SIG Sauer Range Day Poland

SIG Sauer Range Day Poland

 

Na początku bieżącego roku SIG Sauer zdobył najbardziej prestiżowe zamówienie na jakie może liczyć firma produkująca broń strzelecką - jej sztandarowy pistolet P320 został następcą pistoletu Beretta M9 w amerykańskich wojskach lądowych. Ale ofensywa SIG Sauera trwa nie tylko na rynku amerykańskim – firma zdobywa przyczółki także w Europie.

Na zaproszenie polskiego przedstawiciela SIG Sauer na rynek służb mundurowych, firmy Allies Inc., mieliśmy okazję wziąć udział w zamkniętym pokazie broni strzeleckiej, który odbył się pod koniec 2016 roku. Oprócz polskich przedstawicieli, na miejscu byli również reprezentanci centrali SIG Sauer. Mimo niesprzyjającej pogody w prezentacji udział wzięło liczne grono żołnierzy oraz funkcjonariuszy jednostek specjalnych wojska oraz pozostałych służb. Program spotkania obejmował możliwość bezpośredniego poznania wielu rodzaju broni oraz szerokiej gamy akcesoriów oferowanych przez firmę SIG Sauer. Wciąż niewiele osób wie, że oferta SIG Sauer jest kompleksowa - broń strzelecką uzupełniają przyrządy celownicze oraz tłumiki dźwięku.

Wśród prezentowanych rodzajów uzbrojenia znajdowały się karabinki SIG Sauer MCX o modułowej budowie, pozwalającej na dobranie konfiguracji w zależności od potrzeb użytkownika, oparte o podobną zasadę pistolety maszynowe SIG Sauer MPX, karabin wyborowy SIG Sauer 716 DMR Gen 2 oraz pistolety P320 w różnych konfiguracjach kalibrowych i w kilku wariantach wielkości. Broń była wyposażona w celowniki kolimatorowe serii Romeo oraz celowniki optyczne serii Tango.

Najciekawsze okazały się karabinki MCX zademonstrowane w kalibrach 5,56 mm x 45 NATO oraz .300 Blackout (7,62 mm x 35) i zaopatrzone w tłumiki dźwięku. MCX jest karabinkiem z mechanizmem gazowym z tłokiem i tłoczyskiem, a sprężyna powrotna zespołu ruchomego znajduje się nad suwadłem. Dzięki temu MCX może być wyposażony w kolbę składaną na bok, co skraca długość całkowitą karabinka.

Ciekawy jest powód, dla którego Allies Inc. oraz SIG Sauer zdecydowali się na zaprezentowanie wersji na amunicję Blackout. Otóż amunicja ta zaczyna zdobywać na świecie coraz większą popularność, zwłaszcza wśród jednostek specjalnych, ponieważ ideą przyświecającą konstruktorom było opracowanie amunicji pośredniej kalibru 7,62 mm dostosowaną do strzelania z broni automatycznej o krótkiej lufie, charakteryzującej się wysoką energią kinetyczną, łatwą do wyciszenia i podobnymi wymiarami do naboju 5,56 mm x 45. To zaś pozwala na użycie jej w standardowych magazynkach do M16, a ponadto umożliwia łatwe dostosowanie do nowej amunicji dotychczas używanej broni na bazie karabinka AR-15/M16.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 12/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter