Beretta ARX 160

 


Franco Palamaro, Paolo Ortenzi


 

 

 

Beretta ARX 160:

 

włoski karabin nowej generacji

 Przejście z naboju karabinowego pełnej mocy 7,62 mm x 51 NATO na amunicję pośrednią 5,56 mm x 45 okazało się dla włoskich sił zbrojnych procesem bardzo kłopotliwym i długotrwałym, który na długie lata otworzył przepaść techniczną pomiędzy Italią a innymi krajami, zarówno NATO, jak i Układu Warszawskiego. Pojawienie się nowego karabinu Beretty,ARX160 ma szansę nareszcie tę lukę zapełnić raz na zawsze. 

 


Z karabinem zapoznawaliśmy się na wojskowej strzelnicy w Nettuno, miasteczku nad brzegiem Morza Śródziemnego, ok. 50 km na południe od Rzymu. Ta nazwa ożywia tętno każdemu, kto interesuje się historią drugiej wojny światowej: to tu i w sąsiadującym Anzio Amerykanie wysadzili 22 stycznia 1944 roku desant (operacja „Shingle”), który miał pozwolić oskrzydlić Linię Gustawa i otworzyć drogę na Rzym. Gambit nie udał się i front tkwił przed linią do maja, póki Polacy nie przełamali jej na Monte Cassino.

ARX160
W chwili, kiedy testowaliśmy ARX160 dostępne były jeszcze tylko egzemplarze przedseryjne, dostawy do wojska dopiero miały ruszyć. Zanim karabin doszedł do tego stadium, wytwórnia cierpliwie, przez wiele lat dopracowywała konstrukcję, czego efektem był długi szereg kolejno ulepszanych modeli i prototypów. Każde z kolejnych stadiów rozwojowych poddawane było długim i wyczerpującym badaniom poligonowym, w których ujawniano i likwidowano kolejne wady i niedociągnięcia. Co więcej, część tych prototypów „beta testerzy” sprawdzali także w rzeczywistej walce. Wszystkie zastrzeżenia były skrzętnie notowane i w kolejnej wersji starano się je wyeliminować. Założeniem konstrukcyjnym od początku było osiągnięcie nadzwyczajnej elastyczności i modułowości broni, pozwalającej dostosowywać ją do indywidualnych potrzeb i charakteru wykonywanych zadań. Standardem jest lufa 406 mm (16”), ale oferowana jest także lufa długości 305 mm (12”) do walki na krótki dystans (CQB). Te stowano, ale ostatecznie do produkcji nie weszła, lufę długości 508 mm, zaś wkrótce ma być dostępna ciężka lufa długości 406 mm (grubościenna, ze specjalnie opracowanym profilem bruzdowania typu Match, poprawiającym celność kosztem skróconej żywotności mechanicznej), przeznaczona do wersji precyzyjnej, czyli DMR.


Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 4/2010

Wróć

Koszyk
Facebook
Twitter