Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Nowości lotnictwa wojskowego Federacji Rosyjskiej w 2017 roku

Dostawy statków powietrznych do rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych– oraz lotnictwa morskiego marynarki wojennej objęły w 2017 roku 48 samolotów oraz co najmniej 65 śmigłowców. Ponadto dokonano modernizacji około 38 maszyn.

Zobacz więcej

Siły powietrzne Austrii

Austria (oficjalnie: Republika Austrii – Republik Österreich) jest krajem neutralnym i jej siły zbrojne mają wyłącznie defensywny charakter. Austriackie lotnictwo jest nieliczne, a jego wyposażenie jest już w znacznej mierze przestarzałe. Najnowocześniejszymi statkami powietrznymi są myśliwce Eurofighter Typhoon i śmigłowce Sikorsky S-70A Black Hawk. 

Zobacz więcej

Boeing F-15SG w Siłach Powietrznych Republiki Singapuru

Najnowsze odmiany samolotów F-15 to dziś najbardziej zaawansowane i cechujące się największymi możliwościami maszyny wielozadaniowe, których potencjał przewyższa jedynie F-22, czyli ich bezpośredni następca. Zważywszy na zaawansowane modyfikacje, które wdrożono na F-15...

Zobacz więcej

Modernizacja floty śmigłowców wojsk lądowych i sił specjalnych w latach 2001-2017

Modernizacja parku latającego polskich wojsk lądowych prowadzona w ostatnich kilkunastu latach objęła zakupy jedynie 12 śmigłowców, zrealizowane poza długoterminowymi planami rozwoju Sił Zbrojnych RP. Obok tego prowadzono kilka innych programów inwestycyjnych, dotyczących modernizacji maszyn już używanych, jak również zakupu symulatorów. 

Zobacz więcej

Radzieckie myśliwce o napędzie mieszanym

Niezwykle intensywny rozwój lotnictwa w okresie międzywojennym umożliwił osiągnięcie przez samoloty myśliwskie prędkości lotu rzędu 500 km/h, a samoloty doświadczalne przekroczyły nawet barierę 700 km/h. Wspólne wysiłki konstruktorów samolotów i silników oraz aerodynamików, umożliwiły z czasem przybliżenie osiągów maszyn seryjnych...

Zobacz więcej

Hawker Hurricane cz. 1

W październiku 1931 roku brytyjskie Ministerstwo Lotnictwa (Air Ministry) skierowało do zainteresowanych wytwórni lotniczych specyfikację F.7/30, w której określiło wymagania taktyczno-techniczne dla nowego jednomiejscowego samolotu myśliwskiego zdolnego do działania zarówno w dzień, jak i w nocy. Miał on przewyższać osiągami...

Zobacz więcej

Transportowiec z Południowej Ameryki - Embraer KC-390

Średni wielozadaniowy transportowy KC-390 to największy i najcięższy samolot skonstruowany i zbudowany w brazylijskiej wytwórni Embraer i w ogóle w Ameryce Południowej. O planach jego budowy poinformowano oficjalnie w kwietniu 2007 roku. Pierwszy z dwóch prototypów został oblatany 3 lutego 2015 roku. 

Zobacz więcej

Luftwaffe wobec operacji Bagration (cz. 1)

W wyniku ciężkich walk prowadzonych zimą i wiosną 1944 roku wojska Wehrmachtu zdołały utrzymać obszar państw nadbałtyckich i większości Białorusi, natomiast Armia Czerwona wyparła je z obszaru niemal całej Ukrainy, wkraczając na Wołyń, do Galicji oraz przekraczając granicę Rumunii. Efektem tego było skierowanie w przededniu lata 1944 roku...

Zobacz więcej

Polikarpow I-16

W historii lotnictwa wojskowego znajdziemy wiele sławnych samolotów, które miały wpływ na jego rozwój i zasłużyły się w licznych wojnach. Wśród nich niewątpliwie ma swoje miejsce i ten mały, pękaty myśliwiec. Czy jednak jest to zasadne? Był przecież pierwszym seryjnym dolnopłatem myśliwskim z wciąganym podwoziem. 

Zobacz więcej

Natowskie Global Hawki

Wchodzący w ostatnią fazę realizacji natowski program Alliance Ground Surveillance (NATO AGS) to pierwszy od czasu zakupu samolotów E-3A AWACS wspólny program pozyskania kompletnego systemu lotniczego na potrzeby Sojuszu. Jego historia sięga początku lat 90. ubiegłego wieku, ale faktyczna realizacja rozpoczęła się dopiero w 2012 roku. 

Zobacz więcej

Suchoj Su-2 w boju

Lotniczą legendą frontu wschodniego jest samolot szturmowy Iliuszyn Ił-2. W trudnych pierwszych miesiącach wielkiej wojny ojczyźnianej podstawowym jednosilnikowym samolotem uderzeniowym radzieckich sił powietrznych była jednak inna maszyna – lekki bombowiec bliskiego zasięgu Suchoj Su-2. 

Zobacz więcej

Fairey Firefly część II

Dwumiejscowe myśliwce pokładowe Fairey Firefly weszły do służby jesienią 1943 r., a w lecie 1944 r. przeszły chrzest bojowy podczas nalotów na niemiecki pancernik Tirpitz. Pod koniec drugiej wojny światowej walczyły na Dalekim Wschodzie, a w latach 1950–1953 w wojnie koreańskiej. 

Zobacz więcej

15° Stormo. Śmigłowcowy SAR po włosku

Należące do Aeronautica Militare Italiana (AMI – Włoskich Sił Powietrznych) jednostki SAR i CSAR przechodzą właśnie proces modernizacji, który został zapoczątkowany w 2012 roku wprowadzeniem do służby śmigłowców AgustaWestland (obecnie Leonardo) AW139 w zastępstwie AB-212ICO, aktualnie trwa natomiast wymiana...

Zobacz więcej

Upadek linii Air Berlin oraz Monarch Airlines

W ostatnich miesiącach doszło do dwóch głośnych bankructw znanych przewoźników lotniczych. Były to niemieckie linie Air Berlin oraz brytyjski przewoźnik Monarch Airlines. 

Zobacz więcej

Concorde - więcej niż samolot. Cześć I

W przeszło stuletniej już historii podniebnych podróży powstało niewiele samolotów, które zasługiwałyby na miano ikony lotnictwa. Concorde jednak jest bez wątpienia jednym z nich. Osiągający dwukrotną prędkość dźwięku samolot pasażerski, który zrodził się dzięki kooperacji dwóch państw rywalizujących ze sobą przez wieki...

Zobacz więcej

Mi-17 lotnictwa polskiego

Śmigłowiec Mil Mi-17 to obecnie najnowszy i podstawowy wiropłat transportowy Wojska Polskiego, pozwalający realizować szereg zadań związanych z wojskowym transportem lotniczym. Zważywszy na czas trwania przetargów na nowe śmigłowce oraz terminy dostaw, a także proces szkolenia załóg i personelu obsługi technicznej...

Zobacz więcej

Modernizacja sił powietrznych Kataru

Katar jest niewielkim państwem położonym w rejonie Zatoki Perskiej, który ma powierzchnię zaledwie 11,5 tys. kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwany przez 2,6 miliona mieszkańców. Niepodległość osiągnął dopiero w 1971 roku, kończąc ograniczony protektorat, jakim był objęty ze strony Wielkiej Brytanii. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Czech

Obaj południowi sąsiedzi Polski – Czechy (oficjalnie: Republika Czeska – Česká republika) i Słowacja – powstały 1 stycznia 1993 r. w wyniku pokojowego podziału Czechosłowacji. Oba kraje utworzyły własne siły zbrojne, dzieląc między siebie uzbrojenie i sprzęt wojskowy byłej armii czechosłowackiej. 

Zobacz więcej

Na drodze do Pe-2

Wieczorem 21 października do gabinetu Andrieja Nikołajewicza Tupolewa wkroczyło trzech agentów NKWD, czwarty zajął sekretariat. W tym czasie Tupolew, będący jednym z założycieli Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego (CAGI), pełnił funkcję głównego inżyniera Głównego Zarządu Przemysłu Lotniczego (GUAP). 

Zobacz więcej

Mitsubishi F1M (Pete)

Wodnosamolot obserwacyjny Mitsubishi F1M2, w kodzie alianckim nazywany Pete, był ostatnim dwupłatem przyjętym do wyposażenia Lotnictwa Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej i jedynym produkowanym seryjnie samolotem tej kategorii (pomijając nieliczne samoloty obserwacyjne Nakajima J1N1-F). 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter