B&T APC556 & APC223

B&T APC556 & APC223

Dawno temu, bo we FRAG OUT! #01 zaprezentowaliśmy pierwszą broń z rodziny B&T Advanced Police Carbine, APC9 kalibru 9 mm Parabellum. Ten pistolet maszynowy dał początek całej serii broni strzeleckiej oznaczonej APC, w której skład wchodzą już nie tylko pistolety maszynowe, lecz także karabinki oraz pełnowymiarowe karabiny. Tym razem prezentujemy karabinki APC556 oraz APC223 będące wariantami rozwojowymi w kalibrze 5,56 mm x 45.

Pierwszy APC9 pojawił się w roku 2011, APC556 (wariant samoczynno-samopowtarzalny dla służb mundurowych) oraz APC223 (wariant samopowtarzalny) dołączyły do oferty trzy lata później.

Zasada działania karabinków APC opiera się na oddziaływaniu gazów prochowych odprowadzanych z przewodu lufy na tłok o krótkim skoku. Podobnie jak inne wersje APC, karabinki mają komorę spustową wykonaną z odpornego polimeru oraz komorę zamkową ze stopu aluminium. W ich wnętrzu znajduje się hydrauliczny mechanizm pochłaniacza odrzutu, znacznie poprawiający celność i redukujący do minimum niekorzystne tarcie odpowiedzialnych za przeładowanie broni części ruchomych. Mniejsza siła odrzutu wpływa pozytywnie na trwałość broni oraz mocowanych na niej celowników optoelektronicznych. Warto dodać, że we wnętrzu komory znajduje się dodatkowa stalowa szyna prowadząca suwadło. Ogólny układ manipulatorów w APC przypomina ten znany z karabinków AR-15/M16, co w sumie nie powinno dziwić, bo mechanizm spustowo-uderzeniowy został zaadaptowany właśnie z AR-ów. Dzięki temu dano użytkownikowi możliwość niemal dowolnej konfiguracji tego zespołu z wykorzystaniem dostępnych na rynku zestawów konwersyjnych.

W przeciwieństwie do karabinków rodziny M4/M16 wszystkie manipulatory zostały zdublowane, więc broń równie łatwo obsługują strzelcy lewo- i praworęczni – osoba mająca nawyki z M4/M16 nie będzie miała problemu z przejściem na APC. Karabinek ma również przycisk służący do zwalniania zespołu ruchomego zatrzymywanego na zaczepie po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka, który zlokalizowano od spodu broni, pomiędzy kabłąkiem a gniazdem magazynka. W stałym chwycie pistoletowym, stanowiącym część komory spustowej, wykonano schowek zamykany klapką, w którym można przechowywać np. baterie CR123.

Rękojeść przeładowania można bardzo łatwo przełożyć na dowolną stronę, bez użycia jakichkolwiek narzędzi – w tym celu wystarczy przesunąć zamek do oporu w tylne położenie i wysunąć rękojeść. Okno wyrzutowe jest stałe i nie ma możliwości zmiany kierunku wyrzucania łusek, ale strzelcy leworęczni nie powinni mieć problemu, gdyż łuski wyrzucane są w bok, niemal prostopadle do osi broni.

Broń w standardzie wyposażona jest w składane, mechaniczne przyrządy celownicze mocowane do stanowiącej integralną część komory zamkowej szyny Picatinny, biegnącej przez całą jej długość. Oprócz górnej szyny montażowej karabinki B&T APC mają jeszcze dwie demontowalne boczne szyny montażowe na łożu oraz dolną o podobnej długości, ale wykonaną jako jeden element z komorą zamkową.

B&T APC556 i APC223 mogą być wyposażone w lufy o długości 308 mm i 264 mm zakończone urządzeniem wylotowym przystosowanym do montażu tłumika. Istnieje też specjalny, skrócony wariant APC556PDW z lufą o długości 222 mm zakończoną dłuższym urządzeniem wylotowym oraz kolbą, której stopka niemal komponuje się z tyłem komory spustowej. PDW ma również charakterystyczne schodkowe wycięcie w górnej części łoża umożliwiające dostęp do regulatora gazowego. Do broni przeznaczonej dla służb mundurowych można dołączyć tłumik dźwięku – końcówki luf przystosowane są do mocowania tłumików B&T Rotex-IIA.

Karabinek APC może być dostarczony z dwiema wersjami kolby składanej. Składana na prawą stronę broni polimerowa, szkieletowa kolba nie uniemożliwia strzelania, choć obsługa manipulatorów palcem wskazującym prawej dłoni obejmującej chwyt może być nieco utrudniona. Drugą opcją jest kolba o pełnej konstrukcji i regulowanej długości. Opcjonalnie APC może być zaopatrzony w specjalną kolbę rurową (B&T Foldable Visor Helmet Stock), umożliwiającą strzelanie w hełmie z balistyczną osłoną twarzy, wykorzystywanym np. przez niektóre pododdziały antyterrorystyczne – ma ona specyficzny, mocno wygięty do dołu kształt.

B&T APC556 i APC223 zasilane są ze standardowych magazynków od AR-15/M4, będą więc pasować niemal wszystkie magazynki metalowe lub polimerowe dostępne na rynku.

Rozkładanie częściowe broni jest bardzo proste i (po wykonaniu czynności sprawdzających stan załadowania) sprowadza się do: wysunięcia kołków łączących obie komory, odłączenia kolby, oddzielenia komory spustowej od zamkowej, wyjęcia sprężyny powrotnej z żerdzią, wyjęcia rękojeści przeładowania oraz wysunięcia zamka z prowadnic. Składanie przeprowadza się w odwrotnej kolejności.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 9-10/2018

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter