie to 320 cm/100 m w płaszczyźnie pionowej oraz 100 cm/100 m w poziomej. Obrót bębna wybiera 8 MIL (80 cm/100m).

Kolejnym kryterium oceny jest wysoka przepuszczalność światła (transmisja), czyli jasność lunety.

Wszystkie lunety Arken korzystają z japońskich soczewek ED. Szkła pokrywane są wielowarstwowo powłokami przeciwodblaskowymi – ich zadaniem jest nie tylko zmniejszenie odbić, ale i ograniczenie strat na poszczególnych soczewkach, co skutkuje poprawą przepuszczalności światła. System optyczny zapewnia wysoką transmisję dochodzącą do 92% na całym układzie optycznym. Warunek jasności jest więc spełniony.

Kolejnym wymogiem, który musi być spełniony przez współczesną optykę typu LR jest zmienne powiększenie oraz jak największy zoom. Powiększenie maksymalne nie może być mniejsze od 12x.

W lunetach Arken zastosowano zoom cztero- lub pięciokrotny, maksymalne pozorne przybliżenie celu wynosi 16, 24 lub 25x. Podnosi to uniwersalność zastosowań. Przyzwoicie.

Wysoka jakość obrazu.

Wszystkie lunety Arken Optics charakteryzują się dobrą rozdzielczością szczegółów, kontrastem, zachowaniem barw i wysoką ostrością widzenia od brzegu do brzegu. Dyspersja i inne wady układów optycznych zostały ograniczone do minimum. Jakość japońskich soczewek robi swoje.

Siatka lunety powinna być podświetlana i musi uwzględniać możliwość wybierania precyzyjnych poprawek. Koniecznością jest też wyskalowanie siatek w tych samych jednostkach miar co wieże.

Wszystkie celowniki Arken mają centralną siatkę celowniczą VPR wykonaną w pierwszym planie optycznym, co pozwala korzystać ze znaczników, w tym znaków dystansowych przy każdej krotności, dlatego jest preferowany przez zdecydowaną większość snajperów.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 3-4/2022

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter