Polityka obronna

Polskie samoloty patrolowe w latach 1990-2015

Po rozpadzie Układu Warszawskiego w 1990 roku odpowiedzialność za ochronę polskiej granicy morskiej i wód terytorialnych przejęły Marynarka Wojenna RP oraz powstała w 1991 roku Straż Graniczna. Z tych dwóch formacji jedynie MW RP miała własne organiczne lotnictwo.

 

Zobacz więcej

W oczekiwaniu na przełom - rosyjska interwencja wojskowa w Syrii

Choć od czasu zestrzelenia przez Turcję Su-24M w listopadzie 2015 roku nie doszło jak dotąd do równie poważnych incydentów, to jednak w okresie od końca listopada do końca grudnia miało miejsce kilka wydarzeń wartych uwagi, a odnoszących się bezpośrednio do rosyjskiego zaangażowania w Syrii. 

Zobacz więcej

Ukraińska 114. Brygada Lotnictwa Taktycznego i ćwiczenia Safe Skies 2015

W dniach 14–15 października na polsko-ukraińskim niebie wzdłuż granicy między obu sąsiadującymi krajami oraz w strefie międzynarodowego portu lotniczego w Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławów) na Ukrainie odbyły się dwustronne polsko-ukraińskie manewry lotnicze...

Zobacz więcej

Kōkū Jieitai – Japońskie Lotnicze Siły Samoobrony

Kōkū Jieitai powstały 1 lipca 1954 r. jako jeden z trzech rodzajów Japońskich Sił Samoobrony. Obecnie służy w nich ponad 50 tys. osób i niemal 800 samolotów i śmigłowców. Głównym zadaniem Kōkū Jieitai od czasu ich utworzenia pozostaje obrona powietrzna kraju. 

Zobacz więcej

Czy Polsce jest potrzebny przemysł obronny ?

Zainspirowany trochę tekstem z bloga jednego z generałów w stanie spoczynku, dotyczącym oceny defilady op. cit. „… defilada była… raczej przeglądem zakupów dla wojska, niż „pokazem siły”. Do tego większość pokazanego sprzętu była pochodzenia zagranicznego...

Zobacz więcej

Polska Marynarka Wojenna – pogląd dyletanta

Artykuł dotyczący przyszłości polskiej Marynarki Wojennej (MSiO 9-10/2015) zdecydowanie nie wydał mi się przekonywujący. W szczególności brakuje mi konkluzji, jaka to właściwie Marynarka Wojenna jest Polsce potrzebna. 

Zobacz więcej

Konkurenci w programie Orka

Wskazując oferty na nowy polski okręt podwodny, cały czas musimy określać je mianem „potencjalnych”. Polski program podwodny nie osiągnął etapu formalnego rozpoczęcia postępowania, co pozwala na wskazywanie bardzo szerokiego wachlarza ofert na przyszłą Orkę. Pochodzą one zarówno z Europy, ale nie brakuje zwolenników opcji azjatyckiej, zwracających uwagę na ciekawe propozycje Koreańczyków czy Japończyków. Nie ulega jednak wątpliwości, że chociaż formalnie ciągle wiadomo niewiele, za najbardziej wiarygodnych kandydatów w polskich programie uznać możemy przede wszystkim trzy konstrukcje europejskie.

Zobacz więcej

Orka odpływa coraz dalej

Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022 przewiduje pozyskanie na potrzeby Marynarki Wojennej RP trzech okrętów podwodnych nowego typu kryptonim Orka. Do kwietnia 2014 roku MON planował zakupić okręty bez pocisków manewrujących. 

Zobacz więcej

Wokół programu Kruk

Zgodnie z deklaracjami, Inspektorat Uzbrojenia miał pod koniec października przystąpić do dialog technicznego z firmami, które chcą zaoferować Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej wytwarzane przez siebie śmigłowce szturmowe.

Zobacz więcej

Wspomóc Asada - rosyjska interwencja wojskowa w Syrii

Ostatni dzień września 2015 roku z pewnością zapisze się w historii, tak geopolityki jak i wojskowości. Na wniosek prezydenta Władimira Putina, oficjalnie motywowany formalną prośbą o interwencję wojskową, wystosowaną przez najbliższego sojusznika Federacji Rosyjskiej na Bliskim Wschodzie, syryjskiego prezydenta...

Zobacz więcej

Niewidomy też może strzelać

Polskie przepisy regulujące dostęp do broni są niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o wymagania zdrowotne stawiane osobom ubiegającym się o pozwolenie na broń.

Zobacz więcej

Ukraińscy lotnicy morscy-milczący bohaterowie z Krymu

Większość osób, która uważnie śledziła ciąg wydarzeń podczas rosyjskiej aneksji Krymu na początku marca 2014 roku, z pewnością pamięta zdarzenie mające miejsce 4 marca w pobliżu bazy lotniczej Belbek k. Sewastopola...

Zobacz więcej

Litewskie Schengenkoptery

Litwa, dzisiaj entuzjastyczny i prężnie rozwijający się członek NATO i Unii Europejskiej (UE), od okupacji przez ZSRR w 1940 r. aż do odzyskania niepodległości w 1991 r. była oficjalnie częścią Związku Radzieckiego. 

Zobacz więcej

Latający Holender. Oddział Śmigłowcowy Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych

Gao w Mali, 11 czerwca 2015 r. Jest wcześnie rano, lecz mimo zachmurzenia temperatura na asfalcie przed małym terminalem miejscowego lotniska przekracza już 40°C. Grupa wojskowego i cywilnego personelu ONZ czeka na codzienny przylot Antonowa AN-74-100...

Zobacz więcej

HAL LCH: Lekki Śmigłowiec Bojowy

Indie są niezwykle trudnym terenem do działań śmigłowcowych. Bardzo duże zróżnicowanie terenu od wybrzeży po najwyższe na świecie pasmo gór oraz wynikające z tego znaczne różnice temperatur stawiają przed konstruktorami bardzo wysokie wymagania.

Zobacz więcej

Konkurenci w programie Kruk. Tak podobni, czy zupełnie różni ?

Choć przyśpieszenie programu Kruk, mającego doprowadzić do wdrożenia do służby następców wysłużonych śmigłowców Mi-24D/W eksploatowanych przez lotnictwo Wojsk Lądowych, zapowiadane było już od pewnego czasu, to...

Zobacz więcej

Bundeswehra A.D. 2015 (1) Deutsche Marine

12 listopada 2015 roku Bundeswehra, czyli siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec, będą obchodziły 60 rocznicę swojego powstania. Jubileusz ten przypada w trakcie piątego już roku wdrażania reformy sił zbrojnych (określanej mianem Neuausrichtung) zapowiedzianej 18 maja 2011 roku...

Zobacz więcej

Long Range Strategic Bomber – na ostatniej prostej

Program LRS-B wchodzi w kolejną fazę realizacji. W jego wyniku już za dekadę Amerykanie zamierzają wprowadzić do linii nowy typ bombowca strategicznego. Ostatni raz miało to miejsce ćwierć wieku temu. Prace nad samolotami programu LRS B są przy tym już dość zaawansowane...

Zobacz więcej

PSRA Pilica gotowy do wdrożenia

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach można było obejrzeć m.in. elementy systemu przeciwlotniczego Pilica, w tym Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowo Artyleryjski ZUR-23-2SP Jodek. 

Zobacz więcej

Salon w Kielcach ponownie rekordowy

Przywykliśmy, że na przełomie sierpnia i września, lub w pierwszych dniach września, na terenie wystawienniczym Targi Kielce odbywają się dwie imprezy: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, jak i trochę w ich tle Międzynarodowe Targi Logistyki. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter