BRS-99


PIOTR B. ZADORA


 

 

 

 

BRS-99:

 

Błędów Radomskich Sporo

 

 

 

Testowanie produktu z radomskiej fabryki zaczyna się od pytania – jak nazwać tę broń. Dla jednych jest to „cywilna” wersja pistoletu maszynowego, pozbawiona możliwości strzelania ogniem ciągłym. Dla innych to samopowtarzalny karabinek na amunicję pistoletową. Tak czy inaczej broń jest krewniakiem pistoletu maszynowego wz.84P Glauberyt, a konkretnie jego nowszej wersji PM-98.

 

BRS-99 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Lufa jest łatwowymienna, mocowana w komorze zamkowej nakrętką. FB oferuje dwie wersje długości lufy: 250 i 185 mm. Testowany egzemplarz ma lufę krótszą. Mechanizm spustowy typu kurkowego, ruchoma iglica umieszczona w zamku ma sprężynę odbojową. Broń strzela z zamka zamkniętego. Urządzenie powrotne to zespół dwóch sprężyn równoległych.

Zasilanie z pudełkowych magazynków o pojemności 15 lub 25 nabojów wkładanych do gniazda wewnątrz chwytu pistoletowego. Magazynki są dwurzędowe, z dwupozycyjnym wyprowadzeniem nabojów. Zatrzask magazynka w górnej części chwytu pistoletowego, w zasięgu kciuka ręki strzelającej strzelca praworęcznego.

Komora zamkowa wykonana jest z blachy metodą tłoczenia i zgrzewania. Do niej przymocowana jest od spodu komora spustowa z chwytem pistoletowym.

Kolba z dwóch prętów, wsuwana w prowadnice umieszczone na zewnątrz komory zamkowej, daje się zablokować wyłącznie po wysunięciu na pełną długość i opuszczeniu pod kątem od osi lufy. Kolba zakończona jest stałą stopką, wykończoną rowkowaną gumą. Łoże podobnie jak okładki chwytu pistoletowego wykonane jest z tworzywa sztucznego, mocowane do komory zamkowej wkrętami.

BRS-99 ma zatrzask zamka, zamek zwalnia się przez naciśnięcie dźwigni umieszczonej z lewej strony broni nad chwytem pistoletowym. Zamek w przednim położeniu nasuwa się na lufę. Do jego odciągania służy pozioma rękojeść umieszczona z lewej strony zamka.

Przyrządy celownicze składają się ze słupkowej muszki w tunelowej osłonie. Muszka jest regulowana w pionie poprzez wkręcanie – niezbędny jest do tego specjalny klucz, dołączany w komplecie. Celownik przerzutowy w kształcie litery L, jedno ramię ma szczerbinę, drugie przeziernik, oba są fabrycznie przystrzelane na odległość 75 m. Użytkownik ma więc możliwość wyboru między przeziernikiem a szczerbiną, ale nie ma możliwości zmiany nastaw odległości. Celownik można regulować w poziomie śrubą mikrometryczną, do regulacji potrzebny jest śrubokręt.

W wersji podstawowej BRS-99 nie ma żadnej podstawy do zamontowania celowników specjalnych. Ale producent oferuje dodatkową pokrywę komory zamkowej z zamontowaną w jej tylnej części szyną odpowiadającą standardowi MIL-SPEC 1913, NATO STANAG 2324, czyli po ludzku mówiąc szyną Picatinny.

W firmowym komplecie kupujący otrzymuje broń, trzy długie i jeden krótki magazynek, ładownicę na magazynki, wycior-klucz, trzypunktowy pas nośny, krótką instrukcję (ale nie przeznaczoną specjalnie dla BRS-99, lecz zwykłą od PM-98) oraz tekturowe pudło mieszczące to wszystko razem. Historię powstania i rozwoju pierwowzoru BRS, czyli peemu Glauberyt dokładnie opisuje jego monografia (STRZAŁ 3/07).

 

 

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 12/2012

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter