Polityka obronna

Morska siła — jubileusz 3. Flotylli Okrętów

3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego jest największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. W marcu obchodziła 45-lecie swojego istnienia.

Zobacz więcej

USAF w Polsce

Minęły właśnie dwa lata, odkąd amerykańskie lotnictwo wojskowe w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu i pierwsze niepokoje w Donbasie przebazowało swoje samoloty bojowe do Polski. 13 marca 2014 roku w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało 12 maszyn F-16...

Zobacz więcej

Forţele Aeriene Romane – Siły Powietrzne Rumunii

Od czasów zakończenia Zimnej Wojny Siły Powietrzne Rumunii przeszły wiele zmian, zwłaszcza od momentu, gdy w 2004 roku państwo to stało się członkiem NATO. Rumunii w miarę możliwości modernizują swoje lotnictwo, dążąc do nadania mu nowoczesnego charakteru. 

Zobacz więcej

Perspektywy modernizacji polskiej obrony przeciwlotniczej

W modernizacji systemu obrony powietrznej Polski znaczną rolę odgrywa krajowy przemysł obronny, który jest dostawcą oraz potencjalnym licencjobiorcą lub partnerem przemysłowym we wszystkich projektach związanych z tym zagadnieniem. 

Zobacz więcej

Amerykańska obecność w Europie

W połowie pierwszej kadencji prezydentury Barracka Obamy rozpoczął on istotną redukcję amerykańskiego potencjału wojskowego w Europie. Decyzja ta miała wymiar strategiczny, Stany Zjednoczone Ameryki dokonywały bowiem zmiany środka ciężkości...

Zobacz więcej

Rikujō Jieitai - Lotnictwo Japońskich Lądowych Sił Samoobrony

Wojska lądowe Japońskich Sił Samoobrony – Rikujō Jieitai – dysponują własnym lotnictwem przeznaczonym do bezpośredniego wsparcia na polu walki. Jednostki lotnicze są integralną częścią związków taktycznych i operacyjnych Rikujō Jieitai. 

Zobacz więcej

Bezzałogowy Mirosławiec - utworzenie 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych

Z początkiem roku w Mirosławcu rozpoczęła funkcjonowanie 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Jest to istotny krok Sił Zbrojnych RP w zakresie tworzenia struktury organizacyjnej przeznaczonej dla powietrznych bezzałogowców.

Zobacz więcej

Modernizacja rosyjskich strategicznych sił jądrowych w latach 2011–2020

O supermocarstwowej roli Rosji w wymiarze militarnym decyduje jej potencjał nuklearny. Państwo to przejęło ostatecznie całą spuściznę ZSRR, jeśli idzie o broń masowej zagłady. 

Zobacz więcej

Port w Barcelonie

Barcelona budzi w Polsce dwa oczywiste skojarzenia. Pierwsze związane jest ze słynnym, nie tylko na Starym Kontynencie, klubem piłkarskim, czyli Fútbol Club Barcelona zwanym przez kibiców, po prostu Barça. Drugie, to oczywiście dzieła najsłynniejszego katalońskiego architekta i inżyniera Antoniego Gaudiego...

Zobacz więcej

Okręty podwodne dla Polski

W obliczu czekających nas rozstrzygnięć w procesie pozyskania nowych okrętów podwodnych w ramach programu Orka, warto przedstawić możliwości, jakie obecnie mamy, zbierając w jednym miejscu informacje o dostępnych konstrukcjach, ich uzbrojeniu oraz środowisku, w którym miałyby działać.

Zobacz więcej

Nauka – Przemysł – Wojsko

35,9 mld zł liczy budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2016 roku, w ramach tej kwoty 10,5 mld zł zaplanowano na wydatki majątkowe, co stanowi 29,5 proc. wydatków obronnych i gwarantuje realizację postanowień ustawy z 25 maja 2001 roku o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu SZ RP. 

Zobacz więcej

Marynarka Wojenna a morskie interesy narodowe

Rola Marynarki Wojennej w polskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, jako gwaranta realizacji narodowych interesów na morzu, nie jest dzisiaj wyrazista, ani tym bardziej znacząca. To efekt braku zdefiniowania tej kategorii interesów w polskich dokumentach strategicznych

Zobacz więcej

Parlament zaopiniował projekt unijnej dyrektywy

Sejm i Senat pod koniec stycznia opiniowały projekt stanowiska rządu, dotyczący zaproponowanej przez Komisję Europejską nowej unijnej dyrektywy o broni – i trzeba tu pochwalić obie izby parlamentu i rząd: polskie stanowisko jest takie, jak być powinno, czyli negatywne dla komisyjnego projektu. 

Zobacz więcej

Kaijō Jieitai – Lotnictwo Japońskich Morskich Sił Samoobrony

Kaijō Jieitai są jednym z trzech rodzajów Japońskich Sił Samoobrony. Powstały z myślą o ochronie morskich interesów kraju oraz obronie Japonii przed zagrożeniami od strony morza. Ich integralną częścią jest lotnictwo morskie liczące ponad 300 samolotów i śmigłowców...

Zobacz więcej

Polskie samoloty patrolowe w latach 1990-2015

Po rozpadzie Układu Warszawskiego w 1990 roku odpowiedzialność za ochronę polskiej granicy morskiej i wód terytorialnych przejęły Marynarka Wojenna RP oraz powstała w 1991 roku Straż Graniczna. Z tych dwóch formacji jedynie MW RP miała własne organiczne lotnictwo.

 

Zobacz więcej

W oczekiwaniu na przełom - rosyjska interwencja wojskowa w Syrii

Choć od czasu zestrzelenia przez Turcję Su-24M w listopadzie 2015 roku nie doszło jak dotąd do równie poważnych incydentów, to jednak w okresie od końca listopada do końca grudnia miało miejsce kilka wydarzeń wartych uwagi, a odnoszących się bezpośrednio do rosyjskiego zaangażowania w Syrii. 

Zobacz więcej

Ukraińska 114. Brygada Lotnictwa Taktycznego i ćwiczenia Safe Skies 2015

W dniach 14–15 października na polsko-ukraińskim niebie wzdłuż granicy między obu sąsiadującymi krajami oraz w strefie międzynarodowego portu lotniczego w Iwano-Frankowsku (dawniej Stanisławów) na Ukrainie odbyły się dwustronne polsko-ukraińskie manewry lotnicze...

Zobacz więcej

Kōkū Jieitai – Japońskie Lotnicze Siły Samoobrony

Kōkū Jieitai powstały 1 lipca 1954 r. jako jeden z trzech rodzajów Japońskich Sił Samoobrony. Obecnie służy w nich ponad 50 tys. osób i niemal 800 samolotów i śmigłowców. Głównym zadaniem Kōkū Jieitai od czasu ich utworzenia pozostaje obrona powietrzna kraju. 

Zobacz więcej

Czy Polsce jest potrzebny przemysł obronny ?

Zainspirowany trochę tekstem z bloga jednego z generałów w stanie spoczynku, dotyczącym oceny defilady op. cit. „… defilada była… raczej przeglądem zakupów dla wojska, niż „pokazem siły”. Do tego większość pokazanego sprzętu była pochodzenia zagranicznego...

Zobacz więcej

Polska Marynarka Wojenna – pogląd dyletanta

Artykuł dotyczący przyszłości polskiej Marynarki Wojennej (MSiO 9-10/2015) zdecydowanie nie wydał mi się przekonywujący. W szczególności brakuje mi konkluzji, jaka to właściwie Marynarka Wojenna jest Polsce potrzebna. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter