Polityka obronna

Piąty rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej

 Wojsko Polskie już wkrótce wzbogacić się ma pod względem organizacyjnym o kolejny, piąty rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. Od kilku miesięcy w resorcie obrony funkcjonuje Biuro do Spraw Utworzenia Obrony Terytorialnej...

Zobacz więcej

Dania wskazuje na F-35

12 maja bieżącego roku przedstawiciele duńskiego rządu, premier Lars Løkke Rasmussen oraz minister obrony Peter Christensen, poinformowali opinię publiczną o rekomendacji jaką wypracowano w ramach programu nowego samolotu myśliwskiego, następcy F-16AM/BM. 

Zobacz więcej

Program Kołowego Transportera Opancerzonego - czyli jak nie należy modernizować Wojsk Lądowych

Rosomak, przyjęty w odmianie bojowego wozu piechoty na uzbrojenie Wojska Polskiego w 2004 roku, jest obecnie wizytówką Wojsk Lądowych, zaś jego producent - Rosomak S.A. - stawiany za wzór dobrze prosperującego zakładu zbrojeniowego. Jednakże wciąż, 12 lat od momentu...

Zobacz więcej

Lotnictwo Australian Army i Royal Australian Navy

Armia Australijska i Królewska Australijska Marynarka Wojenna posiadają własne siły lotnicze. W obu przypadkach są one niewielkie i wyposażone wyłącznie w śmigłowce. Stanowią jednak ważny element potencjału bojowego Australijskich Sił Obrony...

Zobacz więcej

Siły powietrzne Egiptu

Egipskie lotnictwo uchodzi za jedno z lepszych na Bliskim Wschodzie i być może za najlepsze w całej Afryce Północnej. Co więcej, korpus powietrzny jest uważany za najbardziej elitarny i jednocześnie najbardziej prozachodni ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Egiptu.

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna wojsk lądowych arabskich państw Zatoki Perskiej

Wysokie wydatki na zbrojenia w skali świata są w dużym stopniu napędzane przez Bliski Wschód, a w szczególności przez arabskie państwa Zatoki Perskiej. Niektóre z nich zdają się mieć wręcz nieograniczone rezerwy finansowe na zakupy sprzętu wojskowego. 

Zobacz więcej

Morska siła — jubileusz 3. Flotylli Okrętów

3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego jest największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. W marcu obchodziła 45-lecie swojego istnienia.

Zobacz więcej

USAF w Polsce

Minęły właśnie dwa lata, odkąd amerykańskie lotnictwo wojskowe w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu i pierwsze niepokoje w Donbasie przebazowało swoje samoloty bojowe do Polski. 13 marca 2014 roku w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało 12 maszyn F-16...

Zobacz więcej

Forţele Aeriene Romane – Siły Powietrzne Rumunii

Od czasów zakończenia Zimnej Wojny Siły Powietrzne Rumunii przeszły wiele zmian, zwłaszcza od momentu, gdy w 2004 roku państwo to stało się członkiem NATO. Rumunii w miarę możliwości modernizują swoje lotnictwo, dążąc do nadania mu nowoczesnego charakteru. 

Zobacz więcej

Perspektywy modernizacji polskiej obrony przeciwlotniczej

W modernizacji systemu obrony powietrznej Polski znaczną rolę odgrywa krajowy przemysł obronny, który jest dostawcą oraz potencjalnym licencjobiorcą lub partnerem przemysłowym we wszystkich projektach związanych z tym zagadnieniem. 

Zobacz więcej

Amerykańska obecność w Europie

W połowie pierwszej kadencji prezydentury Barracka Obamy rozpoczął on istotną redukcję amerykańskiego potencjału wojskowego w Europie. Decyzja ta miała wymiar strategiczny, Stany Zjednoczone Ameryki dokonywały bowiem zmiany środka ciężkości...

Zobacz więcej

Rikujō Jieitai - Lotnictwo Japońskich Lądowych Sił Samoobrony

Wojska lądowe Japońskich Sił Samoobrony – Rikujō Jieitai – dysponują własnym lotnictwem przeznaczonym do bezpośredniego wsparcia na polu walki. Jednostki lotnicze są integralną częścią związków taktycznych i operacyjnych Rikujō Jieitai. 

Zobacz więcej

Bezzałogowy Mirosławiec - utworzenie 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych

Z początkiem roku w Mirosławcu rozpoczęła funkcjonowanie 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. Jest to istotny krok Sił Zbrojnych RP w zakresie tworzenia struktury organizacyjnej przeznaczonej dla powietrznych bezzałogowców.

Zobacz więcej

Modernizacja rosyjskich strategicznych sił jądrowych w latach 2011–2020

O supermocarstwowej roli Rosji w wymiarze militarnym decyduje jej potencjał nuklearny. Państwo to przejęło ostatecznie całą spuściznę ZSRR, jeśli idzie o broń masowej zagłady. 

Zobacz więcej

Port w Barcelonie

Barcelona budzi w Polsce dwa oczywiste skojarzenia. Pierwsze związane jest ze słynnym, nie tylko na Starym Kontynencie, klubem piłkarskim, czyli Fútbol Club Barcelona zwanym przez kibiców, po prostu Barça. Drugie, to oczywiście dzieła najsłynniejszego katalońskiego architekta i inżyniera Antoniego Gaudiego...

Zobacz więcej

Okręty podwodne dla Polski

W obliczu czekających nas rozstrzygnięć w procesie pozyskania nowych okrętów podwodnych w ramach programu Orka, warto przedstawić możliwości, jakie obecnie mamy, zbierając w jednym miejscu informacje o dostępnych konstrukcjach, ich uzbrojeniu oraz środowisku, w którym miałyby działać.

Zobacz więcej

Nauka – Przemysł – Wojsko

35,9 mld zł liczy budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2016 roku, w ramach tej kwoty 10,5 mld zł zaplanowano na wydatki majątkowe, co stanowi 29,5 proc. wydatków obronnych i gwarantuje realizację postanowień ustawy z 25 maja 2001 roku o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu SZ RP. 

Zobacz więcej

Marynarka Wojenna a morskie interesy narodowe

Rola Marynarki Wojennej w polskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa, jako gwaranta realizacji narodowych interesów na morzu, nie jest dzisiaj wyrazista, ani tym bardziej znacząca. To efekt braku zdefiniowania tej kategorii interesów w polskich dokumentach strategicznych

Zobacz więcej

Parlament zaopiniował projekt unijnej dyrektywy

Sejm i Senat pod koniec stycznia opiniowały projekt stanowiska rządu, dotyczący zaproponowanej przez Komisję Europejską nowej unijnej dyrektywy o broni – i trzeba tu pochwalić obie izby parlamentu i rząd: polskie stanowisko jest takie, jak być powinno, czyli negatywne dla komisyjnego projektu. 

Zobacz więcej

Kaijō Jieitai – Lotnictwo Japońskich Morskich Sił Samoobrony

Kaijō Jieitai są jednym z trzech rodzajów Japońskich Sił Samoobrony. Powstały z myślą o ochronie morskich interesów kraju oraz obronie Japonii przed zagrożeniami od strony morza. Ich integralną częścią jest lotnictwo morskie liczące ponad 300 samolotów i śmigłowców...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter