Armatka na korbkę

 


Jarosław Lewandowski


 

 

 

Armatka na korbkę

 

 


Nowa ustawa jeszcze nie weszła na dobre pod obrady Sejmu, ale można odnieść wrażenie, że pewne zapisy w niej proponowane spotkały się już z życzliwym przyjęciem – zarówno polityków, jak i potencjalnych beneficjentów nowej ustawy. Chodzi zwłaszcza o pojęcie „broni historycznej” oraz pozwolenia „muzealne”. 

 


Redakcja otrzymuje ostatnio sporo korespondencji w tej sprawie. Na największym polskim portalu poświęconym broni, iweb. pl, także daje się zauważyć wzmożone dyskusje, tradycyjnie obracające się głównie wokół broni zasilanej czarnym prochem. To zrozumiałe, wszak w tej chwili jest to jedyna broń palna zdolna do strzelania na odległość, którą można mieć bez konieczności poddawania się poniżającej procedurze policyjnego maglowania w celu nie wydania pozwolenia na broń (bo trudno nazwać to procedurą „wydawania pozwolenia”, skoro efekt przeważnie jest negatywny). Trudno nie wyciągnąć z tego wniosków. Będziemy zatem starać się prezentować więcej ciekawych egzemplarzy broni nieco  starszej – ale takiej, która potencjalnie mogłaby zostać dopuszczona do posiadania bez specjalnych obostrzeń, głównie ze względu na swój wiek właśnie. Prawodawstwo krajów tworzących Unię Europejską generalnie nie interesuje się specjalnie bronią powstałą w XIX wieku, nawet gdy ta broń ma nieco większy kaliber. Proponowany w nowej ustawie limit 40 mm jako granicy dla broni  gromadzonej w cywilnych kolekcjach ma głęboko przemyślane podstawy, a niniejszy artykuł pozwala zauważyć zalety tego rozwiązania...

Dziś prezentujemy armatę napędową Hotchkiss, model 1883, pochodzącą z kolekcji Williama Hoffelda, amerykańskiego zbieracza i właściciela prywatnego muzeum broni. Armatka była wystawiona na sprzedaż, ale nie wiemy czy  ostatecznie zmieniła właściciela i za jaką cenę. Działo jest w doskonałym stanie zewnętrznym i mechanicznym, strzelające i kompletne. Wraz z nim oferowano dwa magazynki, oliwiarkę i kilkanaście nabojów, z różnego rodzaju pociskami – a nawet mosiężną miskę, co do której zastosowania trudno się wypowiedzieć.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 11/2009

Wróć

Facebook
Twitter