Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Rewolwer Nagant wz.1895

Kiedy pada słowo „Nagant” w naszej wyobraźni pojawia się natychmiast obraz radzieckiego żołnierza albo funkcjonariusza cieszącego się u nas bardzo złą sławą NKWD. Uproszczenie takie spowodowane jest dwoma podstawowymi czynnikami: po pierwsze – wielkością produkcji liczącą około 2,5 miliona sztuk...

Zobacz więcej

B&T GL-06 czyli czterdziestka na niepokornych

bezpieczeństwa i porządku publicznego musi kierować się dążeniem do wyeliminowania zagrożenia przy jednoczesnym wyrządzeniu jak najmniejszych szkód osobom łamiącym prawo, oczywiście poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy niezbędne staje się także wyeliminowanie napastnika – fizyczne i trwałe. 

Zobacz więcej

Premiera P-10C

W ostatnich latach na rynku pojawiło się przynajmniej kilka modeli pistoletów na polimerowym szkielecie, którym przy premierze wielu przyczepiało etykietkę z napisem „Glock killer”, a które, choć z całą pewnością dobre i nowoczesne, jakoś nie były w stanie zrzucić z piedestału austriackiego pistoletu...

Zobacz więcej

Heckler & Koch SP5K – pierwsze spotkanie

HK SP5K to długo oczekiwana cywilna wersja legendarnego pistoletu maszynowego Heckler & Koch MP5, dzięki której strzelcy sportowi i kolekcjonerzy otrzymali możliwość nabycia broni pochodzącej z Oberndorfu i nie muszą już dłużej posiłkować się jej kopiami lub licencyjnymi wersjami ze wszystkich stron świata.

Zobacz więcej

Ręczne granaty dymne RDG-1 i RDG-2 w ludowym Wojsku Polskim 1943-1960. Cz. 2

LWP otrzymało do Rosjan około 215 000 granatów dymnych, prawdopodobnie w większości standardowego wzoru RDG-1, mniej więcej po połowie dymu białego i czarnego. Wykorzystano z tego około 79 000 szt. (37%), lecz zużycie bojowe obejmuje tylko liczbę około 49 000 granatów (23%)... 

Zobacz więcej

Karabin M1 – ta broń jest wspaniała!

Pojawienie się małokalibrowej amunicji elaborowanej prochem bezdymnym i z pociskiem w metalowym płaszczu (Lebel Mle 1886) umożliwiło dokończenie prac nad strzelecką bronią automatyczną, a więc taką, w której wszystkie czynności związane z przeładowaniem dokonują się samoczynnie. 

Zobacz więcej

Beretta M9A3

Beretta… na dźwięk tej nazwy automatycznie nasuwają się obrazy klasycznych filmów kina akcji z pierwszoplanową rolą Beretty 92F, takich jak “Szklana Pułapka”, gdzie używał jej porucznik John “Yippee-ki-yay, motherfucker!” McClane czy “Zabójcza Broń”, gdzie stanowiła podstawowe uzbrojenia detektywa Martina Rigsa. 

Zobacz więcej

Barrett M107A1

Barrett M107A1 strzela z zamka zamkniętego, który ryglowany jest przez obrót. Warto wspomnieć, że cały zespół ruchomy został na nowo zaprojektowany do tego karabinu i jest pokryty powłoką niklowo-teflonową i porusza się na specjalnej szynie z utwardzanej stali, która zwiększa żywotność tego elementu broni.

Zobacz więcej

Modular Handgun System

18 stycznia 2017 roku, w trakcie największych targów broni strzeleckiej SHOT Show 2017, ogłoszone zostało długo wyczekiwane rozstrzygnięcie programu XM17 Modular Handgun System, którego celem było wyłonienie następcy pistoletów Beretta M9, znajdujących się w arsenale US Army od ponad trzydziestu lat. 

Zobacz więcej

SIG Sauer Range Day Poland

Na początku bieżącego roku SIG Sauer zdobył najbardziej prestiżowe zamówienie na jakie może liczyć firma produkująca broń strzelecką - jej sztandarowy pistolet P320 został następcą pistoletu Beretta M9 w amerykańskich wojskach lądowych. Ale ofensywa SIG Sauera trwa nie tylko na rynku amerykańskim...

Zobacz więcej

RPD vs. RPD

RPD wzór 1944 (ros. РПД, Ручной Пулемет Дегтярева) to radziecki ręczny karabin maszynowy konstrukcji Wasilija Diegtiariowa. Prace nad tym modelem rozpoczęły się już w 1942 r. i miał on zastąpić wysłużony model DP z charakterystycznym talerzowym magazynkiem o pojemności 49 nabojów (w praktyce 47).

Zobacz więcej

Kriss Vector SBR/SDP

Na rynku znajdziemy setki klonów M1911, AR-15/AR-10 oraz AK, więc każdy nowy model, który choć trochę odbiega od schematu, musi budzić zainteresowanie. Tak też stało się z rodziną broni KRISS Vector Gen II, które kształtem przywodzącą na myśl wiertarki udarowe albo monstrualne tackery.

Zobacz więcej

Ręczne granaty dymne RDG-1 i RDG-2 w ludowym Wojsku Polskim 1943-1960 Cz. 1

Ręczny granat dymny to pożyteczny środek walki, który umiejętnie zastosowany w boju na bliskie odległości pomaga niweczyć efektywność działań przeciwnika. Na kanwie krwawej wojny z Finlandią nabrał przekonania o tym aparat dowodzenia sił zbrojnych ZSRR, dlatego zadbał...

Zobacz więcej

Posługiwanie się bronią według DTF czyli różnica pomiędzy strzelcem a posiadaczem broni

W ostatnim czasie w Polsce widoczny jest wzrost liczby wydawanych pozwoleń na broń palną. Oznacza to zwiększenie zainteresowania tematem posiadania broni w różnych celach: sportowych, kolekcjonerskich czy obronnych. 

Zobacz więcej

2 lata z PWS

Lubię broń, mam jej całkiem sporą liczbę, dużo strzelam – po prostu kręci mnie to tak, jak innych piłka nożna czy bieganie. Miałem kilka typów karabinków i pistoletów – niektóre sprzedałem (bo albo szukałem lepszych rozwiązań, albo po prostu mi nie pasowały), a innych używam regularnie od dłuższego czasu.

Zobacz więcej

Akcesoria TDI ARMS do modernizacji kałacha

Z karabinkiem AK jest trochę jak z czipsami albo kotami – zawsze mówisz wezmę tylko jednego. Faktycznie, na początku kupujesz jeden karabinek, który ma być klasyczny, w drewnie, taki jak go Michaił stworzył...

Zobacz więcej

Low Light Shoiting

Strzelanie w ciemności albo w półmroku nie należy do zadań łatwych, dystans na jaki widzimy, wyraźnie się skraca, a identyfikacja celu staje się problematyczna.

Zobacz więcej

Nowy granatnik podwieszany kalibru 40 mm MSBS

Budzący wiele emocji program karabinka modułowego MSBS-5,56 wchodzi właśnie w końcową fazę realizacji – lada moment rozpoczną się jego testy w wojsku, a na początku 2018 r. broń ma trafić do uzbrojenia Wojska Polskiego. Jednym z elementów systemu jest 40-milimetrowy granatnik podwieszany...

Zobacz więcej

Browning M1917 - najdoskonalszy cekaem w historii

Wynaleziony przez Amerykanina Hirama Stevensa Maxima na początku lat 80. XIX wieku karabin maszynowy nie od razu zyskał serca wojskowych i upłynęło dużo czasu, zanim przyjęto go do uzbrojenia jakiejkolwiek armii. Jedną z przyczyn daleko posuniętego sceptycyzmu wobec broni...

Zobacz więcej

Beryl obrzezany

Hm, tytuł wyszedł trochę dziwny... Ale jak to inaczej określić, skoro z jednej strony nasz karabin ma to i owo obcięte, a z drugiej większość dodatkowych akcesoriów pochodzi z firm izraelskich ?

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter