RPD vs. RPD

RPD vs. RPD

Medard Starzycki

 

RPD wzór 1944 (ros. РПД, Ручной Пулемет Дегтярева) to radziecki ręczny karabin maszynowy konstrukcji Wasilija Diegtiariowa. Prace nad tym modelem rozpoczęły się już w 1942 r. i miał on zastąpić wysłużony model DP z charakterystycznym talerzowym magazynkiem o pojemności 49 nabojów (w praktyce 47). Ponieważ w tym samym czasie opracowano też nowy rodzaj amunicji (nabój pośredni 7,62 mm × 39 wzór 43) RPD został już zaprojektowany w nowym kalibrze. Karabin wszedł do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1949 roku.

Ze względu na wysokie koszty produkcji i wysoką awaryjność kariera RPD w Armii Radzieckiej nie była długa i w latach 60. XX wieku został on zastąpiony przez RPK (ros. РПК, Ручной Пулемёт Калашникова). Nadal jednak wiele egzemplarzy RPD można znaleźć w magazynach armii rosyjskiej oraz w wielu innych armiach krajów byłego bloku wschodniego. Znaleźć go też można w Chinach, gdzie licencyjnym odpowiednikiem RPD jest ręczny karabin maszynowy Type 56. Jak na ówczesne lata przystało RPD był także produkowany w Polsce przez Fabrykę Broni w Radomiu oraz znalazł się na wyposażeniu Wojska Polskiego, a do do lat 80, ubiegłego wieku zalegał jeszcze w magazynach Obrony Cywilnej.

RPD w świecie

RPD używany był jednak nie tylko przez siły zbrojne Związku Radzieckiego i jego sojuszników. Podczas wojny w Wietnamie używały go m.in. działające głęboko na tyłach przeciwnika oddziały rozpoznawcze MACV-SOG w wersji z upiłowaną, w polowym warsztacie, lufą. W USA w dalszym ciągu cieszy się popularnością wśród kolekcjonerów i strzelców. Ze względu na zapisanie się w historii licznych konfliktów zbrojnych na świecie, RPD znalazło swoje miejsce również w popkulturze. Zobaczyć można go więc w takich filmach jak legendarny „Snajper” z Tomem Berengerem w roli głównej, „Łzy słońca”, „Hitman” oraz „Strzelec”. Strzelano zeń do Jamesa Bonda w „Goldeneye”, mierzył z niego Mel Gibson w „Byliśmy żołnierzami”, obecny był również na planie filmowym „Za linią wroga”. Uważny widz wypatrzy ten model również na samochodzie Ludożercy w trzeciej części “Mad Max: Na drodze gniewu”. RPD znają także miłośnicy takich gier jak „Call of duty: Black Ops II”, „Survarium” i „Max Payne 3”.

Pełna wersja artykułu w magazynie Strzał 12/2016

Wróć

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter