Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Dove mia Beretta! Dzieje MAB 38

Widzowie komedii wojennej Giuseppe w Warszawie rozpoznali zapewne tytułowy okrzyk znakomicie. To z nim na ustach Giuseppe Santucci przemierzał okupacyjną Warszawę w poszukiwaniu swego peemu MAB 38, podprowadzonego przez polskie podziemie.

Zobacz więcej

38. SHOT Show: Targi kontynuacji

Według organizatorów, tegoroczne targi były pełnym sukcesem i zakończyły się drugą w historii targów największą liczbą odwiedzających (64 tys.). To było widać, słychać i czuć przez całe targi: branża poznała swoją siłę i zaczyna wierzyć w swoją moc – tym bardziej, że wszyscy liczą na zwycięstwo republikanów...

Zobacz więcej

Wiktor Aleksander Kulikowski – zapomniany ojciec tłumika integralnego

Po ewakuacji wojsk alianckich z Dunkierki stało się jasne, że wojna w Europie będzie trwała jeszcze kilka lat. W związku z tym w lipcu 1940 roku z inicjatywy Winstona Churchilla powołano do życia Kierownictwo Operacji Specjalnych – SOE.

Zobacz więcej

Arabia Helix: eurosztucer za garść petrodolarów więcej

Kiedy się już wydawało, że w powtarzalnych sztucerach wszystko już było, Merkel zbrojny petrodolarami nowych arabskich właścicieli udowodnił wszystkim, że można jeszcze skonstruować – nawet w tej dziedzinie – coś z gruntu nowatorskiego. 

Zobacz więcej

Canik TP9SA: turecki Waltero-Glocko-Smith

Canik jest dla większości strzelców nazwą brzmiącą jeszcze nowo i dość obco – ale w rzeczywistości, jeśli ktoś choćby z daleka śledzi turecki rynek strzelecki (zadanie olbrzymie i w dużej części skazane na porażkę) powinien rozpoznać nazwę koncernu, do którego ta nowa marka należy. 

Zobacz więcej

Jedyny prawdziwy Schmeisser: MP 41

W czasie II wojny światowej Niemcy oprócz wytwarzanych w setkach tysięcy peemów MP 38 i MP 40 wyprodukowali również ponad 26 000 niemal identycznych MP 41. Ale po co ? Dla kogo ? W tej historii pytań jest znacznie więcej niż odpowiedzi.

Zobacz więcej

Trench gun – amerykańska śrutówka z bagnetem

Broń śrutowa na wojnie nie jest niczym nowym. I nie mówimy tu o uzbrojonych w myśliwskie dwururki oddziałach powstańczo-partyzanckich, lecz o umundurowanych armiach regularnych. Zaczęło się jeszcze w XVI wieku...

Zobacz więcej

Arsenał w Springfield: kolebka amerykańskiej broni

Chyba trudno znaleźć inną nazwę związaną z wojskową bronią palną w Ameryce bardziej niż Arsenał Springfield. Przez niemal 200 lat tu właśnie biło serce Służby Uzbrojenia Armii Stanów Zjednoczonych. I choć wojsko wyszło stąd w roku 1968, Arsenał Springfield żyje nadal – jako pełne inicjatyw muzeum.

, bo i u nas może wzbudzić zainteresowanie. Ta nazwa to element firmowej „polityki historycznej”, nadającej nowym konstrukcjom nazwy słynnych poprzedników – z którymi zazwyczaj nic ich nie łączy.

Zobacz więcej

Scorpion Evo 3: Mitsubishi z Uherskiego Brodu

CZ Scorpion Evo 3 to nowy pistolet maszynowy i samopowtarzalny karabinek na nabój pistoletowy, oferowany przez CZUB już od roku 2011. Przez ten czas zdążył okrzepnąć i zdobyć szturmem rynek amerykański – najwyższy więc czas przedstawić go naszym Czytelnikom, bo i u nas może wzbudzić zainteresowanie. Ta nazwa to element firmowej „polityki historycznej”, nadającej nowym konstrukcjom nazwy słynnych poprzedników – z którymi zazwyczaj nic ich nie łączy.

Zobacz więcej

Ręczne granatniki przeciwpancerne - kierunki rozwoju

Od czasów II wojny światowej ręczna broń przeciwpancerna jest ważnym elementem uzbrojenia pododdziałów piechoty. W walce z wozami bojowymi przeciwnika pełni głównie rolę defensywną, choć faktycznie granatniki przeciwpancerne wykorzystywane są jako uniwersalne środki artyleryjskie. Aktualnie Wojsko Polskie dysponuje jedynie przestarzałymi typami tego typu uzbrojenia, bardzo już odstającymi od najnowszych, dostępnych modeli. konstrukcje europejskie. 

 

Zobacz więcej

Szabla paradna Wojska Polskiego wz. 1976

Świadectwem roli Muzeum Wojska Polskiego w kultywowaniu tradycji oręża polskiego są przechowywane w jego zbiorach dwa prototypy szabli paradnej wz. 1976. To dzięki inicjatywie wicedyrektora muzeum, Aleksandra Czerwińskiego...

Zobacz więcej

Vickers – cekaem Jego Królewskiej Mości

Wprowadzony do uzbrojenia armii brytyjskiej w listopadzie 1912 r. cekaem Vickers Mk I kal. 0,303 cala (7,7 mm) stanowił rozwinięcie karabinu Maxima. Zachowując zasadnicze ułomności systemu maximowskiego, od którego definitywnie odeszli dopiero Niemcy...

Zobacz więcej

Niewidomy też może strzelać

Polskie przepisy regulujące dostęp do broni są niezwykle restrykcyjne, jeśli chodzi o wymagania zdrowotne stawiane osobom ubiegającym się o pozwolenie na broń.

Zobacz więcej

Dwudziestka dwójka w niemieckim mundurze

Moda na historyczne rekonstrukcje rozlała się szeroko, czasami przybierając formy dość odległe od oryginalnych założeń – bo nie wszystkim odpowiada samo tylko przebieranie się w repliki mundurów, chcieliby także postrzelać: i to nie na wiwat, a do celu.

Zobacz więcej

Sigozaurus Rex

Gdy podczas ostatnich targów zbrojeniowych Eurosatory w Paryżu słoweńska firma Arex d.o.o. zaprezentowała pistolet ReX zero1, pierwszą konstrukcję broni krótkiej opracowaną w tym kraju – wielu potraktowało to raczej jako studium wykonalności, niż realny produkt rynkowy.

Zobacz więcej

Tetejac – pistolet z Jugosławii

Historia pistoletów Tokariewa w Jugosławii zaczęła się od konferencji w Teheranie pod koniec 1943 roku – zapadła tam decyzja o zapewnieniu bałkańskim partyzantom pomocy drogą powietrzną, czym miał się zająć ZSRR.Powstała baza przerzutowa, a na południu Włoch lotnisko zapasowe...

Zobacz więcej

Potrzeba matką wynalazków: peemy chorwackiej wojny o niepodległość

Z początku po śmierci Tity w roku 1980, przez kilka lat panował zwodniczy spokój, ale potem krach bałkańskiego „cudu gospodarczego” i odrodzenie serbskich tendencji hegemonistycznych po tym, jak Serb Slobodan Miloszević przejął władzę w Komitecie Centralnym Związku Komunistów Jugosławii...

Zobacz więcej

Anatomia noża cz. 4. Najczęściej stosowane tradycyjne materiały metaliczne na klingi noży

Dobór materiału klingi ma fundamentalne znaczenie dla jej użyteczności i trwałości. Zastanawiając się co kupić warto wziąć pod uwagę aspekty, z którymi przyjdzie się zmierzyć podczas użytkowania noża. 

Zobacz więcej

Rugerowskie kieszonkowce z wykopem – LC9 i SR9c

Od kilku lat Ruger atakuje szerokim frontem na rynku nowoczesnej broni kompaktowej i subkompaktowej do skrytego noszenia. Po I generacji maluchów na słabe naboje przyszła pora na mocniejsze uderzenie. 

Zobacz więcej

Lebel époque: Prowizorki trzymają się najdłużej

Nazwa Lebel jest znana wszystkim miłośnikom broni, tak jak Ford T w motoryzacji. Le fusil d’Infanterie de 8 mm Modèle 1886 – nazywany potocznie, choć nieprawidłowo nazwiskiem przewodniczącego komisji, która przyjmowała go do uzbrojenia...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter