Alpen Optics

 


George E. Dvorchak, Jr.


 

 

Alpen Optics

 Nowa Firma ze starymi zasadami

 

Zapewne każdy, kto odwiedza wielkie amerykańskie imprezy targowe (zwłaszcza SHOT Show), albo czyta wydawane tam magazyny strzeleckie i myśliwskie, zetknął się z nazwą firmy optycznej Alpen. Daleko jej jednak do powszechnego uznania: sława jest jeszcze przed nimi, choć stale rośnie grupa zadowolonych klientów, którzy kupili tu dobrej jakości produkty za rozsądną cenę. Tak już los początkujących – na uznanie pracuje się latami. Początki zostały już jednak zrobione i jeśli w przyszłości ludzie z Alpen nie opuszczą gardy, marka ta ma wielkie szanse.
 
 
 

 
Sama firma jest jeszcze bardzo młoda, ma zaledwie 12 lat. Jej założycielami byli Tim Gardner, dziś prezes Alpen, i Tony Proper, dzisiejszy wiceprezes. Nikomu poza przemysłem optycznym te nazwiska wiele nie mówią, ale zanim poszli na swoje, obaj przez wiele lat kierowali Działem Optyki Sportowej firmy Bausch & Lomb – a to już bardzo znana marka. Ich osiągnięcia w B&L dodają nowej firmie powagi i zaufania, stanowiąc znakomity dodatek do ich własnych sukcesów, co razem przekłada się na rosnącą pozycję zakładu na rynku amerykańskiej optyki. Alpen słynie też z doskonałych kontaktów z prasą i opiniotwórczymi kręgami myśliwych i strzelców, co jest zasługą żony Gardnera, Vickie, byłej nauczycielki, która porzuciła nauczanie dzieci, by – jak sama mówi – wychowywać klientów dla firmy męża i firmę męża dla klientów. Zakładając firmę poszukiwali nazwy, która byłaby krótka, łatwa do zapamiętania i oddawała charakter produktów, przeznaczonych do używania na łonie natury. To wtedy powstała nazwa Alpen, czyli Alpy po niemiecku. W Ameryce optyka kojarzy się z Niemcami, bo to stamtąd pochodzą wszystkie amerykańskie dynastie optyczne – Bauschowie, Lombowie, Buschnellowie, Leupoldowie i wielu innych. Jest przy tym krótka i dobrze się łączy ze szpiczastym logo Alpen oraz zieloną kolorystyką, mającą symbolizować lasy i pola.

Innowacyjne szanse
Z punktu widzenia prowadzenia biznesu, znacznie łatwiej być dziś nową firmą na rynku, niż szacownym weteranem. Lata doświadczeń dają szacunek i pozycję, ale powodują skostnienie i utrudniają wprowadzanie innowacji. Firma młoda, która nie popadła jeszcze w rutynę, znacznie łatwiej przyjmuje nowe wynalazki i osiągnięcia techniki, w razie potrzeby potrafi zmienić asortyment z dnia na dzień, by skorzystać z jakiejś nowo opanowanej technologii. Tim i Tony nie muszą się oglądać na wieki historii, jeśli widzą jakąś szansę na horyzoncie, tylko sięgają po nią i łapią, póki ich kto nie wyprzedzi. W ten sposób są w stanie realizować w praktyce swoje hasło reklamowe, że „oferują klientom sprzęt skonstruowany od podstaw zgodnie z ich zapotrzebowaniem”. Ich, czyli klientów, a nie jak się to czasem zdarza w dużych, tradycyjnych korporacjach – ich, czyli ich własnym. Takie podejście się sprawdza, o czym świadczy już pięć nagród Great Buy Award pisma i portalu Outdoor Life. Te nagrody są plebiscytem czytelników, a nie decyzją jakiegoś gremium, więc są dla firmy tym cenniejsze, gdyż odzwierciedlają rzeczywiste uznanie rynku dla dobrych osiągów i rozsądnej ceny produktów Alpen. Zaczęło się w roku 2000, gdy Alpen wprowadził nową linię lornetek i lunet obserwacyjnych, a od 2004 roku, gdy stworzyli pierwszy celownik karabinowy, dostają co roku kolejne nagrody. W 2008 roku weszli na kolejny nowy rynek, tworząc swój pierwszy celownik optyczny do broni krótkiej. Alpen był jedną z nielicznych nowych firm optycznych, które od razu wprowadziły stosowaną przez wielkich producentów rynku optycznego: dożywotnią gwarancję na swoje produkty. Ponieważ są to produkty naprawdę markowe, koszty takiego posunięcia okazały się niewielkie, zadając kłam twierdzeniom uznanych producentów, że tego typu narzędzie wspierania klientów generuje wysokie koszty, znajdujące odzwierciedlenie w cenach produktów. Jeśli się produkuje dobrą optykę, można sobie pozwolić na utrzymywanie cen dostępnych dla większości klientów – bo koszty jej naprawiania są niewielkie.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 1/2009

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter