Mokra – polemika w sprawie mitów

Mokra – polemika w sprawie mitów

Juliusz S. Tym

W numerze piątym „TW Historia” z ubiegłego roku ukazał się artykuł Karola Rudego zatytułowany Mokra – podwójny mit, a dotyczący boju Wołyńskiej Brygady Kawalerii z niemiecką 4. Dywizją Pancerną stoczonego w rejonie wsi Mokra. Lektura tego artykułu zmusiła mnie do zabrania głosu w tej sprawie.

Artykuły Karola Rudego ukazujące się w latach 2012–2014 na łamach numerów specjalnych „Nowej Techniki Wojskowej” oraz dwumiesięcznika „Poligon”, dotyczące historii techniki wojskowej, między innymi modernizacji broni pancernej oraz artylerii polowej Wojska Polskiego, znam i cenię, dlatego z pewnym zaskoczeniem zapoznałem się z jego artykułem Mokra – podwójny mit osadzonym w historii wojen i sztuki wojennej, a nie historii techniki wojskowej.

 

Jeszcze raz o bitwie pod Mokrą
Karol Rudy

Z dużym zadowoleniem przyjąłem informację, iż zamieszczony w „TW Historia” nr 5/2019 artykuł na temat bitwy pod Mokrą spotkał się z tak dużym zainteresowaniem ze strony Pana Pułkownika Juliusza S. Tyma, że zdecydował się on poświęcić mu swoją polemikę. Tym bardziej, iż Pan Juliusz S. Tym to bez wątpienia jeden z najlepszych obecnie specjalistów w zakresie historii kawalerii Wojska Polskiego w wieku XX, zwłaszcza zaś okresu międzywojennego i II wojny światowej, autor wielu ważnych i wybitnych opracowań, w tym współautor, wraz z Andrzejem Wesołowskim, doskonałej książki Mokra Działoszyn 1939, jak dotąd najpełniejszego opracowania na temat bitwy pod Mokrą. Stąd, gdy dowiedziałem się o replice ze strony tak znakomitego specjalisty tematu, miałem nadzieję, iż będzie ona kolejnym elementem rozszerzenia naszej wiedzy na temat tej znanej, ale jednak wciąż pełnej „białych plam” bitwy.

Pełna wersja artykułów w magazynie TW Historia 1/2020

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter